Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
14. január 2023

Uhol pohľadu Jula Slováka

Šťastný nový level. To najlepšie je pred nami

Niekto raz povedal, že nemôžeme urobiť nič s príležitosťami, o ktoré sme prišli, ale môžeme urobiť všetko pre príležitosti, ktoré prídu.

Šťastný nový level. To najlepšie je pred nami

Foto: archív Godzone

Vstúpili sme do nového roka 2023, neviem, ako to prežívate, ale ja som sa snažil okrem iného aj trochu zastaviť a premýšľať. Obzrieť sa za vecami, ktoré sú za nami, ďakovať, poučiť sa z tých, čo boli náročné, a znovu si pripomínať, na čom naozaj záleží.

Byť vďačný za každý moment, nádych a výdych, za každé ráno, každý úsmev a smiech mojich detí, každý pohľad a povzbudenie mojej manželky. Niekedy neviem, či si dosť uvedomujeme, akí sme bohatí a koľko vecí v živote máme.

Uprostred tohto zastavenia sa pozerám na svoj život, prácu a službu, na svoje poslanie a plány na tento rok a viete čo? Nejako ma to preniká a tlačí do kolien. Čoraz viac som zlomený tým, ako bez Boha naozaj nič nemôžeme urobiť.

V jednej piesni sa spieva: „Dotkol som sa neba, keď sa moje kolená dotkli zeme.“ Takto na začiatku nového roka, keď sa ešte možno trochu obzeráme a hodnotíme, je toto pre mňa jeden z obrovsky dôležitých princípov.

Môže byť tak veľa oblastí, v ktorých sa takto na prelome rokov chceme či potrebujeme viac vzdať pred Bohom. Pravda je taká, že on na to čaká. Čaká, kedy uznáme jeho vládu, uznáme ako traja králi, že je tu niekto väčší ako my, odovzdáme pre nás vzácne veci ako dary k jeho nohám a necháme sa premeniť, aby sme sa inou cestou mohli vrátiť domov, späť do života.

Čo mu potrebujeme odovzdať? Náš vzťah, pracovné príležitosti, biznis či budúcnosť? Možno prežívame pozvanie byť človekom štedrosti aj v tejto dobe, možno sme pozvaní priniesť k Ježišovým nohám naše rodičovstvo a výchovu detí, naše budovanie rodiny, rozhodnutie o škole či práci.

Ako vlastne vyzerá vzdať sa pred Bohom? Nie je to o tom, veci vzdať, veď ešte v októbri minulého roka sme počas Godzone tour ohlasovali tému „nevzdávaj to“. Ide o to, nechať ich Bohu – nebyť upätý, nedržať veci tak pevne v rukách. Ide o množstvo momentov, keď sa rozhodneme odovzdať Bohu.

„Boh čaká, kedy uznáme jeho vládu, uznáme ako traja králi, že je tu niekto väčší ako my, odovzdáme pre nás vzácne veci ako dary k jeho nohám a necháme sa premeniť, aby sme sa inou cestou mohli vrátiť domov, späť do života.“ Zdieľať

Niekto raz povedal, že nemôžeme urobiť nič s príležitosťami, o ktoré sme prišli, ale môžeme urobiť všetko pre príležitosti, ktoré prídu. Čo nás čaká v roku 2023 môže byť tie najlepšie príležitosti, aké sme kedy mali.

Všetci sme sa narodili s potenciálom zmeniť svet okolo nás, ktorý do nás vložil Boh. Keď nasledujeme Krista, môžete si byť istí, že napriek tajomstvám, problémom či sklamaniam, ktoré prichádzajú, cesta, po ktorej nás vedie Ježiš, je cestou života v plnosti.

Pre Boha nie je prekážkou, čím sme sa pretĺkali posledný rok či roky, nie je pre neho prekážkou žiadne naše zlyhanie ani pocit depresie v úvode tohto roka. On sa nebojí politických situácií, ekonomických kríz, nepokojov ani vojen. Nemôže to Boha ohroziť, obmedziť, umenšiť či zastaviť jeho lásku k nám.

Viete, zažil som tak veľa chvíľ, keď sa Otec priznal k veciam a modlitbám. Videl som, ako ľudia našli nádej, prijali alebo sa rozhodli pre odpustenie. Počúvame príbehy a čítame maily o zmierení vzťahov, prinavrátení partnerov, uzdravení chorôb, o obráteniach sa k viere a k Bohu či o radikálnej premene života, straty závislosti a o nájdení zmyslu života.

Mnohokrát sme videli, ako nás Boh vo svojej múdrosti a zvrchovanosti previedol cez akékoľvek okolnosti života, straty, bolesti, zrady, ohováranie či tlak okolia. Ako sa postaral o financie, zdravie, zmierenie či nádej a zmysel života.

A som čoraz viac zlomený z jeho dobroty. Som presvedčený, že vzdávať sa pred ním a nechcieť veci držať silou mocou vo vlastných rukách je tou najlepšou voľbou. Počas vianočných sviatkov nám to pripomínala Mária svojím „nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (porov Lk 1, 38).

Mária nepovedala to, čo sa dnes asi tak často ľudia modlia po celom svete – niečo v zmysle nech sa zmení tvoja vôľa. Ale modlila sa nech sa stane tvoja vôľa – odovzdala sa, aj keď to v danej situácii a kultúre znamenalo riskovať v živote úplne všetko, postavenie, budúcnosť aj samotný život.

Je tu nový rok a my máme pár chvíľ na zamýšľanie sa, komu bude tento rok patriť. Kto bude viesť a ovplyvňovať naše kroky a rozhodnutia? Bude to kríza? Ekonomická či energetická? Bude to kariéra? Bude to snaha preraziť viac, zarobiť viac, presadiť seba viac či viac sa prezentovať? Budú nás hnať vpred slová, pozície, lajky, followeri alebo dosahy?

Alebo sa rozhodneme položiť k nohám Krista svoje plány, snahy, sily a talenty a všetko, čo máme, aby sme mu dali najavo, že on je jediný, ktorý nech vedie náš život.

Inzercia

„Mária nepovedala to, čo sa dnes asi tak často ľudia modlia po celom svete – niečo v zmysle nech sa zmení tvoja vôľa. Ale modlila sa, nech sa stane tvoja vôľa...“ Zdieľať

Nech sa nám stane podľa tvojho slova, Bože.

Niekedy máme toľko informácií a sme viac vzdelaní a informovaní ako poslušní. Máme veľa toho poznania v hlave, ale málo aplikácie toho, čo už vieme v živote. Nepotrebujeme vedieť viac, ako sa to zdá všade okolo, keď ľudia chcú viac a viac a viac…

Potrebujeme robiť viac to, čo už vieme, a potrebujeme sa viac odovzdať. Potrebujeme byť poslušní tomu, čo Boh už povedal, jeho zjavenému Slovu v Písme.

Pred pár rokmi som počul myšlienku, ktorá veľmi výrazne ovplyvnila môj život, a dnes sa k nej trochu vrátim. Pri nasledovaní Boha a jeho Slova totiž potrebujeme ísť veľakrát k radikálnym rozhodnutiam viery tak ako Mária. Vyhoďme teda zo svojho slovníka slovo takmer a neváhajme!

Lebo potom počujeme anomálie ako:

  • Máme spoločenstvo, ktoré takmer zmení naše okolie.

  • Máme takmer dosť ľudí, ktorí sa rozhodli dávať financie, aby sme mohli naplniť svoje poslanie. Takmer.

  • My sa takmer postaráme o to, čo treba.

  • Takmer sa nám darí pravidelne čítať Božie slovo

  • Takmer…

Viete si predstaviť, že by nás Ježiš takmer spasil? Alebo že by Otec takmer otvoril nebo na to, aby ťa zachránil z hriechu?

Ľudia umierajú následkom tohto slova. Pravdepodobne niektorí ľudia, ktorých ty alebo ja poznáme osobne, sú v závislostiach, lebo niekto takmer priniesol obetu, aby bol pri nich a slúžil a miloval ich dosť dlho na to, aby stretli Boha! Niektoré ženy dnes predávajú svoje telo, lebo ich v živote niekto miloval takmer dosť na to, aby to vybudovalo ich hodnotu.

Každý rok strácame stovky a tisíce mladých ľudí, lebo niektorí z nás takmer vydali svoj život Bohu a službe. Ja nechcem byť súčasťou generácie, ktorej ide takmer o Božie kráľovstvo, kde takmer budeme slúžiť naplno.

No je tu nový rok, nový level, nová milosť a nové možnosti znovu a znovu dostať novú šancu. A ja som presvedčený, že to najlepšie je ešte len pred nami.

Prajem nám, aby sme sa dokázali úplne vzdať pred Bohom a vykročiť naproti veciam, ktoré pre nás On pripravil v roku 2023.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.