Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
05. november 2022

Z okna fary Ruda Smotera

Je to super, ak existuje súper

V novembri budú mať futbaloví fanúšikovia sviatok. Blížia sa futbalové majstrovstvá sveta v Katare. Že sviatok?

Je to super, ak existuje súper

Foto: Postoj/Rudo Smoter

Áno, futbal sa akoby stal náhradou náboženstva. Hovoria o tom bránky na oboch stranách ihriska, nazývané aj svätyne. Príležitosť na gól by bol hriech nevyužiť. Ak k tomu pridáme hráčske rituály, chorály jednotlivých fanklubov a obetu, ktorú musia priniesť fanúšikovia, keď kupujú drahý lístok na kvalitný zápas... Jednoducho, futbalové božstvo žije.

V Taliansku patrí pri stretnutí s neznámym človekom medzi zoznamovacie otázky tá, ktorému mužstvu fanúšikujeme. S odpoveďou, že sme priaznivcami pekného futbalu, veľmi nepochodíme. Žiada sa konkrétne mužstvo a obľúbený futbalista. Keď vynecháme religióznu stránku tohto fenoménu, predsa nám niečo pekné z futbalu zostane. Ak je zápas dramatický až do konca, ak o ňom nerozhodli predzápasové kšefty a dohody, ak sa stretnú vyrovnané mužstvá, vtedy je na čo pozerať. Ktoré z nich bude na konci šťastnejšie?

Kvalitný futbalový zápas nám môže prezradiť niečo o našom živote. Napríklad ako je dôležité nájsť si v živote súpera. Súper nie je náš nepriateľ. Nepriateľstvo sa prejavuje nečestnou hrou a zákernosťou. Lasica sa k nepriateľom vo svojom živote výstižne vyjadril: „Keď bojuješ s lajnom, či vyhráš, alebo prehráš, smrdíš...“ Nepriateľa najviac ponížime, keď bude pre nás bezvýznamný.

Ak nájdeme skutočného súpera, pri ňom človek rastie. Ako naše mužstvá v dobre obsadenej medzinárodnej lige. O jednom biskupovi sa vedelo, aký je šikovný a nadaný. Preto učil aj na prestížnej univerzite v Ríme. Keď sa mu pod nohy dostávali polená, jeden kňaz to výstižne okomentoval: „Nemá súpera, tak proti nemu povstali nepriatelia.“

Ak pri výbere súpera máme latku nastavenú nízko, potom sa podobáme človeku, ktorý porovnáva svoje ruky s čistotou rúk automechanika. Zdieľať

Koho sme si vybrali na súboj, ten niečo prezradí aj o nás. Istý pán sa sťažoval na šéfa a kritizoval jeho nedostatky. Bolo zaujímavé, že tieto nedostatky mal aj on sám. Kto má rád ohováranie, ten si hneď všimne človeka s podobným defektom. Kto je na peniaze, hneď zavetrí konkurenciu u druhého milovníka peňazí. Keď niekedy pozorujeme ostré súboje dnešných „pravoverných“ proti „liberálom“, nie je to preto, lebo extrémy sa priťahujú? Existuje niečo, čo ich spája. Napríklad neschopnosť počúvať, agresivita a ich ideologická agenda.

Ak pri výbere súpera máme nastavenú latku nízko, potom sa podobáme človeku, ktorý porovnáva svoje ruky s čistotou rúk automechanika. Samozrejme, že uspejeme. Ak ruky porovnáme s chirurgovými, ktorý si ich dezinfikuje aj niekoľkokrát za deň, vtedy prehrávame, ale môže nás to motivovať. Evanjeliový príbeh farizeja a mýtnika v chráme to vyjadrí jasne: ak ďakujeme Bohu, že nie sme ako tí okolo nás – mafiáni, podvodníci a primitívi –, smerujeme práve k nim a Boh nás nevypočuje. Tak ako sa to stalo farizejovi.

Inzercia

Ak sa prenesieme do Ježišovej doby, jeho verejná činnosť vyprovokovala nepriateľov k aktivite. Už sa nemohli skrývať. „Hviezdou“ medzi nepriateľmi je diabol. Ježiš s ním nemíňa drahocenný čas. Pri pokušení na púšti nevchádza s ním do dialógu, lebo ho nepovažuje za súpera.

Vodiči vedia, že v škaredom počasí sa oplatí držať auta pred nami. Upozorní nás na prekážky a nezídeme z cesty. Vraj sa jednému vodičovi podarilo až tak sa nechať viesť druhým vodičom, že skončil v jeho garáži... Zdieľať

Dejiny kresťanstva sú zaujímavým zápasom svetla a tmy. A ľudí, ktorí obstáli na strane svetla, nazývame svätými. Pred Jubilejným rokom 2025 je známa aktivita prefekta Dikastéria pre kauzy svätých Marcela Semerara, ktorý chce ľuďom predstaviť kresťanské osobnosti hodné úcty, hoci budú aj z iných kresťanských komunít. Ako napríklad nemecký teológ Bonhoeffer. Ján Pavol II. to nazval ekumenizmom svätých.

V týchto Božích mužoch a ženách, ktorých sviatok v tomto týždni slávime, sa dá ochutnať niečo z Božieho lesku. Stávajú sa pre nás úľmi, kde je dostatok medu pre každého. Majú svoju tvár a svoje meno. Možno sa ich dotknúť. Nie sú len hmlistou ilúziou či nedosiahnuteľným ideálom. Takýchto ľudí si môžeme vyberať ako svojich súperov.

Vodiči vedia, že v škaredom počasí sa oplatí držať auta pred nami. Upozorní nás na prekážky a nezídeme z cesty. Vraj sa jednému vodičovi podarilo až tak sa nechať viesť druhým vodičom, že skončil v jeho garáži... Či sa to naozaj stalo, treba overiť. Ale niečo podobné sa deje, keď si zvolíme nejakého svätca, aby nás viedol. Keď s ním vstúpime do rozhovoru, inšpirujeme sa ním v živote i trochu pozápasíme, môže sa stať, že sa s ním raz nájdeme v nebi.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.