Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
17. december 2022

Uhol pohľadu Jula Slováka

Je tu cesta z každej situácie

Ľudia často hľadajú svoje cesty, hľadajú pravdu a chcú žiť život naplnený a šťastný. A tu je odrazu taký jednoduchý a priamy návod.

Je tu cesta z každej situácie

Foto: Archív projektu Godzone

„A cestu, kam idem, poznáte.“ Tomáš mu povedal: „Pane, nevieme, kam ideš. Ako môžeme poznať cestu?“ Ježiš mu povedal: „Ja som cesta, pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.“  (Jn 14, 4-6)

Nik – je jedno, aké máme postavenie, koľko máme titulov a aký máme vplyv. Nikto nepríde k Otcovi, ak nie skrze neho.

Je to odvážne tvrdenie, no keď hľadáme, na čom v živote skutočne a najviac záleží, Ježiš sa ukáže a hovorí – som JA. Ja som cesta, pravda a život.

Ľudia často hľadajú svoje cesty, hľadajú pravdu a chcú žiť život naplnený a šťastný. A tu je odrazu taký jednoduchý a priamy návod. Keď toto Ježiš vyslovil, Židia museli šalieť, lebo cesta, to bola Tóra – Starý zákon a Ježiš zrazu akoby hovorí: „Nie, dovoľte mi vám to vysvetliť a dať na pravú mieru. JA som cesta, pravda a život.“

Hľadáš nádej, život, ochranu a bezpečie? Potrebuješ lásku, potvrdenie, slobodu a vykúpenie? Tu je a už to viac nie je len teória – Ježiš Kristus je Cesta!

„Ľudia nemajú problém pridať Ježiša do života, majú problém odstrániť všetko ostatné, čo je s ním nezlučiteľné.“ Zdieľať

Je mi tak ľúto, keď vidím rôzne rozbité vzťahy alebo uzriem na sociálnych sieťach diskusie kresťanov na rôzne témy a vidieť z toho, že sme vzťah s Kristom evidentne nepochopili. Vyzerá to, ako keby sme si povedali, že keď sme kresťania, máme predsa pravdu.

Najlepšie na tom je, že každý má tú svoju pravdu, a budeme sa o tom aj medzi sebou radi dohadovať. No je tu niekto, kto hovorí: „Ja som Pravda!“ Pred týmto malým dieťaťom, Ježišom Nazaretským, ktorý práve prichádza, sa potrebujú všetky naše „pravdy“ skloniť.

Dnes sa často stretávam s viacerými postojmi voči Ježišovi, ktoré sú podľa mňa nesprávne.

Ježiš ako doplnok

Jedným z nich je práve tento fenomén, mať Krista ako doplnok, keď ho potrebujeme vo vhodnej chvíli, keď sa nám páči niektorý z jeho výrokov a vyhovuje nám nejaká z jeho právd. Sme individualisti, nikto nám predsa nebude zasahovať do života, ale ak nám niečo z tej Biblie bude vyhovovať, vyberieme si.

Viete, ľudia nemajú problém pridať Ježiša do života, majú problém odstrániť všetko ostatné, čo je s ním nezlučiteľné. Ježiš je v tomto však veľmi jasný, neprichádza na tento svet, aby robil doplnok alebo jednu z ciest v našom živote. On je Cesta.

 „Postkresťanský postoj“

Jedným z rýchlo sa šíriacich trendov západu, ktorý sa postupne udomácňuje aj u nás, je postoj: „Ježiš Kristus? Poznám ho a počul som o ňom, viem, čo urobil, a čítal som Bibliu, ale je mi to jedno.“

Toto je horšia pozícia, ako keď ľudia Krista nepoznali. Hovoríme tu o tendencii, keď si ľudia berú vládu nad všetkým do vlastných rúk a držia ju tak pevne, že sa chcú stať vo svojom živote bohmi. Viem len jedno, nebude to fungovať a skôr či neskôr to uvidíme.

Ježiš ako jeden z kľúčov

Musíme byť opatrní v tom, aby sa Ježiš nestal iba jedným z kľúčov v našom živote. On nie je jeden z kľúčov. Mám pocit, že niekedy ho dávame na rovnakú úroveň ako iné oblasti života. Vravíme: Kľúčom je komunikácia, vzťahy, morálnosť, slušnosť, úcta a pod. Všetko sú to dobré a správne veci, no Ježiš nie je jeden z kľúčov. On je jediný kľúč k životu – on je Život!

Inzercia

Asi vieme, že je milión kníh a seminárov, ako mať dobrý život – Dvadsaťsedem kľúčov na dobrý život, Sedem tipov, ako urobiť skvelé veci, Tridsaťpäť kľúčov na úspešné manželstvo, vodcovstvo, manažment času a pod. Je to všetko fajn, ale ten jediný kľúč, na ktorom v živote najviac záleží, je JEŽIŠ.

Ak chceme vedieť, ako napredovať, ako budovať dobré manželstvá, rodiny, kariéry, vzťahy, podnikanie a ako žiť naplnene, musíme nasledovať Ježiša! On nemá byť len súčasťou toho obrazu života, on je celý obraz!

„Jedným z rýchlo sa šíriacich trendov západu, ktorý sa postupne udomácňuje aj u nás, je postoj: ‚Ježiš Kristus? Poznám ho a počul som o ňom, viem, čo urobil, a čítal som Bibliu, ale je mi to jedno.'“ Zdieľať

Tou obrovskou vzácnosťou, s akou Ježiš prichádza, je, že sa pre nás stáva darom. Je synom Otca, ktorý tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna.

Boh je Otec, ktorý dáva, ktorý je štedrý, lebo dáva svojho syna. A tento syn nám dáva život v naplnení. Nielenže nás oslobodzuje od našej minulosti, ale prináša nám aj cestu pre našu budúcnosť.

On sníma naše putá, aby sme mohli snívať, žiť, rásť, dávať, pomáhať ľuďom. Aby sme tento kľúč mohli dávať ďalej a všetkým priniesť novú nádej! On nás nezachránil, aby sme znovu hrešili a blúdili!

Napríklad, dá sa povedať, že ak prežívaš zmätok a strach, keď nemáš nad niečím neznámym kontrolu, tak vlastne neveríš, že Boh má naozaj kontrolu nad všetkým.

Tak čo si vyberieme? Veriť Bohu, ktorý má všetko pod kontrolou, alebo sa báť o veci, ktoré aj tak nemôžeme kontrolovať.

Nebyť zvykový kresťan

Aj dnes v našej spoločnosti a okolí existuje množstvo dôvodov, prečo by sme sa mali báť a byť zmätení a v neistote. No tam, kde sa všetci ostatní boja, sú zmätení, snažia sa nájsť bezpečie a nádej, Ježiš hovorí: „Ja som Cesta!“

Žiť s týmto nastavením znamená nebyť len zvykový kresťan, ale nasledovník, ktorý vie, že ho potrebuje každý deň. Možno nevieš, čo prinesie budúcnosť, ale vieš, kto ju drží, a tak snívaš, vykročíš a vytrváš aj vo veciach, na ktoré nemáš predpoklady či kvalifikáciu, lebo on je tvojou kvalifikáciou.

Vtedy prestaneš iba hovoriť o svojich snoch a plánoch, ale začneš na nich naozaj pracovať, prestaneš len hovoriť o dobrých veciach a vzťahoch, ale začneš ich naozaj budovať.

Prajem nám všetkým, aby sme tieto vianočné sviatky dovolili Ježišovi narodiť sa v našich srdciach a viesť nás ďalej po jeho Ceste života v každej situácii.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.