Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. január 2016

Popularita diabolských hier rastie. Exorcisti a psychiatri varujú

Charlie Challenge či vyháňanie diabla v televízii. Jedným z fenoménov uplynulého roka bol nárast diabolských hier.

Popularita diabolských hier rastie. Exorcisti a psychiatri varujú

Na popularitu diabolských hier medzi mladými ľuďmi upozornil ešte koncom roka 2014 psychiater Valter Cascioli. „Sme svedkami častých mediálnych, televíznych, knižných či filmových informácií, ktoré čiastočne zo senzáciechtivosti a okázalosti podnecujú najmä mladú generáciu k tomu, aby sa zaujímala o okultizmus a satanizmus, prípade ich praktizovala,“ povedal taliansky psychiater, ktorý je zároveň hovorcom Medzinárodnej asociácie exorcistov.


Satan v Stratenom raji od Gustava Dorého. Foto – wikipedia.org

Negatívnym hitom roka 2015 sa stala hra Charlie Challenge, o ktorej sme informovali aj na našom portáli. Hra spočíva v testovaní, či po otázke na prítomnosť démona príde signál cez pohyb ceruzky. Ak sa tak stane, môžu nasledovať ďalšie otázky. Ľudia, ktorí sa do výzvy zapoja, zvyknú natočiť virálne video a zdieľajú ho prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých existujú viaceré „Charlie, Charlie“ komunity.

Hra vznikla v Kolumbii, kde sú okultné praktiky veľmi rozšírené. Postupne sa prostredníctvom sociálnych sietí rozšírila najmä v hispánskych komunitách v USA. Podľa českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu bolo v nemocniciach po celom svete hospitalizovaných množstvo adolescentov, ktorí sa zúčastnili vyvolávania démonov. Lekári zaznamenali halucinogénne prejavy, omdlievanie, zvracanie, poruchy spánku či pocity úzkosti a strachu.

Prečítajte si aj
Kňazi varujú pred novou hrou: S démonmi sa nezahráva Zdieľať

„Kto nechce uznať duchovnú nebezpečnosť hry Charlie Challenge, mal by sa aspoň zamyslieť nad psychickým vplyvom na jej účastníkov,“ myslí si predseda Medzinárodnej asociácie exorcistov Francesco Bamonte.

K ďalšiemu prípadu zahrávania s diablom došlo v USA počas minuloročného Halloweenu. Jedna z miestnych televízií sa rozhodla divákom predviesť exorcizmus v priamom prenose. Reláciu točili v St. Louis, a to v dome, kde sa v roku 1949 uskutočnil exorcizmus nad posadnutým chlapcom známym pod menom Roland Doe. Neskôr sa jeho príbeh stal predlohou pre film Exorcista. Cieľom dvojhodinového priameho prenosu bolo vyčistiť miesto od temných síl, ktoré v ňom podľa tvorcov stále prebývajú.

Inzercia

Medzi účinkujúcimi bol aj biskup Starokatolíckej cirkvi a zakladateľ Paranormal Clergy Institute James Long, ktorý už v minulosti účinkoval v podobných projektoch. „Najhorším scenárom môže byť, že niektorá z týchto síl zaútočí na niekoho z nášho tímu,“ hecoval divákov producent Jodi Tovay.

Proti televíznemu programu sa rázne ohradili predstavitelia miestnej katolíckej arcidiecézy. Svojvoľné vykonávanie exorcizmu pre zábavu označili za nebezpečný nápad, ktorý môže jeho protagonistom priniesť negatívne následky. 

Aj keď k odvysielaniu relácie napokon došlo, skončila sa veľkým fiaskom. Množstvo reklamných prestávok a silené úsilie o navodenie dramatických situácií vyvolali nával posmešných reakcií divákov na sociálnych sieťach.

Predseda asociácie exorcistov Bamonte je však presvedčený, že diabolské hry nemožno obísť s pohrdlivým úsmevom. „Sociálni plánovači zla vedia, že pokiaľ deti už v prvých rokoch života oboznámia s okultnými výjavmi a jazykom, v dospelosti ich môžu uviesť do skutočného okultizmu, ktorý sa pre nové generácie stane alternatívou ku kresťanstvu,“ zdôraznil taliansky exorcista.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.