Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. november 2022

Nový líder cirkvi v USA

Zavelí Broglio do boja proti Bidenovi alebo upokojí rozhádaných biskupov?

Vojenský ordinár na čele americkej biskupskej konferencie je pre liberálnych katolíkov pohromou, pre druhých nádejou stability.

Zavelí Broglio do boja proti Bidenovi alebo upokojí rozhádaných biskupov?

Arcibiskup Broglio. Foto: wikipedia.org/U.S. Air Force photo/Senior Airman Kristin High, Public Domain

Ťažko povedať, či existuje vo svete krajina s výraznejšie rozdeleným spoločenstvom biskupov. Tento stav otvorene pomenúvajú katolícke médiá v Spojených štátoch amerických. Polarizácia miestnych biskupov kopíruje politické rozdelenie v krajine, ako aj názory na rôzne témy, či už je reč o vakcínach, tridentskej liturgii a najmä prístupe pro-choice politikov k eucharistii.

V tomto kontexte sa minulý týždeň udiala voľba nového vedenia americkej biskupskej konferencie. Na najbližšie tri roky ju povedie 70-ročný arcibiskup Timothy Broglio, ktorý je na čele Arcidiecézy pre vojenské služby.

Podpredsedom konferencie bude arcibiskup William E. Lori z Baltimoru.

Biskupi vyberali z desiatky nominovaných, kde sa ocitli tak tvrdší konzervatívci, ako aj kandidáti, ktorým sa hodí označenie „podľa Františkovho gusta“.

Stručný záver volieb je jasný: na vedúce pozície konferencie (volil sa aj tajomník a predsedovia výborov) sa dostali jednoznačne konzervatívne postavy. Až také, že liberálnejšie katolícke kruhy zalamujú rukami.

Zastavme sa však najprv pri osobe nového predsedu konferencie.

Príliš blízko Sodana?

Arcibiskup Timothy Broglio sa narodil v roku 1951 v Cleveland Heights (Ohio), má doktorát z kánonického práva na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Po dvoch rokoch v pastorácii sa vrátil do Ríma, kde absolvoval Pápežskú cirkevnú akadémiu a vstúpil do diplomatických služieb.

Najprv pôsobil ako sekretár nunciatúr v Pobreží Slonoviny a v Paraguaji, potom na Štátnom sekretariáte Svätej stolice a neskôr ako osobný sekretár kardinála Angela Sodana, vatikánskeho štátneho sekretára.

V roku 2001 bol Broglio vymenovaný za apoštolského nuncia v Dominikánskej republike a v roku 2007 za vojenského ordinára v Spojených štátoch, kde pôsobí dodnes. Doteraz pôsobil aj ako generálny sekretár (tajomník) biskupskej konferencie.

Liberálne ladený portál National Catholic Reporter nešetril po zvolení Broglia kritikou.

„Namiesto kandidáta jednoty si biskupi vybrali bojovníka v kultúrnych vojnách, ktorý je známy tým, že sa stavia proti prioritám pápeža Františka,“ napísal web v editoriáli. Podľa redakčného textu zostali americkí biskupi zaseknutí v starom spôsobe uvažovania.

To, že biskupi nevybrali do čela konferencie kandidáta kompromisu, dokazuje hlasovanie, keďže v prospech arcibiskupa Broglia hlasovalo 138 biskupov, proti bolo 99.

NC Reporter medzi negatívne stránky Broglia zaraďuje fakt, že prípady sexuálneho zneužívania spája s homosexualitou. Na jeho vyjadrenia z minulosti o tom, že za krízu sexuálneho zneužívania môže homosexualita, sa ho pýtali novinári aj po zvolení.

„Myslím si, že je to určite aspekt sexuálnej krízy, ktorý nemožno poprieť,“ povedal. „A to určite nie preto, aby sme na niekoho ukazovali prstom, ale myslím si, že by bolo naivné tvrdiť, že medzi nimi nie je žiaden vzťah,“ cituje ho Catholic News Agency.

NC Reporter kriticky vníma postoj arcibiskupa Broglia k očkovaniu proti covidu. Vojenský ordinár sa v minulom roku vyslovil proti tomu, aby sa vojenskému personálu nariadila vakcína proti ich svedomiu.

Neodmietal pritom očkovanie samo osebe, v auguste 2021 povedal, že „byť zaočkovaný je tiež skutok lásky voči našim sestrám a bratom“. Neskôr v októbri vydal ordinariát stanovisko, v ktorom zopakoval vyhlásenia Konferencie biskupov USA a vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, že používanie vakcín s prepojením na bunkové línie pochádzajúce z potratov je morálne prípustné, ale vojaci nesmú byť nútení do vakcinácie proti svojmu svedomiu.

Čítajte tiež

Iný pohľad, prirodzene, ponúka konzervatívnejšie profilovaná Catholic News Agency, respektíve jej sesterský portál National Catholic Register.

Broglio prináša podľa CNA do tejto funkcie diplomatické skúsenosti, keďže v rokoch 1990 až 2001 pôsobil vo Vatikáne, v Pobreží Slonoviny, Paraguaji, Dominikánskej republike, Portoriku a v Ríme.

„Ako arcibiskup pre vojenské služby v USA od roku 2008 obhajoval náboženskú slobodu mužov a žien v službe, keď žiadal o náboženskú výnimku pre mandát na očkovanie voči covidu a vyjadril znepokojenie nad otázkami náboženskej slobody spojenými s povolením homosexuálov slúžiť v armáde,“ uvádza Catholic News Agency.

Konzervatívny National Catholic Register poukazuje na to, že Broglio ako doterajší sekretár biskupskej konferencie prináša znalosť vnútorného fungovania tohto orgánu, za pozitívum považuje aj fakt, že Arcidiecéza pre vojenské služby sídli vo Washingtone necelú míľu od kancelárií biskupskej konferencie.

„Arcibiskup Broglio, ktorý má povesť teologicky zdatného a prakticky zmýšľajúceho lídra, môže byť vnímaný ako kandidát, ktorý môže priniesť určitý stupeň stability do konferencie, ktorá sa v posledných rokoch zmieta vo vnútorných konfliktoch,“ píše ďalej NC Register.

Portál oceňuje jeho skúsenosti z Ríma a pôsobenia v diplomatickom zbore Svätej stolice, ktoré ho môžu „predurčovať na to, aby zacelil vnímanú roztržku, ktorá narástla medzi biskupskou konferenciou a Vatikánom počas pontifikátu pápeža Františka“.

Rovnako NC Register vníma, že arcibiskup Broglio sa ako vojenský ordinár zaoberal dvoma otázkami, ktoré môžu mať aj širší dosah z hľadiska priorít biskupskej konferencie – podpora povolaní a konfrontácia s prípadmi porušovania náboženskej slobody zo strany vlády.

Mimochodom, povolania. Broglio sa o nich zmienil aj v rozhovore pre slovenský teologický časopis Nové horizonty, ktorý poskytol počas svojej návštevy Slovenska v roku 2008.

Inzercia

Armádne sily sú podľa amerického arcibiskupa dôležitým prameňom povolaní. „V roku 2008 bol každý desiaty novokňaz ordinovaný pre Spojené štáty bývalým vojakom,“ povedal Broglio v rozhovore.

Arcibiskup Baltimoru William Lori je podpredsedom biskupskej konferencie. Foto: TASR/AP

Najväčšia výhrada voči novému lídrovi amerického episkopátu sa týka jeho minulosti. Broglio pracoval ako osobný tajomník kardinála Angela Sodana, bývalého vatikánskeho štátneho sekretára. Ten výrazne brzdil riešenie sexuálnych škandálov, ktoré označoval za „chvíľkové klebety“.

Obzvlášť vykričanými sa stali prípady viedenského kardinála Hansa Hermanna Groëra a zakladateľa hnutia Legionári Kristovi Marciala Maciela. Obaja vplyvní kňazi boli priamymi páchateľmi sexuálnych deliktov, v prípade Maciela išlo dokonca o sériové zneužívanie desiatok osôb.

Na tlačovej konferencii po svojom zvolení do čela biskupskej konferencie Broglio na otázku o Sodanovi reagoval anglickým ekvivalentom frázy „Po vojne je každý generál“.

Posilnilo sa pro-life krídlo

Kým pohľad na osobu arcibiskupa Broglia ovplyvňuje názorové zaradenie, faktom zostáva, že vedúce posty biskupskej konferencie obsadili ľudia, ktorých ťažko označiť za typických františkovcov.

Novozvolený podpredseda biskupskej konferencie je arcibiskup William Lori z Baltimoru. Catholic News Agency ho opisuje ako silného zástancu nenarodených detí, opakovane sa vyjadril v prospech pomoci tehotným ženám a proti návrhom Bidenovej administratívy na rozšírenie dostupnosti interrupcií. Bol hlasným zástancom iniciatívy biskupov Kráčame s mamami v núdzi na pomoc tehotným ženám, matkám a deťom v ťažkostiach.

Napriek pro-life postojom a aktivitám je arcibiskup Lori medzi rozdelenými biskupmi vnímaný ako umiernený, napísal o ňom liberálny NC Reporter. Ako podpredseda konferencie mohol teda podľa portálu pôsobiť na výkonný výbor umierňujúcim vplyvom. „Lenže ráno v druhý deň volieb ďalších pozícií naznačilo takmer úplnú prevahu konzervatívnych kandidátov.“ Koho tým myslia?

Za generálneho sekretára (tajomníka) konferencie zvolili arcibiskupa Paula Coakleyho z Oklahoma City, ktorý porazil kardinála Josepha Tobina z Newarku v pomere hlasov 130 ku 104. Hoci Coakley nie je žiadny radikál, veľavravné je to, že biskupi nepresadili „františkovca“ redemptoristu Tobina.

Arcibiskup Coakley je otvoreným odporcom trestu smrti a usiluje sa o milosť pre väzňov odsúdených na popravu. Pripojil sa aj k výzvam na prísnejšie zákony o kontrole zbraní.

Je tiež otvorený sláveniu predkoncilovej liturgie. Po pápežovom motu proprio Traditiones custodes vyhlásil, že vo farnostiach svojej arcidiecézy nezaznamenal rozdelenie, o ktorom hovoril pápež, a rozhodol sa zachovať tzv. tridentské omše v konkrétnych farnostiach.

Potom je tu predseda pro-life výboru, ktorým sa stal výrazný pro-lifer biskup Michael Burbidge z Arlingtonu vo Virgínii.

Vlani v auguste 65-ročný Burbidge ako prvý biskup v USA zverejnil katechetický list o cirkevnom učení o transgenderizme, v ktorom vyzýva na lásku a zároveň odrádza od praktík, ako je „zmena pohlavia“ a používanie rodových zámen, ktoré nie sú spojené s pohlavím.

Ako pokračuje CNA, v máji tohto roku Burbidge nasledoval arcibiskupa San Francisca Salvatoreho Cordileoneho a vydal zákaz prijímania eucharistie pre predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú v Arlingtonskej diecéze pre jej propotratové postoje. Cordileone nariadil takýto zákaz v San Franciscu, domovskej diecéze Pelosiovej.

Podobne ako Burbidge, aj 67-ročný biskup Coakley vyjadril podporu Cordileoneho zákazu pre političku Demokratickej strany.

Nový sekretár konferencie arcibiskup Oklahoma City Paul Coakley v Baltimore 16. novembra 2022. Foto: TASR/AP

Nové vedenie biskupskej konferencie čakajú významné udalosti.

Medzi prvé patrí zasadnutie riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody v Ríme v októbri 2023, potom národný eucharistický kongres v Indianapolise naplánovaný na jún 2024, následne záverečné zasadnutie synody v októbri 2024 a potom – možno ako čerešnička na torte – prezidentské voľby v novembri 2024.

Arcibiskup Broglio sa na tlačovke po zvolení vyjadril, že je ochotný stretnúť sa s úradujúcim prezidentom, ak ten bude mať záujem. A práve postava vojenského ordinára na čele biskupskej konferencie v kontexte najbližších volieb vyvoláva v niektorých obavy.

„To je muž, ktorého si americkí biskupi vybrali, aby ich viedol nasledujúce tri roky, teda do volieb v roku 2024. Nech nám všetkým Pán pomáha,“ napísal komentátor v NC Reporter.

Avšak nič neilustruje rozdelenie cirkvi v USA tak dobre ako práve pohľady na nového lídra amerického episkopátu – kým jedni nad ním lamentujú a zvolávajú Božiu pomoc, druhí sú spokojní a vnímajú ho ako nádej na stabilitu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.