Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
09. december 2022

Vatikánska sedma

Kardinál si tajne nahrával pápeža, kľúčový svedok v kauze Becciu je spochybnený

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Kardinál si tajne nahrával pápeža, kľúčový svedok v kauze Becciu je spochybnený

Talianska PR expertka Francesca Chaouquiová v júli 2016 po tom, čo ju vatikánsky súd spolu s jedným monsignorom odsúdil za odovzdanie dokumentov dvom novinárom. Foto: TASR/AP Photo/Domenico Stinellis

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké novinky priniesli posledné pojednávania vo vatikánskom súdnom procese,
  • ktorý svetoznámy jezuita čelí vážnym obvineniam zo zneužívania a
  • kto je novým vyslancom EÚ pre presadzovanie náboženskej slobody vo svete.

Vo Vatikáne pokračoval súdny proces v kauze finančnej sprenevery, v ktorej figuruje desať obžalovaných vrátane kardinála Angela Becciua. Z pojednávaní na konci novembra vyplynulo viacero silných momentov, ktoré naznačujú, že celá kauza môže nabrať zaujímavý smer.

Pripomeňme, že v procese ide o obvinenia z viacerých trestných činov, najviac sa hovorí o luxusnej nehnuteľnosti v Londýne, do ktorej Vatikán investoval a na ktorej podľa obžaloby obvinení obrali Svätú stolicu o desiatky miliónov eur.

Kľúčovým svedkom vatikánskej prokuratúry je kňaz Alberto Perlasca, ktorý bol dvanásť rokov vedúci administratívy Štátneho sekretariátu. Jeho priamym nadriadeným bol Angelo Becciu, ktorý sa neskôr stal kardinálom, hoci pápež mu v roku 2020 práva spojené s kardinálskym titulom odňal.

Monsignor Perlasca teraz svedčí proti nemu a tvrdí, že Becciu je vinný vo všetkom, čo sa mu pripisuje. Samotný Perlasca nebol obvinený, ale spolupracuje s vyšetrovateľmi. Hoci jeho pozícia na súde od začiatku pôsobila kontroverzne, teraz je jeho dôveryhodnosť vystavená skúške. Ako píše ACI stampa, opätovné vypočutie Perlascu otvorilo veľmi netušený scenár.

Objavil sa totiž náznak toho, že niekto tohto kľúčového svedka ovplyvňoval či dokonca manipuloval.

„Viem o tebe všetko… a všetko mám vo svojom archíve. Odpúšťam ti, Perlasca, ale nezabudni, že mi dlhuješ láskavosť.“ Toto je údajne jedna z viac ako stovky správ z aplikácie WhatsApp a ďalšej korešpondencie, ktoré sa najnovšie dostali medzi dôkazy na vatikánskom súde.

Z komunikácie údajne vyplýva, že Perlascu cez jeho rodinnú známu ovplyvňovala osoba menom Francesca Immacolata Chaouquiová. Ide o bývalú členku komisie, ktorá preverovala hospodárenie Svätej stolice. Talianka Chaouquiová však bola neskôr odsúdená v kauze Vatileaks 3 za vynášanie informácií novinárom.

Komunikácia podľa National Catholic Reporter naznačuje, že kňaz Perlasca napísal výpoveď, v ktorej obvinil kardinála Becciua, po tom, čo dostal vyhrážky a rady od ženy, ktorá mala s kardinálom nevyrovnané účty. Pravdepodobne preto, že údajne podporoval jej trestné stíhanie.

Chaouquiová sa ku komunikácii s Perlascom nechce vyjadriť, po Novom roku bude na súde vypočutá aj ona. Vatikanista Andrea Gagliarducii si zatiaľ kladie otázky: „Aká je dôveryhodnosť svedka Perlascu a akú váhu má a predovšetkým s kým sa vo Vatikáne rozpráva Francesca Chaouquiová? Pretože niekto jej poskytuje informácie, ktoré sú takmer výlučne v rukách žandárstva.“

Becciu volá pápežovi – a nahráva. To však nie je všetko. Na pojednávaní 24. novembra prehrali záznam telefonátu medzi pápežom Františkom a kardinálom Becciuom. Ako informuje Catholic News Agency, rozhovor bol tajne nahratý na mobilný telefón rodinného priateľa kardinála.

Hoci počas prehrávania nahrávky bola z pojednávacej siene vylúčená verejnosť, tlačová agentúra Adnkronos neskôr zverejnila jeho úplný prepis.

Z nahrávky vyplynulo, že Becciu 24. júla 2021, teda tri dni pred začiatkom súdneho procesu, zavolal pápežovi Františkovi a požiadal ho, aby potvrdil, že schválil platby za oslobodenie unesenej rehoľníčky v Mali. (Ide o jeden zo sporných bodov kauzy.)

Becciu sa pápežovi sťažoval, že list, ktorý mu poslal, pôsobí ako „odsúdenie“. Kardinál údajne povedal aj to, že ho nebude môcť predvolať ako svedka v procese, preto mu volá, aby si vyžiadal jeho vyhlásenie, že schválil finančné operácie.

František reagoval slovami, že chce zostať nestranný, a požiadal Becciua, aby mu svoje otázky položil písomne.

Prehratý spor. Keď už sme pri postave Becciua, taliansky súd nedávno zamietol jeho žalobu za urážku na cti, ktorú podal proti trom novinárom talianskeho magazínu L’Espresso. Ten písal v roku 2020 o údajných Becciuových finančných nezrovnalostiach a zlých investíciách. Becciu musí vydavateľstvu zaplatiť súdne trovy vo výške 40-tisíc eur.

Kardinálov právnik tvrdil, že informovanie časopisu stálo Becciua šancu stať sa pápežom. V žalobe žiadal odškodné vo výške desať miliónov eur. Teraz aspoň vieme, ako si biele solideo cenia niektorí kardináli.

Ďalšie udalosti v skratke

Prezidentka Zuzana Čaputová cestuje v sobotu do Ríma, s pápežom Františkom sa bude rozprávať aj o polarizácii v spoločnosti. Nápad vznikol po tom, čo mala prezidentka na klimatickom samite rozhovor s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom na podobné témy. Pozvanie do Vatikánu prišlo podľa Čaputovej priamo od pápeža.

Generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku sa stane Renáta Vinczeová. Ide o historicky prvú ženu v tejto funkcii v ECAV, zastávať ju bude počas volebného obdobia 2022 – 2028.

Na Slovensku spustili registráciu na najväčšie celosvetové stretnutie mladých ľudí s pápežom Františkom, ktoré sa uskutoční v roku 2023 v Lisabone.

Inzercia


Páter Rupnik a jeho mozaiky. Foto: commons.wikipedia.org

Rehoľa jezuitov zakázala svojmu kňazovi a známemu umelcovi Markovi Rupnikovi viesť duchovné cvičenia a spovedať. Voči autorovi mozaikových diel vznieslo obvinenia zo psychologického a sexuálneho zneužívania deväť členiek komunity v Ľubľane.

Európska únia má opäť osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania. Eurokomisia vymenovala belgického diplomata Frans van Daeleho. Európski biskupi sú pripravení s ním spolupracovať.

Pápež František sa modlil pred Immaculatou na Španielskom námestí v Ríme. Obnovil tak tradíciu prerušenú na dva roky pandémiou.

Ukrajinský súd poslal na 12 rokov do väzenia pravoslávneho kňaza z Luhanskej oblasti. Duchovný poskytoval Rusom informácie o vybavení a pozícii ukrajinských jednotiek.

V sídle Európskeho parlamentu v Bruseli bol prvýkrát v histórii inštalovaný betlehem. V minulosti symbol kresťanských Vianoc európski predstavitelia odmietali s tým, že je to „potenciálne urážlivé“.

Francúzski biskupi zriadili celoštátny cirkevný trestný súd. Ide o reakciu na zvýšenie súdnych procesov súvisiacich so sexuálnym zneužívaním. Biskupi sa tak snažia odbremeniť diecézne súdy.

Pápež prirovnal vojnu na Ukrajine k hrôzam holokaustu. „História sa opakuje,“ povedal František počas generálnej audiencie poľským pútnikom.

Kláštorný komplex Kyjevsko-pečerská lavra bol preregistrovaný na autokefálnu Pravoslávnu cirkev Ukrajiny, ktorá má podporu ukrajinského vedenia. Doteraz mala kláštor v správe Ukrajinská pravoslávna cirkev napojená na Moskovský patriarchát.

Vo Vatikáne odhalili betlehem a rozsvietili vianočný strom. Tridsaťmetrová jedľa vyrástla v mestečku Rosello v regióne Abruzzo.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

V našom vydavateľstve vychádza popri viacerých novinkách aj príbeh kňaza a disidenta Vladimíra Jukla. Ten sa po návrate z väzenia, v ktorom strávil vyše 13 rokov, pustil opäť do obetavého angažovania sa pre cirkev a ľudí. Nezvyčajná životná cesta tohoto tajného kňaza bola plná nebezpečenstiev, hlbokých vzťahov i náročných výziev, ktoré prekonával s pokorou a neotrasiteľnou vierou v Boha.

Príbeh „generála tajnej cirkvi“ rozpráva jeho žiak a spolupracovník František Mikloško. V knihe sa dozviete, v čom pre Jukla spočívala dôležitosť evanjelizácie Ruska, prečo ho komunistický režim odsúdil na 25 rokov väzenia a aké plody mala jeho práca v podzemnej cirkvi.

Prajem vám víkend plný statočnosti!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.