Svätá stolica preveruje Kristových legionárov. Pre sexuálne škandály ich zakladateľa

Presne pred týždňom sa začala apoštolská vizitácia katolíckeho hnutia Kristovi legionári a pridruženého laického združenia Regnum Christi. Dôvodom sú početné sexuálne a finančné škandály ich zakladateľa, mexického kňaza Marciela Maciela Degollada.

Mexičan Ricardo Watti Urquidi, Američan Charles J. Chaput, Talian Giuseppe Versaldi, Čiľan Ricardo Ezzati Andrello a Španiel Ricardo Blázquez Pérez. To sú mená piatich biskupov – inšpektorov poverených Svätou stolicou v najbližších mesiacoch preveriť všetky aktivity hnutia.

Jeho zakladateľ Marciel Maciel Degollado, ktorý zomrel 30. januára 2008, počas svojho života čelil početným obvineniam zo sexuálneho zneužívania a finančných machinácii. Kongregácia pre náuku viery ho už v máji 2006 vyzvala „k životu modlitby a pokánia v ústraní a k tomu, aby sa vzdal akejkoľvek verejnej služby“. Vo februári tohto roku americký denník The New York Times priniesol informáciu, že v Španielsku žije Macielova dcéra, ktorú splodil koncom 80-tych rokov so svojou mexickou milenkou, s ktorou mal dlhoročný pomer. „Sme hlboko otrasení a úprimne žiadame o odpustenie Boha a vôbec všetkých tých, ktorí boli týmito skutočnosťami zranení,“ uviedol súčasný generálny predstavený hnutia Alvaro Corcuera, ktorý na jeho čele stojí od roku 2005.

O preverenie hnutia požiadali jeho poprední členovia. Jeden z nich, profesor Thomas Berg, riaditeľ Westchester Institute for Ethics and the Human Person medzitým Kristových legionárov opustil a vatikanistovi talianskeho týždenníka L´Espresso Sandrovi Magisterovi poskytol otvorenú výpoveď o slepej poslušnosti a kulte osobnosti, ktorá sa vnútri hnutia pestovala okolo osoby zakladateľa. Magister, ktorý sa dlhodobo venuje dianiu vo vnútri hnutia je skeptický k možnosti jeho ozdravenia pod Corcuerovým vedením. Práve on patril k dlhoročným najbližším spolupracovníkom Maciela Degollada.

Hnutie Kristovi legionári Maciel Degollado založil v roku 1941. Dnes ho tvorí 800 kňazov, 2500 seminaristov a 65 000 laikov z 30 krajín. Medzi ich podporovateľov patrí aj operný spevák Placido Domingo, bývalá veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici Mary Ann Glendon, známy americký konzervatívec a autor životopisu Jána Pavla II. George Weigel či bývalý vatikánsky štátny sekretár, kardinál Angelo Sodano. Život Maciela Degollada sa dočkal už aj knižného a filmového spracovania. Za knihou Vows of Silence: The Abuse of Power in the Papacy of John Paul II (2004) aj dokumentárnym filmom Vows of Silence je americký novinár Jason Berry.

Zdroje: L´Espresso, Radio Vaticana, Catholic News Agency, Avvenire (5.2.2009, s. 13)

Foto: wikipedia.org

Pozrite si trailer k snímke Vows of Silence o živote Marciala Maciela Degollada.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo