Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
03. jún 2022

Vatikánska sedma

Odišla ťažká váha vatikánskej politiky. Ku chvále patrí aj kritická poznámka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Odišla ťažká váha vatikánskej politiky. Ku chvále patrí aj kritická poznámka

Foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • kým bol zosnulý kardinál a bývalý vatikánsky sekretár Angelo Sodano,  
  • že metodisti sa štiepia,
  • v čom je podľa pápeža Františka inšpiratívny Frodo z Pána prsteňov.

V utorok v Ríme pochovali kardinála Angela Sodana, bývalého štátneho sekretára Svätej stolice a dekana kardinálskeho zboru, ktorý zomrel vo veku 94 rokov. Na poslednej rozlúčke v Bazilike sv. Petra sa zúčastnil aj pápež František.

Sodano ostane navždy jednou zo signifikantných postáv pontifikátu Jána Pavla II. Rovnako ako kardinál Bertone v prípade Benedikta XVI. a kardinál Parolin v prípade súčasného pápeža.

Na rozdiel od svojich nástupcov bol však Sodano skutočne ťažkou váhou vatikánskej i svetovej diplomacie. Vďačil za to viacerým okolnostiam.

Známy aj na Slovensku. Ako syn dlhoročného poslanca talianskeho parlamentu vyrastal v rodine, ktorá žila nielen cirkevným, ale aj politicko-spoločenským dianím. Zrejme práve toto rodinné dedičstvo ho nasmerovalo na cestu diplomacie.

Mladého šikovného kňaza s doktorátmi z Pápežskej Gregorovej a Pápežskej Lateránskej univerzity si čoskoro všimol substitút vatikánskeho štátneho sekretariátu a neskorší kardinál Angelo dell’Acqua, ktorý ho povolal do služieb Svätej stolice.

Prvú dekádu pôsobil na apoštolských nunciatúrach v krajinách Latinskej Ameriky, druhú dekádu priamo na Štátnom sekretariáte Svätej stolice a tretiu dekádu ako apoštolský nuncius v Čile, kde sa pričinil o mierové riešenie sporu o Falklandské ostrovy medzi Argentínou a Veľkou Britániou.

Po reforme Rímskej kúrie v roku 1988 ho Ján Pavol II. vymenoval za sekretára pre vzťahy so štátmi a po odchode kardinála Casaroliho sa stal novým štátnym sekretárom.

Pápeža Jána Pavla II. sprevádzal aj počas návštev Slovenska a jeho podpis sa nachádza aj pod základnou zmluvou medzi SR a Svätou stolicou.     

Svoj úrad po boku „lietajúceho pápeža“ zastával dlhých 14 rokov, čo je ďalší dôvod, prečo sa jeho meno stalo pojmom. V prvom roku pontifikátu si ho pri sebe ponechal ešte aj pápež Benedikt XVI.

Aj po odchode z úradu štátneho sekretára zostal vplyvnou postavou a až do roku 2019 zastával pozíciu dekana kardinálskeho zboru. Z tejto pozície slúžil aj úvodnú omšu pred začiatkom konkláve, z ktorého vzišiel pápež František.


Kardinál Angelo Sodano a prezident Rudolf Schuster pri výmene ratifikačných listín k Základnej zmluve medzi SR a Svätou stolicou. Foto: TASR/Miroslava Cibulková

Tieň sexuálnych škandálov. Napriek všetkému uznaniu, ktoré sa kardinálovi Sodanovi dostalo, na jeho pôsobenie dopadá aj jeden vážny tieň. Ako vatikánsky štátny sekretár výrazne brzdil riešenie sexuálnych škandálov, ktoré označoval za „chvíľkové klebety“.

Obzvlášť vykričanými sa stali prípady viedenského kardinála Hansa Hermanna Groëra a zakladateľa hnutia Legionári Kristovi Marciala Maciela. Obaja vplyvní kňazi boli priamymi páchateľmi sexuálnych deliktov, v prípade Maciela išlo dokonca o sériové zneužívanie desiatok osôb.

Kontext a pozadie oboch káuz detailne odkryli vatikanisti Paolo Rodari a Andrea Tornielli v knihe Attacco a Ratzinger (Piemme, 2010). Z ich opisu vyplýva, že práve štátny sekretár Sodano bol najsilnejším odporcom nastolenia nulovej tolerancie zneužívania, o ktorú sa usiloval vtedajší prefekt Kongregácie pre náuku viery Joseph Ratzinger.

Aj preto neprekvapuje, že vo vatikánskej správe o zvrátenom kardinálovi McCarrickovi, ktorá bola zverejnená pred dvoma rokmi, sa meno Sodano objavuje až na 30 miestach.

Ďalšie udalosti v skratke

V nedeľu vstúpi do platnosti reforma Rímskej kúrie, ktorú pápež zavádza apoštolskou konštitúciou Praedicate evangelium.

Zverejnili program Svetového stretnutia rodín, ktoré sa uskutoční koncom júna v Ríme. Delegáciu zo Slovenska povedie arcibiskup Cyril Vasiľ.

Inzercia

Pápež František oznámil menovanie 21 nových kardinálov, opäť siahol po menách z rôznych kútov sveta.

Pápež kritizoval zneužívanie pšenice ako vojnovej zbrane, reagoval tak na blokovanie jej vývozu z ukrajinských prístavov.

V posledný májový deň viedol pápež modlitbu ruženca za mier vo svete, modlil sa pred sochou Panny Márie Kráľovnej pokoja v Bazilike Santa Maria Maggiore.

Po tlaku Maďarska bol zo sankčného zoznamu EÚ vypustený moskovský patriarcha Kirill.

Moskovský patriarcha vyjadril porozumenie tomu, že Ukrajinská pravoslávna cirkev túži po samostatnosti. Na jej zväzku s Ruskou pravoslávnou cirkvou sa však podľa Moskvy nič nemení.

Zjednotená metodistická cirkev (United Methodist Church) prechádza vnútorným štiepením. Na začiatku mája sa z nej vyčlenila Globálna metodistická cirkev (Global Methodist Church), ktorá odmieta liberálne smerovanie a hlási sa k tradičným evanjelikálnym princípom.

Najbohatším protestantským pastorom na svete je Brazílčan Edir Macedo, ktorý stojí na čele Univerzálnej cirkvi Božieho kráľovstva a zároveň je vlastníkom druhej najväčšej televíznej siete v krajine.

Novým dekanom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity sa stal bývalý rektor Marek Šmid. Na čele fakulty nahradil zosnulého Juraja Dolinského.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Tohtotýždňový knižný tip bude iný ako zvyčajne – je priamo od pápeža. František v doslove ku knihe Tkanie sveta – viachlasný dialóg o príbehoch ako ceste k záchrane (La tessitura del mondo – dialogo a più voci sul racconto come via di salvezza), ktorá vyšla pred niekoľkými dňami v Taliansku, cituje slová: „Príbehy sa nikdy nekončia.“ Ich autorom je Frodo z Tolkienovej trilógie Pán prsteňov.

Nie je to prvýkrát, čo súčasný pápež spomína hlavnú postavu Tolkienovho najslávnejšieho diela. Agentúra Catholic News Agency pripomenula, že v roku 2008 počas veľkonočnej homílie arcibiskup Buenos Aires Bergoglio hovoril o Frodovi a Bilbovi ako o príkladoch odvahy a nádeje.

„Tolkien v Bilbovi a Frodovi vykresľuje obraz človeka, ktorý je povolaný kráčať; jeho hrdinovia spoznajú a rozhodnú drámu medzi dobrom a zlom,“ povedal budúci pápež, pričom zdôraznil, že osoby na ceste v sebe nesú rozmer nádeje a vstupujú do nádeje. 

Aj tieto slová môžu byť impulzom vydať sa na cestu Stredozemou, do ktorej hlboko veriaci spisovateľ votkal množstvo biblických odkazov a ponaučení.

Prajem vám požehnaný svätodušný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.