Pravoslávny koncil: Príbeh, kde sa miesi politika, vojna v Sýrii aj ekonomická kríza

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pravoslávny koncil: Príbeh, kde sa miesi politika, vojna v Sýrii aj ekonomická kríza

Pravoslávny koncil sa uskutoční v júni tohto roku. Po rusko-tureckom napätí sa našlo nové miesto, hostiť ho bude Kréta.

Následky zostrelenia ruského vojenského lietadla tureckým letectvom na sýrsko-tureckej hranici v novembri 2015 zamestnávali aj najvyšších predstaviteľov autokefálnych pravoslávnych cirkví, ktorí sa od 21. do 28. januára zišli na synaxis (zhromaždení) vo švajčiarskom Chambesy.

Ako informovala rakúska tlačová agentúra KAP, v nedeľu 24. januára moskovský patriarcha Cyril vyhlásil, že vzhľadom na napätie v rusko-tureckých vzťahoch nebude môcť pricestovať v júni 2016 do Istanbulu na celopravoslávny koncil. Na konaní „Svätej a veľkej synody pravoslávia“ v Istanbule sa najvyšší hierarchovia kánonických pravoslávnych cirkví dohodli ešte v marci 2014 počas synaxis v Istanbule.

Celopravoslávny koncil sa mal pôvodne konať v chráme sv. Ireny v Istanbule, ktorá patrí ku komplexu palácu Topkapi. Keďže patriarcha Bartolomej stále nemal súhlas štátnych orgánov a Rusi Istanbul ako miesto konania odmietli, koncil sa tu konať nebude.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej, ktorý sídli v Istanbule, ruskému naliehaniu na zmenu miesta konania koncilu neodporoval. Ekumenický patriarchát ešte stále nedostal od tureckých úradov povolenie uskutočniť koncil v prvej konštantínopolskej katedrále Hagia Irene (od roku 1846 štátne múzeum) v paláci Topkapi. V bazilike Hagia Irene sa v roku 381 konal druhý ekumenický koncil. Po dobytí Konštantínopolu (1453) ju osmanskí Turci skonfiškovali a na takmer štyri storočia premenili na sklad zbraní.

Pomerne rýchla dohoda

Ako informovala rakúska tlačová agentúra KAP, po otvorení otázky miesta konania koncilu ruská delegácia navrhla Moskvu, zatiaľ čo ekumenický patriarchát najskôr odporučil Rodos, kde sa počnúc rokom 1961 konali prvé celopravoslávne konferencie zamerané na prípravu koncilu. Vzhľadom na finančnú krízu gréckeho štátu, ktorý si v súčasnosti nemôže dovoliť spolufinancovať koncil, sa potom ale presadila ponuka Emmanuela (Adamakisa), metropolitu gréckej pravoslávnej metropólie vo Francúzsku, aby sa koncil uskutočnil na jeho rodnej Kréte. Metropolita Emmanuel je považovaný za Bartolomejovho „ministra financií“. Poloautonómna pravoslávna cirkev na Kréte podlieha ekumenickému patriarchátu a môže si dovoliť usporiadať koncil všetkých kánonických pravoslávnych cirkví.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej I. (vpravo) a ruský pravoslávny patriarcha Cyril (vľavo) počas ich stretnutia v Istanbule 4. júla 2009.

Dohoda o zmene miesta konania koncilu sa rodila pomerne rýchlo. Ako informovala agentúra Interfax, moskovský patriarcha mohol už v stredu 27. januára na tlačovej besede v Chambesy oznámiť: „Koncil sa nebude konať v Istanbule. Stanovisko ruskej cirkvi bolo akceptované. Navrhli sme horu Athos, Rodos a iné miesta, ale Konštantínopolský patriarchát navrhol Krétu a my sme to akceptovali.“

Celopravoslávny koncil v Kolymbari

Celopravoslávny koncil bude zasadať v historickom mestečku Kolymbari na severnom pobreží Kréty. Tamojšia Pravoslávna akadémia, založená v roku 1968, „ponúka najvhodnejšie podmienky: má miestnosť pre 400 ľudí, dostatok izieb a Kréta bola a je miestom mnohých konferencií vrátane teologických“, povedal na tlačovej besede v Chambesy patriarcha Cyril, pričom dodal: „Toto miesto dobre poznáme, a preto sme, prirodzene, akceptovali ponuku, aby sa koncil konal na Kréte.“ Najvyšší predstavitelia autokefálnych cirkví byzantského obradu absolvujú prvé zasadanie koncilu od 16. do 27. júna 2016. Slávnostná eucharistická bohoslužba na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha podľa juliánskeho kalendára (19. júna) je naplánovaná v Katedrále svätého Mínu v Heraklione, hlavnom meste Kréty.

Návrhy dokumentov pre rokovanie koncilu

Ako informovala slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu, synaxis v Chambesy pri Ženeve sa konala za účasti jedenástich najvyšších hierarchov autokefálnych cirkví byzantského obradu pod vedením ekumenického patriarchu Bartolomeja. Spolu s patriarchami Alexandrie, Jeruzalema, Moskvy, Srbska, Rumunska, Bulharska, Gruzínska a arcibiskupmi Cypru a Albánska bol prítomný aj metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav (Gont), ktorý sídli v Prešove. Traja patriarchovia sa z účasti ospravedlnili a vyslali za seba zástupcov.

V oficiálnom komuniké zo zhromaždenia sa uvádzajú témy odsúhlasených návrhov dokumentov, ktoré budú predložené koncilu na prediskutovanie a schválenie: poslanie pravoslávnej cirkvi v súčasnom svete; pravoslávna diaspóra; autonómia cirkví a spôsob jej vyhlásenia; sviatosť manželstva a jej prekážky; význam pôstu a jeho aplikácia dnes; pravoslávna cirkev a ekumenizmus.

Koncil sa na svojom prvom zasadaní bude zaoberať len tými témami, pri ktorých je možné dosiahnuť jednomyseľnosť. Medzi ne patrí napríklad postoj pravoslávnej cirkvi k ekumenizmu. Ostatné témy budú vyhradené druhému koncilovému zasadaniu, ktorého termín ešte nie je stanovený. 

Najvyšší predstavitelia autokefálnych pravoslávnych cirkví na synaxis v Chambesy prediskutovali aj ustanovenie celopravoslávneho koncilového sekretariátu, koncilové štatúty a rozpočet, schválili účasť nepravoslávnych pozorovateľov na otváracom a záverečnom akte koncilu.

Foto: TASR/AP, flicr.com

 

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo