Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synodálna cesta v Nemecku Svet kresťanstva
22. november 2022

Nemecká synodálna cesta

Volanie po dialógu neprekryje, že rozpor medzi Vatikánom a biskupmi sa prehlbuje

Kardináli z Rímskej kúrie boli pri pokuse prerušiť nemeckú synodálnu cestu neúspešní, časť laikov rozumie znepokojeniu Vatikánu.

Volanie po dialógu neprekryje, že rozpor medzi Vatikánom a biskupmi sa prehlbuje

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing počas tlačovej konferencie v Ríme. Foto: TASR/AP

Počas minulotýždňovej ad limina návštevy nemeckých biskupov v Ríme sa diskutovalo aj o dočasnom prerušení synodálnej cesty, ale návrh na takéto moratórium bol nakoniec zamietnutý.

Svätá stolica a Nemecká biskupská konferencia v spoločnom komuniké oznámili, že o synodálnej ceste sa diskutovalo kontroverzne.

Vatikán a Nemecká biskupská konferencia preto konštatovali, že „počúvanie a vzájomný dialóg budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, takže môžu obohatiť nemeckú synodálnu cestu aj synodálny proces cirkvi na svetovej úrovni“.

Prefekti dikastérií pre náuku viery a biskupov kardináli Luis Ladaria a Marc Ouellet „jasne a otvorene vyjadrili existujúce obavy a výhrady k metodológii, obsahu a návrhom synodálnej cesty“ a „na prospech jednoty cirkvi a jej evanjelizačného poslania“ navrhli nechať tieto naliehavé žiadosti zahrnúť do synody univerzálnej cirkvi.

V komuniké sa neuvádzajú podrobnosti kritiky. Spomína sa, že aj kardinál štátny sekretár Pietro Parolin hovoril o obavách, ktoré vyvoláva synodálna cesta, „pričom poukázal na nebezpečenstvo ‚reforiem cirkvi, ale nie v cirkvi‘“. Na záver návštevy Parolin ocenil otvorenosť výmeny názorov, ktorá bola „nutná a konštruktívna“.

Podľa komuniké sa počas rozhovorov medzi nemeckými biskupmi a zástupcami vatikánskej kúrie ukázalo, že je dôležité „definovať a prehĺbiť“ niektoré z nastolených otázok. Spomínali sa otázky cirkevnej štruktúry, cirkevná služba spätá s posvätnou vysviackou a podmienky prístupu k nej, ako aj kresťanská antropológia.

Vatikán a nemeckí biskupi v spoločnom komuniké zdôraznili, že si všetci boli vedomí, „že sú na ceste s celým svätým a trpezlivým Božím ľudom, aj keď rôzne stanoviská kolidujú“. Mnohé diskusné príspevky poukázali na ústredný význam evanjelizácie a misie ako konečných cieľov prebiehajúcich procesov. Zaznelo aj to, že „o niektorých otázkach sa nevyjednáva“.

Ešte v lete Svätá stolica vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že synodálna cesta nemá právomoc „zaväzovať biskupov a veriacich k prijatiu nových foriem riadenia a zmien v náuke a morálke“.

Ústredný výbor odmieta kritiku z Ríma

Po ad limina návšteve nemeckých biskupov v Ríme predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov Irme Stetter-Karpová považuje pokračovanie dialógu za nevyhnutné. „Potvrdzuje sa, aké správne bolo, že sme sa v Nemecku vydali synodálnou cestou,“ vyhlásila. Takmer týždňová ad limina návšteva ukázala, že „nie je riešením vidieť zodpovednosť za reformný proces len v Ríme“.

Podľa Stetter-Karpovej bolo už dopredu jasné, že nemeckí biskupi v Ríme narazia na kritikov nemeckého reformného procesu. Nemeckých biskupov, „ktorí v drvivej väčšine považujú reformy za potrebné“, sa dotkla „fundamentálna kritika“ metodiky, obsahu a návrhov synodálnej cesty zo strany rímskych kardinálov. Podľa Stetter-Karpovej táto kritika „nedbá na netrpezlivosť mnohých katolíkov so svojou cirkvou“. Už neexistuje „trpezlivý Boží ľud“, o ktorom je reč v spoločnom komuniké.

Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov je vďačná, že sa podarilo zabrániť moratóriu pre reformný proces: „Zjavne bolo naliehavým želaním niektorých kardinálov v Ríme, aby sa okamžite prerušil reformný dialóg a synodálne porady a rozhodnutia u nás. To mi ukazuje, aké bude dôležité sa s našou agendou dôrazne zapojiť do svetovej synody.“

Celosvetový prieskum pred svetovou synodou ukázal, že problémy sú všade podobné, zdôraznila Stetter-Karpová. „Nemá zmysel brzdiť reformu a dúfať, že kalich zmien minie cirkev.“ Požiadavky väčšej účasti, spravodlivosti a akceptácie rozmanitosti „už nemožno zahnať. Nutným predpokladom na to je ukončenie zneužívania moci“.

Inzercia

Predseda biskupov Bätzing má zmiešané pocity

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing hodnotil návštevu zmiešane. Vatikánom navrhnuté „moratórium“ pre synodálnu cestu už nie je v hre. Dosiaľ však nebola dohodnutá nijaká záväzná forma pokračovania rozhovorov o požiadavkách nemeckého reformného procesu. Je tu návrh zvolať „okrúhly stôl“. Následne by sa biskupi a laické združenia v Nemecku zaoberali tým, o čom sa rokovalo v Ríme.

Pasovský biskup Stefan Oster nevidí žiadne ústupky synodálnej ceste v Nemecku zo strany Vatikánu. Naopak, „vnímal jasný odpor k otázkam, o ktorých sa v našej krajine z môjho pohľadu diskutuje najintenzívnejšie“, napísal Oster na facebooku. Sú to témy kresťanskej antropológie a ekleziológie, s ktorými súvisí prístup k cirkevným službám spätým s posvätnou vysviackou.

„Aj v debatách o pokračovaní ekumenizmu sme v Ríme počuli jasný nesúhlas s nedávnymi návrhmi z Nemecka,“ povedal Oster o stretnutí nemeckých biskupov s kuriálnymi kardinálmi Marcom Ouelletom a Luisom Ladariom v rámci návštevy ad limina.

O niektorých témach sa „nevyjednáva“. Moderátor stretnutia kardinál štátny sekretár Pietro Parolin zdôraznil, že „tieto rímske intervencie sa majú zohľadňovať v ďalšom priebehu synodálnej cesty“. Týmito návrhmi sa podarilo zabrániť navrhnutému moratóriu pre synodálnu cestu, „takže môže pokračovať, berúc do úvahy predložené žiadosti“.

Pasovský biskup odchádzal domov s dojmom, „že je potrebné prehĺbiť všetky búrlivo diskutované otázky“. Oster cítil, že „podstatné aspekty evanjelia nie sú dnes jednoducho kompatibilné s prevládajúcimi trendmi v spoločnosti, akou je tá naša“. Najmä pápež František zdôrazňoval dôležitosť evanjelizácie. Celkovo vzaté, Oster sa vrátil z Ríma vďačný a povzbudený.

Nový začiatok požaduje nový začiatok

Po ad limina návšteve nemeckých biskupov vo Vatikáne laická iniciatíva Nový začiatok (Neuer Anfang) hovorí o „rozhodujúcom obrate“ pre synodálnu cestu. „Možno sa už dokonca rozhodlo, že synodálna cesta nemá budúcnosť. Nemeckí biskupi sa vmanévrovali do pasce,“ píše sa vo vyhlásení zverejnenom v pondelok.

Nový začiatok ďalej píše, že Rím ukázal synodálnej ceste „najdôraznejším spôsobom hranice, ktoré synodálna cesta prekročila s plným vedomím už dávno, a to v nádeji, že nejakým spôsobom dokáže nájsť kompromis alebo modus vivendi s Rímom“. 

Neexistuje „ani jeden súhlasný komentár“ z Ríma k dokumentom a požiadavkám synodálnej cesty, ale zato celý zoznam výhrad. Svätá stolica napríklad „ohlásila zásadné výhrady vo všetkých rozhodujúcich doktrinálnych a štrukturálnych otázkach“. Výhrady sa týkajú „metódy, obsahu a štruktúry synodálnej cesty“.

Za vatikánskymi komentármi podporenú považuje Nový začiatok aj kritiku požiadavky kňazskej vysviacky pre ženy. Biskupi boli v podstate informovaní o tom, že existujú aj „veci, o ktorých sa nevyjednáva“. „Možno sa domnievať, že sa pod tým myslí aj otázka udeľovania kňazskej vysviacky ženám, keďže sa nikde ani len nespomína.“

Situácia nemeckých biskupov a predsedu ich konferencie biskupa Georga Bätzinga je po návšteve ad limina veľmi zložitá, konštatuje Nový začiatok. „Jednej strane sľubovali, druhú stranu upokojovali. Teraz stoja pred hromadou črepov. Rím ich práve zaviazal, aby túto hromadu teraz sami upratali.“

Toto je „ťažké, ale aj posledná šanca“. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.