Benedikt XVI. prerušil mlčanie. Poskytol rozhovor o milosrdenstve

Učenie pápeža Františka o milosrdenstve ide v línii Jána Pavla II., hovorí emeritný pápež v novej knihe.


Benedikt XVI. na archvívnej snímke z roku 2011. Foto – TASR/AP

Rozhovor s Benediktom XVI., ktorý v týchto dňoch vyšiel ako súčasť knihy s názvom Prostredníctvom viery. Učenie o ospravodlivení a skúsenosť Boha v ohlasovaní cirkvi a v duchovných cvičeniach, vznikol už pred pol rokom. Belgický jezuita Jacques Servais ho urobil pre potreby októbrovej odbornej konferencie v Ríme, kde ho prečítal osobný sekretár emeritného pápeža Georg Gänswein.

„Pre mňa je ,znamením čias´ skutočnosť, že pojem Božieho milosrdenstva sa stále viac stáva ústredným a dominantným,“ povedal Benedikt XVI., pričom sa odvolal na víziu svätej Faustiny Kowalskej, ktorou bol hlboko preniknutý aj pápež Ján Pavol II.

„Na základe skúseností, v ktorých už od prvých rokov života vnímal všetku krutosť ľudí, vyhlásil, že milosrdenstvo je jedinou pravou a poslednou účinnou reakciou na moc zla. Jedine tam, kde je milosrdenstvo, sa končí krutosť, zlo a násilie,“ uvažuje Benedikt XVI., podľa ktorého súčasný pápež kráča presne v tejto línii. „Jeho pastoračná prax sa prejavuje práve v tom, že k nám neustále prehovára o Božom milosrdenstve.“

Prečítajte si aj
Ako žije Benedikt XVI. Zdieľať

Celý rozhovor vo štvrtok zverejnil vatikánsky denník L´Osservatore Romano. Preklad do češtiny sa nachádza na internetovej stránke českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu.

Kniha, ktorej zostavovateľom je taliansky jezuita Daniele Libanori, okrem rozhovoru s Benediktom XVI. obsahuje aj ostatné príspevky, ktoré zazneli na konferencii o milosrdenstve v Ríme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo