Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. 04. 2016, 17:07

Pred 12 rokmi zomrel pápež Ján Pavol II.

2. apríl 2005, 21:37. Chvíľa, ktorá je navždy zapísaná v spomienkach mnohých ľudí. Po dlhom pontifikáte a vyčerpávajúcej chorobe zomrel pápež Ján Pavol II.

Pred 12 rokmi zomrel pápež Ján Pavol II.

„Drahí bratia a sestry, o 21:37 sa náš milovaný Svätý Otec Ján Pavol II. odobral do Otcovho domu. Modlime sa za neho,“ oznámil ľuďom zhromaždeným na Námestí sv. Petra kardinál Leonardo Sandri.

Posledné okamihy života Jána Pavla II. priblížil v staršom rozhovore pre L´Osservatore Romano kardinál Stanisław Dziwisz, bývalý osobný sekretár zosnulého pápeža a emeritný krakovský arcibiskup. Krátko pred smrťou Ján Pavol II. celebroval omšu z nadchádzajúcej slávnosti Božieho milosrdenstva, v rámci ktorej prijal niekoľko kvapiek krvi Kristovej. Potom sa pomodlil breviár.

„Celý jeho život, od začiatku až do konca, bol tak zjednotený s tajomstvom Božieho milosrdenstva,“ povedal Dziwisz, podľa ktorého sa Ján Pavol II. s pribúdajúcimi rokmi pokojne pripravoval na svoju smrť. „Celý môj život bol nasmerovaný na Boha a teraz prišla chvíľa prechodu k nemu,“ zopakoval pápežove slová kardinál Dziwisz.

Pápeža Jána Pavla II. vyhlásil 1. mája 2011 jeho nástupca Benedikt XVI. za blahoslaveného a pápež František 27. apríla 2014 za svätého.

Ilustračné foto – TASR/AP

Odporúčame

Benedikt XVI.: Dnešný človek čaká, že sa mu Boh ospravedlní

Benedikt XVI.: Dnešný človek čaká, že sa mu Boh ospravedlní

Emeritný pápež Benedikt XVI. minulý rok poskytol rozhovor o dôležitosti Božieho milosrdenstva v kresťanskej viere belgickému jezuitovi Jacquesovi Servaisovi. Na sympóziu v Ríme ho v októbri prečítal osobný sekretár Benedikta XVI. Georg Gänswein. Prednedávnom vyšiel v knihe Prostredníctvom viery. Učenie o ospravodlivení a skúsenosť Boha v ohlasovaní cirkvi a v duchovných cvičeniach.