Spopolňovanie mŕtvych cirkev neodmieta. Za určitých podmienok

V Katolíckej cirkvi sa aj dnes ozývajú hlasy za aj proti kremácii zosnulých. Pritom oficiálny postoj už dlhší čas spopolňovanie neodmieta. Rozptýlenie popola či urny v domácnosti sú stále neprípustné.

Rozširovanie praxe spopolňovania zosnulých v niektorých krajinách núti miestne biskupské konferencie zaujať jasné stanovisko k tomuto fenoménu. Platí to aj o Taliansku, kde dochádza k spopolneniu v desiatich percentách prípadov. V tomto roku sa však očakáva až 210 000 spopolnení, čo predstavuje 35% všetkých prípadov. Dôvodom kremácií nie sú len módne trendy. Dôležitú rolu v čase hospodárskej krízy zohráva aj finančná otázka. Kým meter štvorcový na cintoríne stojí 3000 eur, za spopolnenie sa platí len 500 eur.

„Rozprášenie telesných pozostatkov zosnulých alebo uchovávanie urny mimo cintorína sa protiví kresťanskej viere,“ napísal ešte v lete tohto roku farárom diecézy Grossetano biskup Mario Meini a vyzval ich odmietnuť cirkevný pohreb tým, ktorí majú takéto úmysly. Opačný názor prezentoval biskup Luciano Pacomio, člen Komisie pre náuku viery Talianskej biskupskej konferencie: „Nemá zmysel zakázať pohreb osobe, ktorá chce rozprášiť pozostatky a nemá úmysel urobiť to z dôvodu neúcty k ľudskému telu, ale preto, že to považuje za lepší spôsob.“

K objasneniu spornej otázky by malo dôjsť už tento pondelok. Počas plenárneho zasadania talianskych biskupov v pútnickom meste Assisi by mala byť schválená nová liturgická príručka pohrebných obradov. Tá by mala nahradiť manuál platný od roku 1974. Prvýkrát od roku 1963, kedy bola cirkvou pripustená kremácia zosnulých, by mala byť zohľadnená aj táto prax. „Cirkev nástojčivo odporúča, aby sa zachovával nábožný zvyk telá zomrelých pochovávať; nezakazuje však kremáciu, ak nebola zvolená z dôvodov, odporujúcich kresťanskému učeniu,“ uvádza sa aj v aktuálnom Kódexe kánonického práva z roku 1983 (kán. 1176, § 3).

Duch nového dokumentu by mal korešpondovať skôr s názormi biskupa Meiniho ako s postojmi biskupa Pacomia. „Prax rozprášenia zosnulých v prírode alebo ich konzervovanie na miestach mimo cintorína, napríklad v obytných priestoroch, vyvoláva nemálo otázok a rozpakov. Cirkev má mnoho dôvodov nesúhlasiť s takýmito tendenciami, ktoré môžu evokovať panteistické a naturalistické koncepcie,“ píše sa v dokumente.

Podľa vatikanistu talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielliho dokument poukazuje aj na to, že povolením takejto praxe by sa odbúrala možnosť vyjadriť nielen súkromnú, ale aj spoločnú bolesť a smútok za zosnulým na istom konkrétnom mieste. V zhode s Kódexom kánonického práva dokument prikazuje odoprieť cirkevný pohreb „tým, ktorí si zvolili kremáciu vlastného tela z dôvodov, ktoré odporujú kresťanskej viere“ (kán. 1184, § 1). Dokument tiež umožní, aby bol počas pohrebných obradov zosnulý už spopolnený, ak keď sa zároveň odporučí, aby ku kremácii došlo až po skončení pohrebu.

Talianska legislatíva umožňuje rozptýlenie pozostatkov mŕtvych za istých konkrétnych podmienok. V celej krajine sa nachádza 51 krematórií, väčšina na severe, najmenej na juhu, kde je spopolňovaných len 0,35% zosnulých.

Zdroj: Il Giornale, La Stampa (8.6.2009, s. 15)

Foto:
onoranzafunebre.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo