Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
23. december 2021

Dobrá novina počas pandémie

Koledníci vyjdú do ulíc a zaspievajú pod oknami

Minulý rok sa v dôsledku lockdownu koledovalo len online a v niektorých kostoloch. 

Koledníci vyjdú do ulíc a zaspievajú pod oknami

Foto: archív Dobrej noviny

Pandémia sa dotkla aj tradičnej vianočnej zbierky pre Afriku. Koledníci Dobrej noviny následkom opatrení nemôžu už druhý rok navštevovať ľudí priamo v domácnostiach, preto vinšovanie prebehne v exteriéri pod oknami, v kostoloch po omšiach, cez online stream alebo v mestskom rozhlase.

„Vianočné posolstvo a službu koledníkov vnímame v týchto náročných časoch ešte urgentnejšie. Ľudia potrebujú okrem akútnej zdravotnej starostlivosti počuť aj slová nádeje,“ píše sa v tlačovej správe Dobrej noviny. 

Momentálne je do koledníckej akcie prihlásených 529 farností z celého Slovenska, vrátane Slovenských katolíckych misií v Bruseli a Luxemburgu. Minulý rok sa zapojilo o tretinu menej farností ako v bežnom ročníku. Približne 4 200 účastníkov pripravilo kolednícky program v kostole, natočilo video alebo roznášalo letáky do schránok. 

„Tesne pred Vianocami zaviedli lockdown, čiže sa nedalo koledovať popod obloky, ako sme plánovali, a v niektorých okresoch to nešlo ani na svätej omši. Mnohých to zaskočilo a boli aj sklamaní. Veľa detí sa už po návrate z koledovania teší na ďalší ročník, no uvedomovali sme si vážnosť situácie. Boli sme nadšení, že koledníci to nevzdali a našli iné tvorivé spôsoby, ako priniesť radostnú zvesť,“ hovorí pre Svet kresťanstva koordinátorka Dobrej noviny Miroslava Selecká.

Zmena formy koledovania sa odrazila aj na výške vyzbieranej sumy. Cez stacionárne pokladničky a online prevody sa pre Afriku vyzbieralo takmer 570-tisíc eur, čo je približne polovica v porovnaní s predošlým rokom. „Z dôvodu nižšej zbierky sa zároveň znížil aj počet podporených projektov vo východnej Afrike,“ vysvetľuje Selecká. 

Koledníci z farnosti Kežmarok. Foto: archív Dobrej noviny

Aktuálny 27. ročník bude priaznivejší v tom, že koledníci môžu odohrať program pre prihlásené rodiny naživo, aj keď len vo dvore alebo pod oblokmi. 

Inzercia

Do Dobrej noviny sa zapája od svojho detstva aj Eva Pavlíčková. „Je to už pekných pár rokov. Vždy to bol čas plný radosti, prekvapenia a spoznávania. Páčilo sa mi, že svojím spevom, básňami a Božím slovom sme prinášali ľuďom radosť a pokoj do domácností,“ vysvetľuje dnes už mama štyroch detí.

Keď minulý rok s rodinou premýšľala, aké vianočné prianie poslať známym, dostali pozvanie natočiť kolednícke video. „Najskôr sme sa bránili, ale potom sme si povedali, že Boh nám dal veľa talentov, ktorými môžeme šíriť jeho posolstvo. Nakoniec to bola aj zábava a ako rodinu nás to veľmi zblížilo, lebo sme stále trénovali, spievali a učili sa básne,“ spomína Pavlíčková.

Z vyzbieraných peňazí arcidiecézna charita Tororo v Ugande organizuje rôzne kurzy na podporu miestneho podnikania. Vďaka darcom zo Slovenska dnes podniká na východe Ugandy vyše 1 500 žien a 500 mužov v 69 skupinách. 

„Mladí, ženy, vdovy a farmári si prešli od kurzov základnej gramotnosti cez prieskum trhu až po marketing. Dnes si zakladajú lokálne pekárne, venujú sa chovu včiel a výrobe medu, pestovaniu kávy či sadeníc ovocných stromov,“ uvádzajú organizátori v tlačovej správe. 

Oficiálne video Dobrej noviny.

Tvárou tohto ročníka je kuchár George z farnosti Busitema, otec siedmich detí. Elektrická energia bola v jeho rodine nepoznaným luxusom, no vďaka pracovnej skupine vo farnosti začal podnikať a dnes zabezpečuje občerstvenie na oslavách a slávnostiach v celom okrese. Z peňazí, ktoré zarobil, si kúpil solárny panel, aby sa jeho deti nemuseli učiť pri svetle petrolejovej lampy.

Tradičnú kolednícku akciu Dobrá novina organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami na celom Slovensku. Už 27 rokov vďaka nej slovenskí darcovia pomáhajú ľuďom v subsaharskej Afrike, ktorých život je ovplyvnený suchom, nedostatkom pitnej vody a potravín, chudobou, chorobami či vojnou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.