Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
02. január 2022

Útok v kostole

Muž počas novoročnej liturgie napadol kňaza. Polícia už začala trestné stíhanie

Neznámy muž mal na mikine vulgárny nápis smerom k Bohu, najprv sa postavil pred kňaza, potom do neho sotil. Hrozia mu až tri roky.

Muž počas novoročnej liturgie napadol kňaza. Polícia už začala trestné stíhanie

Foto: screenshoot z videa

Novoročnú liturgiu v Bardejove sprevádzal incident.

Do Chrámu blažených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka na Vinbargu prišiel počas svätej liturgie muž v čiernej mikine, na ktorej mal napísaný vulgarizmus smerom k Bohu. Počas evanjelia sa postavil pred kňaza, a keď chcel kaplán po prečítaní Božieho slova požehnať veriacich, muž do neho sotil.

Na videu, ktoré má redakcia k dispozícii, vidieť, ako v ďalšom vyčíňaní mužovi zabránili veriaci, ktorí ho chytili a z chrámu vyviedli. Muž počas toho, ako ho odvádzali od ikonostasu, ešte zakričal vulgárne slová.

O vyjadrenie k incidentu sme požiadali miestneho farára, ktorý nás odkázal na hovorcu Prešovskej archieparchie Michala Pavlišinoviča. Ten pre Svet kresťanstva uviedol, že o incident sa začala ešte v ten istý deň zaujímať aj polícia, ktorá si vypýtala kontakt na napadnutého kňaza a takisto video z liturgie.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová potvrdila, že „polícia v tejto súvislosti prijala trestné oznámenie, ktorým sa zaoberá a preveruje všetky okolnosti“.

„Muž rukou udrel kňaza do ramena. Napadnutý kňaz neutrpel žiadne zranenia, k útoku však došlo na mieste verejnosti prístupnom,“ povedala Ligdayová s tým, že zákon pri tomto trestnom čine stanovuje pre páchateľa trestnú sadzbu odňatia slobody až na tri roky.

Inzercia

Gréckokatolícka farnosť v Bardejove na Vinbargu liturgiu, počas ktorej sa incident odohral, vysielala naživo aj na internete. Podľa Pavlišinoviča sa však farnosť video rozhodla stiahnuť, keďže obsahuje aj vulgarizmy.

Útočníka údajne nikto nespoznal. „Veriaci si mysleli, že do kostola vošiel nejaký výrastok, ktorý má ešte po silvestrovských oslavách v krvi zostatkový alkohol. Keď sa však postavil pred kňaza s mikinou, na ktorej bol vulgárny výraz, a sotil do neho, tak ho veriaci a kurátori vyviedli,“ dodal hovorca. Potom ako muža vyviedli von, sa od chrámu vzdialil.

„Domnievame sa, že je to cielený útok a že šlo o úmyselný čin daného človeka,“ uzatvára Michal Pavlišinovič.

Kaplán, ktorý slúžil rannú svätú liturgiu a ktorého muž napadol, na záver bohoslužby vyzval veriacich, aby výtržníkovi odpustili a mali pre neho pochopenie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.