Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
25. november 2022

Vatikánska sedma

Problémy v Caritas Internationalis vrhajú tieň na obľúbeného kardinála

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Problémy v Caritas Internationalis vrhajú tieň na obľúbeného kardinála

Kardinál Luis Antonio Tagle. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo sa deje v medzinárodnom združení katolíckych charít,
  • že pre nemeckú cirkev budú môcť pracovať aj osoby žijúce v homozväzkoch,
  • ktorý slovensky kňaz sa stal konzultorom vo Vatikáne.

Keď v utorok Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že pápež František odvolal celé vedenie Caritas Internationalis a menoval externého správcu, mnohým znalcom vatikánskeho prostredia sa hneď vybavila usmievavá tvár kardinála Luisa Antonia Tagleho.

Charizmatický filipínsky kardinál, ktorý v minulosti navštívil aj Slovensko, stojí na čele medzinárodnej konfederácie 162 charitatívnych organizácií od roku 2015. Mnohí ho považujú za jedného z favoritov budúceho konkláve, keďže v sebe spája duchovnú silu Jána Pavla II., teologickú erudovanosť Benedikta XVI. a Františkov pastiersky zápal. Všetci traja pápeži mu rôznym spôsobom prejavili svoju veľkú dôveru.

Aktuálne dianie však môže jeho renomé výrazne poškodiť.

O čo ide? Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja, pod ktoré Caritas Internationalis spadá, pred časom poslalo do organizácie vnútornú kontrolu.

Po jej skončení vatikánske dikastérium oznámilo, že sa neobjavili „žiadne dôkazy o zlom finančnom hospodárení alebo nevhodnom správaní sexuálneho charakteru“, ale „v oblasti riadenia a postupov boli zistené skutočné nedostatky, ktoré vážne narúšajú tímového ducha a morálku zamestnancov“.

Pápež sa preto rozhodol odvolať celé vedenie a vymenovať dočasného správcu, ktorý má dohliadnuť na reformný proces zavŕšený valným zhromaždením v máji 2023. Stal sa ním taliansky konzultant v oblasti manažmentu a odchovanec jezuitov Pier Francesco Pinelli.

Širší kontext. Nejde o prvý prípad, keď sa pápež rozhodol pre takýto rázny krok. V minulosti poslal kontrolu aj do Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Kongregácie pre klérus, na Pápežskú lateránsku univerzitu, ale aj do spomínaného Dikastéria na podporu integrálneho ľudského rozvoja. Jedným z inšpektorov bol aj samotný Pinelli.

„Pápež František posiela inšpekciu alebo menuje komisára vždy, keď chce niečo reformovať,“ napísal vatikanista Andrea Gagliarducci.

O Caritas Internationalis, ktorá vznikla v roku 1951, sa pritom počas poslednej dekády hovorí až príliš často.

Štátny sekretariát Svätej stolice najprv v roku 2011 neschválil predĺženie mandátu generálnej tajomníčky Lesley-Anne Knightovej. Dôvodom údajne bol jej nejednoznačný postoj k tomu, že medzinárodné organizácie nesmú podporovať vykonávanie potratov, sterilizácií, eutanázií či používanie antikoncepcie.

V nasledujúcom roku bol upravený štatút Caritas Internationalis v duchu encykliky Benedikta XVI. Caritas in veritate a v roku 2020 boli aktualizované aj jej stanovy.

Zdá sa, že po zmene litery sa chce teraz pápež František pokúsiť aj o zmenu ducha organizácie. A to je vždy náročnejšia cesta.

Ďalšie udalosti v skratke

Vatikán a Nemecká biskupská konferencia vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom potvrdili rozdielnosť pohľadov na ďalšie pokračovanie nemeckej synodálnej cesty.

Pre cirkev v Nemecku budú môcť pracovať aj ľudia, ktorí nežijú v zhode s jej učením, vyplýva z nových predpisov pre cirkevnú službu. Pastoračnými asistentmi či zamestnancami katolíckej charity tak budú môcť byť aj osoby žijúce v homosexuálnych vzťahoch.

Ukrajinské bezpečnostné zložky zasahovali v Kyjevsko-pečerskej lavre a ďalších pravoslávnych komplexoch po celej krajine. Synoda Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi následne odvolala z funkcie troch biskupov.

Hongkonský súd uznal vinným kardinála Josepha Zena a ďalších päť osôb z nezaregistrovania fondu, ktorý pomáhal prodemokratickým aktivistom. Všetci dostali pokutu 4 000 hongkonských dolárov, čo je v prepočte 480 eur.

Inzercia

Kostoly a ďalšie pamiatky sa rozsvietili na červeno, aby pripomenuli prenasledovaných kresťanov. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pripomenula, že každý deň zomrie pre vieru až 11 kresťanov.

Pápež František vymenoval za nového prefekta Dikastéria pre východné cirkvi talianskeho arcibiskupa Claudia Gugerottiho, ktorý doteraz pôsobil ako apoštolský nuncius vo Veľkej Británii.

Generálny vikár Banskobystrickej diecézy Branislav Koppal bol menovaný za konzultora Dikastéria pre klérus.

Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku sa v Badíne stretla s apoštolským nunciom Nicolom Girasolim. Rehoľníci diskutovali aj kríze stredného veku a jej dosahu na zasvätený život.

Svet kresťanstva nájdete už aj na sociálnej sieti Twitter. Prítomní sme aj na Facebooku a Instagrame.

Nenechajte si ujsť

Tip na advent

Ak ešte neodoberáte naše denné minizamyslenia nad Božím slovom z pera Jozefa Husovského, začiatok adventu je ten správny čas to zmeniť. Každé ráno sa môžete vo svojej emailovej schránke tešiť na krátku, no zároveň hlbokú a inšpiratívnu úvahu, ktorá bude pre vás tým správnym duchovným impulzom do nového dňa.

Navyše na každú adventnú nedeľu Jozef Husovský pripravuje špeciálny text, ktorý vám pomôže urobiť ďalší dôležitý krok na ceste k betlehemu.

Knižná bodka

Kostol je miesto, kde to nie je nikdy rovnaké. Dôkazom je aj kniha Živo(t) v kostole (Postoj Media, 2022), ktorá rodičov, no najmä ich deti hravou formou prevedie liturgickým rokom a jeho premenami.

„Príjemné ilustrácie zobrazujú to, čo dobre poznáme z každodenného života: občasné vystrájanie detí, ubiehajúce myšlienky k futbalu počas svätej omše, ale aj smutné a radostné udalosti v živote veriacich,“ hovorí o knihe mama a redaktorka denníka Postoj Mária Melicherová.

Na začiatku knihy sa malí „čitatelia“ zoznámia s jednotlivými členmi farnosti, ktorí ich budú sprevádzať liturgickými obdobiami, ako ich prežívajú vo svojom kostole. Presne takom, akým je možno aj ten váš.

Prajem vám požehnaný adventný čas!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.