Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2022, 13:26

Arcibiskup verzus kláštor

Vatikán rieši spor medzi karmelitánkami a biskupom, dôvodom sú údajné zjavenia

Vatikán rieši spor medzi karmelitánkami a biskupom, dôvodom sú údajné zjavenia

Panna Mária zo Salty. Foto: wikimedia.org

Vatikán nariadil rehoľníčkam obnoviť život podľa regúl a dodržiavať klauzúru. Pripomenul, že o zjaveniach rozhoduje biskup.

Bosé karmelitánky v argentínskom meste Salta z kláštora San Bernardo podpísali dohodu s miestnym arcibiskupom Mariom Antoniom Cargnellom. Dohode predchádzal intenzívny spor, ktorý vyústil až do žaloby a zásahu zo strany Vatikánu.

Konflikt naväzuje na údajné mariánske zajvenia Virgen del Cerro (Panny z vrchu), ktoré má údajne od roku 1990 až dodnes jedna z miestnych veriacich.

Agentúra Catholic News Agency pripomína, že kým arcibiskup autentickosť zjavení odmieta, karmelitánky údajnú vizionárku a ňou šírené posolstvá podporujú. Žena dokonca trvalo prebýva v kláštore. Viac sme o samotnom spore písali tu.

Spor medzi kláštorom a biskupom sa vyostril až takej miery, že musel zasiahnuť pápež František. Ten vymenoval svojho delegáta, aby situáciu riešil. Dikastérium pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života vymenovalo pre kláštor apoštolského asistenta, no vďaka dohode medzi biskupom a sestrami je toto rozhodnutie napokon pozastavené.

Medzi najdôležitejšie body dohody patrí, že arcibiskup vymenuje delegáta pre voľbu novej predstavenej kláštora a tá navrhne spomedzi kňazov kaplána pre kláštor, ktorého schváli arcibiskup.

Ďalším bodom dohody je, že kláštor bude predkladať výročnú finančnú správu arcibiskupovi a každá sestra bude môcť „praktizovať osobitné pobožnosti, aké si želá“, pričom bude mať vždy na pamäti „povinnosť zachovávať spoločenstvo s cirkvou a podporovať jej spoločné dobro”.

Hlavným problémom je, že karmelitánky sa angažujú v údajných zjaveniach Panny Márie, do kláštora púšťajú pútnikov a údajná vizionárka trvalo prebýva v klášotre ako laička.

Dikastérium pre inštitúty zasväteného života pripomenulo sestrám, že je na miestnom biskupovi alebo prostredníctvom neho na kompetentnej kongregácii, aby rozpoznali pravdivosť zjavení a povolili v tomto kontexte bohoslužobné praktiky.

„Komunita sestier v Salte je v tomto smere povinná dôsledne dodržiavať predpisy a nariadenia, vrátane prísneho dodržiavania kláštornej klauzúry,“ píše sa vo vyhlásení dikastéria, ktoré priblížila ACI Prensa.

Inzercia

Vatikán poukazuje, že umožnenie trvalého pobytu laických veriacich v areáli kláštora a umožnenie prístupu pútnikov do jeho areálu predstavuje jasné zapájanie sa karmelitánskej komunity v kláštore vo veciach údajného zjavenia.

„Kláštor, ktorý umožňuje vizionárke pani Márii Livii Galiano de Obeid žiť vo svojich vlastných priestoroch a vyčleňuje priestory pre pútnikov, je zjavne plne zapojený do tejto práce, a to proti vôli miestnej cirkvi,“ zdôraznil Vatikán.

Dikastérium špecifikuje, že činy rehoľných sestier idú „proti vôli biskupa a kňazov diecézy, čo vedie k rozdeleniu miestnej cirkevnej komunity a ku konfliktom, na ktoré dokument odkazuje“.

Dokument tiež dôrazne dáva komunite karemlitánok zo Salty za úlohu „naplno žiť karmelitánsku charizmu, nie prácu, ktorá následne vedie k napätým situáciam“. Vatikán odporučil kláštoru formáciu, ktorá povedie k obnove v duchu reguly a podľa karmelitánskej tradície.

Sestry a arcibiskup tiež dostali odporúčanie, aby sa medzi nimi zaviedla stabilná forma pravidelných stretnutí, a tak sa priebežne riešili problémové situácie. Vatikánske dikastérium uznáva, že kláštor San Bernardo požíva náležitú autonómiu, no biskup má právo kláštor navštíviť a predstavená má povinnosť predkladať biskupovi výročnú správu o hospodárení rehole.

„Správa časných statkov kláštora musí byť transparentná a prezentovaná komunite vo všetkých svojich aspektoch, pretože časné statky sú majetkami celej komunity a predstavená s kvestorkou sú iba ich správcami v mene komunity“, dodáva dikastérium.

Sestry tiež podali na biskupa žalobu na Úrad pre rodinné a rodové násilie súdnictva v Salete. Rehoľníčky biskupa obvinili z fyzického alebo psychického násilia voči predstavenej a ostatným karemlitánkam v kláštore a tvrdia, že ako ženy trpia kvôli nerovnému postaveniu.

„Zhoršuje to aj nerovnosť vo vzťahu k moci, ktorá implikuje hierarchickú nadradenosť, ktorú má arcibiskup na cirkevnej úrovni,“ tvrdí právnička sestier Claudia Zerda Lamas.

Právnik arcibiskupstva Eduardo Jesús Romani tvrdí, že sťažnosť je všeobecná a nepredstavuje rodové násilie. Takisto verí, že sestry sú zmanipulované tými, ktorí údajné zjavenia propagujú.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.