Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
27. jún 2022

Púte bez obmedzení

Organizátori pútí na konci leta majú mierne obavy, pútnici sa vracajú postupne

Púte v Levoči aj v Nitre sa budú konať bez obmedzení. Podujatia na konci leta sprevádza zo strany organizátorov neistota.

Organizátori pútí na konci leta majú mierne obavy, pútnici sa vracajú postupne

Pútnici kráčajú na Mariánsku horu v Levoči v roku 2019. Foto: TASR – František Iván

Po dvoch rokoch pandémie sa budú opäť naplno a bez obmedzení konať aj tradičné púte. Kým tie na začiatku leta sú takmer isté, organizátori pútí v druhej polovici leta majú mierne obavy.

Najväčšia púť očakáva pútnikov ako pred pandémiou

Hneď začiatkom leta bude tradične najväčšia púť na Slovensku v Levoči.

„Nepredpokladajú sa žiadne obmedzenia ani sme nedostali žiadne inštrukcie, záleží na osobnej zodpovednosti každého pútnika,“ uviedol moderátor levočskej púte Jozef Lapšanský.

Spoluorganizátor púte však apeluje na ľudí, že ak budú na sebe pozorovať príznaky choroby, aby ostali doma, prípadne si urobili test na covid-19.

Púť v Levoči počas posledných dvoch rokov mala len regionálny charakter a uskutočnila sa vo veľmi obmedzenom režime. Tento rok podľa Lapšanského očakávajú v Levoči pútnikov v rovnakých počtoch ako v časoch pred pandémiou. „Predpokladáme, že ľudí bude dosť, možno až priveľa, ale to nás teší,“ hovorí Lapšanský, ktorý očakáva zdravý duchovný hlad pútnikov.

Levočská púť bude podľa Lapšanského v takom režime, ako bola pred pandémiou. Počas pútnického víkendu sa bude spovedať a na Mariánskej hore bude tiež možné stanovať.

Hneď po púti v Levoči čaká 5. júla na slovenských veriacich celonárodná Púť k svätým Cyrilovi a Metodovi v Nitre. Aj tá bude po troch rokoch bez obmedzení.

Hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký prezradil, že na púť bez obmedzení sa tešia aj biskupi. „Na takomto hromadnom podujatí je príležitosť stretnúť sa s ľuďmi a je to aj spojenie sa s ľuďmi do väčšieho spoločenstva, keďže biskupi sa nedokážu dostať vždy a všade.“

Ujlacký zatiaľ nevedel odhadnúť, či príde na púť po prestávke spôsobenej pandémiou taký počet ľudí, ako chodil kedysi. Hovorí, že diecézu ešte veľké púte len čakajú, no pútnici sa postupne vracajú. Opäť sa celkom rozbehli takzvané stavovské púte, teda napríklad púť seniorov, motorkárov a podobne. Pútnici podľa neho prichádzali v peknom počte do Skalky pri Trenčíne aj na Studničku Pozba.

Hovorca Nitrianskej diecézy poukazuje na to, že ľudia a rodiny prišli v hojnom počte aj na Nitriansku kalváriu na púť rodín.

Na konci leta s neistotou

Kým púte na začiatku leta majú takmer istotu, že sa uskutočnia bez obmedzení, organizátori pútí na konci leta si už takí istí nie sú a majú mierne obavy, za akých podmienok sa budú púte konať.

Gréckokatolícky farár v Ľutine Peter Iľko pre Svet kresťanstva hovorí, že tradičnú púť na sviatok Zosnutia presvätej Bohorodičky (Nanebovzatie Panny Márie), ktorú slávime 15. augusta, síce pripravujú, ale stať sa môže dovtedy všeličo.

„Už som zaregistroval, že hlavný hygienik varoval, že situácia sa môže zhoršiť. Ťažko povedať, či tam zase niečo nebude,“ zamýšľa sa farár Iľko. Program púte v Ľutine však zatiaľ pripravujú tak ako pred pandémiou.

Za akých podmienok sa bude púť konať, nemá istotou ani správca šaštínskej Baziliky Sedembolestnej Panny Márie Ondrej Kentoš. „Pripravujeme program púte tak, ako býval, bez nejakých obmedzení, ak by nejaké boli, musíme sa prispôsobiť,“ hovorí pre Svet kresťanstva pavlín Kentoš.

Rehoľníci v Šaštíne v týchto dňoch finalizujú program tradičnej septembrovej púte. Aj keď v takomto čase už bol v minulosti program púte v Šaštíne a jeho sprievodných podujatí skompletizovaný a známy, pre neistotou z pandémie to tentoraz trvá dlhšie.

„Máme zámer pripraviť program vonku, ako bol spolu so sprievodnými podujatiami. Mnohí účinkujúci sa však nechcú viazať, čakajú možno na lepšiu ponuku, iní zase cez pandémiu zrušili živnosti,“ hovorí páter Kentoš.

Inzercia

To, že púť je až v septembri, im komplikuje situáciu aj v tom, že musia zvažovať dodávateľov rôznych služieb. Mnohí chcú podľa neho záväznú zálohu alebo objednávku, preto si radšej vyberajú tých, ktorí sú ochotní mať porozumenie pre prípadne zrušenie alebo obmedzenie púte. Správca šaštínskej baziliky napriek tomu verí, že tohtoročná púť bude v normálnom režime, ako to bolo v časoch pred pandémiou.

Pútnici sa vracajú pozvoľna

Oslovení kňazi si netrúfali odhadnúť, či sa ľudia vrátia na tohtoročné púte v rovnakom množstve, ako to bolo pred tromi rokmi. Hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký poukazuje, že púte majú na Slovensku hlbokú tradíciu a je to zároveň prejav ľudovej zbožnosti.

„Vnímam renesanciu putovania, keď na púte prichádzajú nielen staršie ročníky, ale aj mladí ľudia a mladé rodiny s deťmi,“ konštatuje Ujlacký.

Gréckokatolícky farár v Ľutine Peter Iľko pôsobí na pútnickom mieste tri roky. Všíma si, že do Ľutiny prichádza viac ľudí ako pred pandémiou, ale väčšinou ide o turistov, ktorí si prichádzajú do Ľutiny pozrieť zmenšené modely drevených chrámov, chodia na vyhliadku či idú na turistiku.

Čítajte tiež

Iľko hovorí, že pokiaľ ide o menšie púte, ktoré boli tento rok v Ľutine, prišlo menej ľudí.

„Mali sme púť rodín, kde nebolo veľa ľudí. Problém je v tom, že teraz je všade naraz veľa akcií. Boli primície, vysviacky, potom taký festival, hentaký festival, v dedinách boli jarmoky,“ poukazuje gréckokatolícky duchovný.

„Akcie sa rozbehli a ľudia chcú všetko stihnúť, boja sa, či zasa niečo nebude. Všetko sa teraz nahádzalo na koniec júna a na začiatok júla,“ vysvetľuje situáciu farár Iľko.

Prezradil však, že už mal asi päť telefonátov s otázkou, kedy bude odpust v Ľutine, čo podľa neho znamená, že ľudia sa chystajú prísť. „A to volali laici,“ uzatvára Iľko.

Správca Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne Ondrej Kentoš hovorí, že program v bazilike funguje ako pred pandémiou. Chrám je opäť prístupný aj pre väčšie farské skupiny. Počet pútnikov sa v Šaštíne podľa odhadov Ondreja Kentoša zvýšil najmä posledné dva mesiace.

„Do baziliky stále neprichádza toľko ľudí ako pred pandémiou. Je to asi 75 až 80 percent z toho, čo bolo pred covidom,“ uzatvára správca národnej svätyne.

Aj keď kňazi a veriaci dúfajú, že po dlhých mesiacoch obmedzení aj v oblasti bohoslužieb budú môcť konečne voľne prichádzať na púte, istotu, či sa situácia počas leta nezhorší, nemajú.

Na púťach, rovnako ako ani na iných hromadných podujatiach, nie sú žiadne obmedzenia, hlavný hygienik Ján Mikas však odporúča prekrytie horných dýchacích ciest.

Podľa TASR prekrytie dýchacích ciest dôrazne odporučil osobám, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, seniorom, tehotným ženám, dojčiacim matkám, osobám s trvalo oslabenou imunitou či osobám s ochoreniami, napríklad srdca alebo pľúc. Rúško či respirátor by podľa neho mali nosiť aj ľudia, ktorí sa nachádzajú v blízkosti osôb, ktoré vykazujú známky ochorenia.

Prekrytie dýchacích ciest sa podľa úradu verejného zdravotníctva naďalej odporúča aj na hromadných podujatiach, v prostriedkoch verejnej dopravy či v interiéroch verejných budov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.