Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
27. marec 2022

Slovo kňaza

Radosťou premôcť únavu

O nefunkčnom dome a fungujúcom delení sa o radosť.

Radosťou premôcť únavu

Ilustračné foto: pixabay.com

Iste sme už zažili situáciu, že na svätej omši začal kňaz čítať taký úryvok z evanjelia, ktorý nám bol dôverne známy a jeho význam tiež niekoľkokrát vysvetlený. Vtedy podliehame pokušeniu vypnúť a zahĺbiac sa do vlastných myšlienok prečkať slová, ktorých pointu už poznáme. 

Dovolím si domnievať sa, že takýto efekt môžu mať i slová: „Istý človek mal dvoch synov...“ Všetci vieme, čo bude nasledovať a ako sa to skončí. Podobenstvo o márnotratnom synovi, alebo podľa niektorých o milosrdnom otcovi, patrí k tým najznámejším.

Je to vlastne text o nefunkčnej rodine, resp. aby sme boli biblickí – o nefunkčnom dome, ktorý trpí nedostatkom komunikácie, vzájomného porozumenia a prijatia. O dome, ktorého členovia žijú svoje každodenné životy pod jednou strechou, ale každý vo svojom priestore.

Otec nie je pre svojich synov otcom, skôr šéfom, ktorý rozdeľuje prácu a plácu, a keď na to príde, tak rozdelí aj dedičstvo. Dvaja synovia, ktorí sa medzi sebou ignorujú, si k svojmu otcovi nikdy nevybudovali synovský vzťah a boli by najradšej, keby ho už nebolo.

Kým starší sa nemôže dočkať, kedy prevezme rodinný podnik, mladší to už doma nemôže vydržať a uteká si užívať slobodu. Obaja majú v sebe hnev a frustráciu, ktorú si vybíjajú každý svojím spôsobom: starší tvrdou prácou a mladší neviazanou zábavou.

V tomto liturgickom roku sa toto evanjelium číta na 4. pôstnu nedeľu, ktorá je tiež nedeľou radosti. Vstupná antifóna nás uprostred pôstneho obdobia povzbudzuje výzvou „Raduj sa, Jeruzalem!“, ktorá je určená aj nám všetkým, kdekoľvek sa dnes nachádzame. 

Texty Písma, ktoré sú na túto nedeľu určené, majú radosti pomenej. V prvom čítaní sa dozvieme, že Pán odstránil egyptskú potupu, a druhé nás vyzýva, aby sme sa zmierili s Bohom. Prameň radosti nájdeme v najmä responzóriovom žalme a v klimaxe evanjeliovej perikopy.

Veľkú radosť v podobenstve o nefunkčnom dome nájdeme pri návrate mladšieho syna, ktorému sa otec hodil okolo krku, vybozkával ho a vystrojil mu veľkolepé privítanie na náklady svojho staršieho syna, ktorý sa, pochopiteľne, hnevá. Veď čítajme pozorne:

Otcove slová „všetko, čo ja mám, je tvoje“ boli pravdivé. Veď mladší syn o svoj podiel predsa prišiel a to, čo ostalo, bolo dedičstvo toho staršieho, ktorému ľahko mohlo hlavou preblesknúť: „Veď počkaj, keď sa otec pominie... zo svojho domu ťa vyhodím ako špinavú handru!“

„Sme ,unavení‘ z pandémie, z utečencov, z vojny, z politiky, z takej či onakej krízy, jeden z druhého.“ Zdieľať

Je to niekde v nás: hneváme sa, závidíme si, sme sebeckí, chamtiví. Ničí to naše vzťahy a spôsobuje stav, ktorý sme v poslednom čase začali maskovať pojmom „únava“. Sme „unavení“ z pandémie, z utečencov, z vojny, z politiky, z takej či onakej krízy, jeden z druhého.

Okrem toho máme každý za sebou nejaký svoj osobný životný príbeh, v ktorom sme si už všeličo preskákali, vyskúšali, vypočuli. Máme za sebou zážitky, ktoré nám spôsobili zranenia i ktorými sme my spôsobili zranenia iným. Veľa dôvodov na „únavu“.

V tomto čase môžeme nájsť veľa zaujímavých receptov na prekonanie jarnej únavy. Tá je celkom prirodzená, no dá sa nad ňou zvíťaziť. Podobne sa dá zvíťaziť aj nad únavou, ktorá otrávila naše mysle i srdcia. Jeden taký recept som vyskúšal počas ostatných dní.

Inzercia

Išlo o takú malú anketu. Ľuďom zo svojho okolia som položil otázku: „Z čoho si mal v poslednom období radosť?“ Vraví sa, že radosť rozdávaním rastie. Ich odpovede mi urobili radosť a tiež potvrdili význam radostí všedných dní, ktoré nám pomáhajú odolať únave.  

Ako prvý mi odpovedal Ivan, ktorý má najväčšiu radosť zo svojej dcérky, z toho, ako vystrája. I z toho, že si môže so svojou manželkou Dadou večer vypiť pohár vína a porozprávať sa po dlhom náročnom dni. Príjemný čas s najbližšími je predsa tá najväčšia radosť.

Radosť vie spôsobiť tiež povzbudzujúca spätná väzba na kázeň, ktorá oslovila účastníkov bohoslužby, či úprimne povedaný kompliment. Dokonca mail od neznámeho človeka, ktorý vyjadril vďačnosť za dobrú spoveď či možnosť prečítať lekciu počas svätej omše.

Stručnejší bol Dimo, ktorý má radosť zo vzťahu s Milenou, pri ktorej je fakt šťastný. Podobne aj David má radosť zo snúbenice i z toho, že im schválili hypotéku a že sa mu darí nájsť si prácu. Cíti Božie požehnanie, i keď nie všetko ide podľa jeho predstáv.

Juraj mal toho viac: radosť z krstu neterky, z toho, že si mohol zacvičiť, že mohol ísť von s bratom, a hlavne z toho, že môže tráviť čas so svojou snúbenicou. Pre viacerých je radosťou to, že po náročnom týždni môžu prežiť obyčajný jarný oddychový víkend s rodinou.

Pekné počasie spravilo radosť aj Jakubovi, ktorého tešia nádherné východy a západy slnka. Stretnutia s kamarátmi, spoločné vtipné zážitky, bicykel, viac slnka, dlhšie večery, prechádzky, turistika i možnosť poriadne sa cez víkend vyspať urobia radosť študentom i dospelým.

Lukáš má radosť z fotiek, ktoré robí počas dlhých walkov, a ak aspoň pár z nich dobre vyjde, býva celý happy. Peťo mal radosť z toho, že spolu s otcom upratovali garáž a dielňu. Podobne Samo mal radosť z toho, ako spoločne otcom robili nejaké úpravy na dome.

Bystrík mal takú radosť z holuba, ktorý sa pri ňom pristavil a nechal sa kŕmiť, že mu dal aj meno – Beňo. Martin mal radosť zo záhradného nábytku, ktorý vlastnoručne vyrobil. A viacerí moji žiaci mali radosť z imatrikulácií, ktoré boli pre pandémiu odložené a konali sa až teraz.

A ďalší mali radosť z ďalších a ďalších drobností, ktoré prináša život. Nevnímal som na nich únavu, a ak, tak bolo vidieť, že moja otázka ju odohnala. A to urobilo najväčšiu radosť mne. A tiež to, že Artúr sa konečne bude ženiť a spolu s Monikou mi osobne priniesli oznámenie.

Otec z podobenstva mal radosť z návratu mladšieho syna, ktorý mal nepochybne radosť z otcovej radosti a prijatia späť domov. Chcem veriť, že hoci to tam nie je napísané, táto radosť sa predsa len preniesla aj na toho prvorodeného, ktorý si azda spomenul, že je starším bratom.

Jarná a slnkom zaliata 4. pôstna nedeľa môže byť pre nás slniečkarov príležitosťou objavovať radosť, deliť sa o ňu s našimi blížnymi a premáhať ňou únavu. Nevieme, čo prinesie zajtrajší deň, ale ten dnešný skúsme využiť na rozdávanie radosti.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.