Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Interview Svet kresťanstva
21. január 2023

Arcibiskup Bober po stretnutí s pápežom

Vo Vatikáne sme pripomenuli, že treba obsadiť Spišské biskupstvo

Nový predseda KBS Bernard Bober hovorí o návšteve pápeža, o pozvaní kardinála Parolina na Slovensko aj o nových biskupoch.

Vo Vatikáne sme pripomenuli, že treba obsadiť Spišské biskupstvo

Foto: TASR/Ján Krošlák

Čo vám najviac utkvelo z dnešného stretnutia s pápežom Františkom?

Prvá vec, ktorú vidieť na Svätom Otcovi, je otcovstvo a príjemný prístup. Prijal nás veľmi milo so spomienkou na návštevu Slovenska, ktorú si uchoval vo svojej pamäti, ale hlavne vo svojom srdci. Niekoľkokrát sme sa k tomu vrátili. Pýtal sa aj na aktuálnu spoločenskú situáciu, keďže vo Vatikáne už dvakrát bola pani prezidentka.

Svätý Otec je veľmi dobre informovaný o mnohých veciach, nebolo mu treba veľa rozprávať, skôr mal nejaké doplňujúce otázky. Pýtal sa, či kňazské povolania ubúdajú alebo sa zachoval ich počet.

Pripomenul aj slová svojho predchodcu Benedikta XVI., ktorý povedal, že budúcnosť patrí malým spoločenstvám a treba sa na to pripraviť. Ale musí to byť spoločenstvo, ktoré bude vydávať jasné signály svetla a musí mať chuť do života.

Pre TK KBS ste povedali, že vás svojím prehľadom o Slovensku prekvapil aj vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, ktorého ste zároveň pozvali na návštevu našej krajiny. Ako reagoval?

Kardinál Parolin sľúbil, že sa k nám vráti už v roku 2021 počas návštevy pápeža na Slovensku. Napokon k tomu z vážnych dôvodov nedošlo. Dnes však opäť prisľúbil, že bude hľadať spôsob, ako by sa jeho návšteva mohla realizovať. Dátum nám síce nepovedal, ale pri lúčení sa pozdravil „dovidenia na Slovensku“, takže naše pozvanie zobral vážne.

Stretli ste sa aj s prefektom Dikastéria pre biskupov Marcom Ouelletom. Hovorili ste s ním aj o nových biskupoch? Spišská diecéza čaká na nového diecézneho biskupa už viac ako dva roky a napokon aj vy sám by ste uvítali ďalšieho pomocného biskupa pre Košickú arcidiecézu. Môžeme teda v blízkom čase čakať nových biskupov?

K tejto téme sa vyjadril už aj váš vedúci redaktor Imrich Gazda, keď písal o tom, čo nás čaká tento rok. (Úsmev.) Kardinálovi Ouelletovi sme pripomenuli, že treba obsadiť Spiš, snaží sa to riešiť. Dôvody, prečo sa tak ešte nestalo, nepomenoval, ale nesporne to berie veľmi vážne. Bude sa o tom rozprávať so Svätým Otcom aj so štátnym sekretárom.

Na Slovensku boli v ostatných rokoch nejaké pokusy aj o pomocných biskupov, ale nejak to nevyšlo. Tu však treba pripomenúť, že ide o náročné a zodpovedné procesy. Zvlášť v čase, keď je toľko nášľapných mín a, dá sa povedať, aj výbuchov. Vatikán si preto dáva pozor na výber kandidátov.

Aký cieľ má vlastne vaša návšteva v Ríme? Je bežné, že nový predseda biskupskej konferencie sa ide takto „predstaviť“, alebo je to niečo výnimočné?

Myslím, že v iných krajinách bolo normálne, že keď prišlo k zmene vedenia biskupskej konferencie, tak prichádzali na návštevu do Ríma. Väčšinou na to dávali podnet nunciatúry. Rovnako aj nás vyzvala apoštolská nunciatúra, aby sme počítali s návštevou, ktorá sa v týchto dňoch realizuje.

U nás doteraz taký zvyk nebol, keďže ostatných 13 rokov viedol biskupskú konferenciu arcibiskup Stanislav Zvolenský, preto sme možno nezachytili tento nový trend, ktorý je už v cirkvi normálny.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.