Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
17. máj 2022

Zázračné uzdravenie

Po trinástich rokoch na vozíku sa pred očami veriacich postavila a začala chodiť

Žena odložila aj prenosný ventilátor, ktorý používala 24 hodín denne, a dýcha bez pomoci.

Po trinástich rokoch na vozíku sa pred očami veriacich postavila a začala chodiť

Danielle Laurionová s manželom Doughom. Foto: Lansing State Journal

Posledných desať rokov strávila 46-ročná Danielle Laurionová z Michiganu v siedmich opatrovateľských zariadeniach, až začala mať pocit, že už nikdy neodíde.

V apríli 2009 jej po akútnom zápale pľúc diagnostikovali syndróm posturálnej tachykardie, ktorý spôsobil prudké výkyvy srdcovej frekvencie s každou zmenou polohy. Preto musela 13 rokov neustále používať invalidný vozík.

Pre opakované zápaly pľúc v roku 2017 podstúpila tracheostómiu. Posledné štyri roky jej v dýchaní pomáhal prenosný ventilátor. Niekoľko mesiacov vôbec nedokázala dýchať sama a pre mäknutie tkaniva v priedušnici používala ventilátor 24 hodín denne.

Danielle robila v chôdzi malé pokroky, dokázala stáť, roztrasene a s pomocou chodúľky prešľapovať po obývačke. No fyzioterapeut jej nedával veľké šance, že by mohla normálne chodiť.

Tento rok v marci ošetrujúci lekár skonštatoval, že do pľúc jej neprúdi takmer žiadny vzduch, a navrhol urobiť bronchoskopiu, aby zistili, aké ďalšie opatrenia budú potrebné.

Zatiaľ čo čakala na zákrok, v miestnej katedrále v meste Lansing sa konalo modlitebné stretnutie so službou uzdravenia. Spočiatku bola Danielle skeptická a udalosť tohto druhu považovala skôr za trik, no nakoniec prišla aj s manželom Dougom, s ktorým sa zoznámila v opatrovateľskom zariadení v roku 2018.

Prosila Boha, aby sa o ňu postaral

Modlitby uzdravenia viedla profesorka Mary Healyová, ktorá pôsobí v Pápežskej biblickej komisii a vyučuje v seminári Najsvätejšieho srdca v Detroite. Prítomných povzbudila, aby zdvihli svoje ruky nad hlavu, ako keď dieťa prosí svojho otca, aby ho vyzdvihol.

„Zdvihla som ruky a prosila Boha, aby ma držal. Povedala som Bohu, že ho potrebujem a aby sa o mňa postaral. Vždy som bola veriaca, no to nebolo nič v porovnaní s tým, čo som prežila. Po prvýkrát v mojom živote medzi mnou a Bohom nebolo nič iné, iba ja a on,“ povedala vo videu, ktoré natočila diecéza.

Počas modlitieb zazneli slová poznania, že Boh v ten večer niekomu nafukuje pľúca. Keď to Danielle počula, vo vnútri pocítila, že hovoria o nej. Odstránila prenosnú ventilátorovú hadičku z plastového ventilu v hrdle a začala normálne dýchať.

Na konci stretnutia prednášajúca Healyová požiadala ľudí, aby každý, kto zažil citeľné uzdravenie, prišiel dopredu a podelil sa oň s ostatnými. Danielle vstala z lavice a presunula sa do uličky. Prekvapený manžel Doug jej ponúkol invalidný vozík. Namiesto toho ho chytila za ruku. „Môžeme len kráčať,“ povedala manželovi a prešla dopredu kostola v podstate bez pomoci. „Ani neviem, ako som vedela, že to dokážem,“ spomína Danielle Laurionová.

Miestny kňaz Karl Pung bol práve v spovednici, keď sa celý incident odohral. „Celý večer chodila bez ventilátora. Neexistuje pre to žiadne medicínske vysvetlenie. V jednej sekunde nie je schopná chodiť a dýchať bez pomoci a v druhej sekunde toho schopná je,“ hovorí vo videu kňaz, ktorý je rád, že videl oba zázraky, ale väčšiu radosť má z toho, čo sa udialo v jej vnútri.

„Za posledných šesť mesiacov sa viera oboch manželov prehĺbila, stala sa reálnejšou, Ježiš sa stal v ich živote reálnejším,“ doplnil.

Video so svedectvom Danielle Laurionovej. Zdroj: YouTube diecézy Lansing

Vedúca modlitieb Healyová pre Catholic News Agency povedala, že všetci v kostole boli hlboko dojatí a uverili, že to robí Boh, pretože Danielle poznali a videli na invalidnom vozíku.

Vo videu zverejnili aj reakciu zdravotnej sestry, ktorá sa o Danielle prišla postarať ako zvyčajne. Zámerne si sadla naspäť na vozík a pred očami opatrovateľky sa ľahkosťou postavila a začala chodiť. Šokovaná sestra zareagovala slovami: „Čo sa to deje?“

Inzercia

„Prichádzalo ku mne domov viacero ošetrovateľov a terapeutov. Prvou bola zdravotná sestra a bola unesená. Okamžite uverila, že v tom má prsty Boh. Počúvala moje pľúca a povedala, že sú najjasnejšie, aké kedy počula,“ vysvetlila vo videu s tým, že to bolo asi štyri dni, odkedy primár v nemocnici skonštatoval, že do pľúc jej neprúdi takmer žiadny vzduch.

Niektoré z jej zdravotných neduhov zostali. Problémy s mäknutím chrupaviek v priedušnici pretrvávajú, ale podľa jej slov to už nie je v takom štádiu ako pred uzdravením. Takisto na krátky čas po uzdravení ventilátor vôbec nepotrebovala a dnes ho ešte používa na nočný spánok.

Fyzioterapeut Danielle prepustil, pretože už nepotrebovala žiadnu terapiu. Prekvapení lekári len skonštatovali, nech pokračuje v tom, čo robí.

Diecéza šíri svedectvo, oficiálne vyšetrovanie nezačala

Nato, aby bol zázrak uznaný aj Katolíckou cirkvou, je potrebné začať oficiálne diecézne vyšetrovanie. To sa v tomto prípade zatiaľ nestalo. Ako uvádza CNA, diecéza Lansing vo veľkom zdieľa správy o údajnom zázraku, ale poznamenáva, že každý katolík by mal dospieť k vlastnému záveru o jeho pravdivosti.

„Katolíci informovaní vierou a rozumom môžu slobodne dospieť k vlastnému súkromnému úsudku o tom, či sa v tomto prípade stal zázrak. Avšak v rámci diecézy Lansing je veľa takých, ktorí veria, že uzdravenie Danielle Laurionovej bolo skutočne zázračné, a sú z toho náležite nadšení a vďační Bohu za jeho neúnavnú dobrotu a milosrdenstvo,“ povedal pre CNA David Kerr, riaditeľ komunikácie diecézy Lansing.

Prednášajúca teologička Mary Healyová, ktorá viedla modlitby uzdravenia, považuje vedeckú pravdivosť uzdravenia za menej dôležitú ako uznanie radosti a lásky, ktoré Boh udelil človeku, ktorý bol uzdravený.

„Z katolíckej perspektívy nie je dôležité ani to, aby bol zázrak medicínsky overený a nespochybniteľný. Dôležité je, že ten človek vie, že bol uzdravený, a vie, že sa stretol s Pánom, ktorý to urobil, pretože ho miluje. To je kľúčová vec,“ vysvetlila v rozhovore pre CNA.

V Inštrukcii o modlitbách za uzdravenie, ktorú zverejnila Kongregácia pre náuku viery z roku 2000, sa píše, že zázračné uzdravenia charakterizovali Ježišovu mesiášsku činnosť a sú v cirkvi prítomné dodnes.

„Veľké množstvo chorých sa obrátilo na Ježiša počas verejnej služby, či už priamo, alebo prostredníctvom priateľov a príbuzných, s prosbou o obnovenie zdravia. Pán víta ich žiadosti a evanjeliá neobsahujú ani náznak výčitky za tieto modlitby. Jediná Pánova sťažnosť sa týka prípadného nedostatku viery,“ píše sa v inštrukcii.

Božie uzdravenie nevylučuje medicínu

Podľa profesorky Healyovej modliť sa a dôverovať Bohu, že prinesie uzdravenie, nevylučuje použitie lekárskej liečby. Uzdravenie často zahŕňa oboje – bežné lekárske prostriedky aj Božiu milosť.

„Človek sa môže zotaviť oveľa rýchlejšie, ako lekári očakávali, alebo do takej miery, akú ani neočakávali. Liečenie je veľmi často kombináciou prirodzeného a nadprirodzeného,“ ozrejmila Healyová, ktorá posledných osem rokov venovala štúdiu o uzdravovaní v cirkvi.

„Štúdium ma úplne presvedčilo, že uzdravovanie, znamenia a zázraky majú byť neoddeliteľnou súčasťou poslania cirkvi. Majú byť súčasťou našej evanjelizačnej misie,“ vysvetlila s tým, že zázrakom by nazvala len niečo skutočne výnimočné, čo sa nedá medicínsky vysvetliť.

„Biblický význam zázraku je mocný čin. Evidentný prejav Božej moci. Nie je to tak, že by zázrak porušoval zákony prírody alebo niečo podobné, ale ako vidíme zo svojej ľudskej perspektívy, je to mocný čin, ktorý demonštruje nadprirodzenú Božiu moc,“ doplnila.

Zaiste, nie každý, kto sa modlí za zázračné uzdravenie, ho aj dostane. Healyová upozorňuje, že existujú prekážky, ako napríklad neodpustenie, ktoré bránia v uzdravení. Veriacich však povzbudzuje k vytrvalosti v modlitbe.

„Ježiš nás neustále povzbudzoval, aby sme si pýtali od Boha, hľadali a klopali. Ak to robíme úprimne, Pán časom zmení naše modlitby a viac ich zosúladí so svojou dobrou vôľou,“ dodala.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.