Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. marec 2023

Spor medzi biskupmi USA

Kardinál napísal progresívnu esej, biskup reagoval slovami o heréze

Biskup Thomas Paprocki nepriamo obvinil kardinála Roberta McElroya z herézy. Ten sa bráni a odvoláva sa na pápežov prístup.

Kardinál napísal progresívnu esej, biskup reagoval slovami o heréze

Kardinál Robert McElroy (vľavo) a biskup Thomas Paprocki. Foto: TASR/AP, Facebook Bishop Thomas John Paprocki.

Katolícka cirkev v Spojených štátoch amerických je svedkom slovnej prestrelky medzi svojimi prelátmi.

„Žiaľ, dnes nie je zriedkavosťou počuť katolíckych predstaviteľov potvrdzovať neortodoxné názory, ktoré by ešte nedávno zastávali len heretici.“

Tieto slová napísal biskup Thomas Paprocki z diecézy Springfield v štáte Illinois v článku s názvom Predstavte si heretického kardinála, ktorý uverejnil na konci februára na webe magazínu First Things.

Paprocki tak reagoval na rozsiahlu esej kardinála Roberta McElroya, biskupa amerického San Diega, ktorá vyšla 24. januára v jezuitskom časopise America.

Ako informuje National Catholic Reporter, biskup Paprocki nespomenul vo svojom článku kardinála McElroya menom, avšak bohato citoval pasáže z jeho eseje.

McElroy a jeho progresívne sebavedomie

Biskup McElroy, ktorého pápež František prekvapivo vymenoval za kardinála minulý rok, vo svojom texte a takisto aj v nasledujúcom rozhovore pre magazín America vyzval na „radikálnu inklúziu“ LGBT či rozvedených a znovu zosobášených osôb do cirkvi.

Americký prelát podľa niektorých navrhol prehodnotenie morálneho učenia cirkvi tak, aby sexuálne vzťahy mimo sviatostného manželstva už neboli považované za hriešne a osoby, ktoré v nich žijú, tak mohli pristupovať k eucharistii.   

McElroy sa v rozpore s názorom pápeža Františka vyjadril aj k prebiehajúcej synode o synodalite. Kým Svätý Otec opakovane zdôraznil, že nejde o žiadny parlamentarizmus, americký kardinál si od synody sľubuje postupné zmeny v učení cirkvi, napríklad aj vo veci svätenia žien, čomu František v zhode so svojimi predchodcami už viackrát povedal „nie“.  

Konzervatívny komentátor New York Times Ross Douthat označil tento postoj McElroya za „sebavedomie progresívneho katolicizmu“.

Catholic News Agency pripomína, že kardinál McElroy v eseji vyzval k „teológii o eucharistii, ktorá účinne pozýva všetkých pokrstených k Pánovmu stolu, a nie k teológii eucharistickej koherencie, ktorá znásobuje prekážky pre milosť a dar eucharistie“.

Neskôr v podcastovom rozhovore spresnil, že pod pojmom „pokrstení“ mal na mysli všetkých pokrstených katolíkov, a povedal, že jeho názor vychádza z opisu pápeža Františka, ktorý eucharistiu označil „nie za odmenu pre dokonalých, ale ako zdroj uzdravenia pre nás všetkých“.

Biskup Springfieldu v Illinois Thomas Paprocki. Foto: Facebook Bishop Thomas John Paprocki.

Biskup Paprocki v reagujúcom texte napísal, že McElroy zjavne odmieta učenie cirkvi obsiahnuté v Katechizme Katolíckej cirkvi, podľa ktorého „nikto, kto si je vedomý smrteľného hriechu, nesmie prijať sväté prijímanie bez toho, aby dostal rozhrešenie vo sviatosti pokánia“ (č. 1415). Podľa Paprockého názoru sú McElroyove výroky o eucharistii „v rozpore s ,pravdou, ktorej treba veriť na základe božskej a katolíckej viery‘“.

Odvolávajúc sa na McElroyovu kritiku „teológie eucharistickej koherencie, ktorá znásobuje prekážky milosti a daru eucharistie“, Paprocki vo svojom článku naznačil, že donedávna by bolo „ťažké predstaviť si, že by nejaký nástupca apoštolov urobil takéto heterodoxné vyhlásenia“.

Nikoho neobviňujem, hovorí biskup Paprocki

Paprocki je cirkevný aj civilný právnik a v rámci Konferencie biskupov USA je predsedom výboru pre kánonické záležitosti. Vo svojom článku ide ešte ďalej, keď tvrdí, že každý, kto popiera „ustálené katolícke učenie“ o otázkach, ako je homosexualita, a „prijíma herézu“, je automaticky exkomunikovaný.

Podľa Paprockého má pápež právomoc a povinnosť heretického kardinála odvolať z úradu alebo ho rovno odvolať z klerického stavu, inak riskuje „nedôstojnú perspektívu“, že kardinál, ktorý bol exkomunikovaný latae sententiae pre herézu, bude hlasovať v konkláve.

V stanovisku pre Catholic News Agency biskup Paprocki uviedol, že jeho text nemal byť obvinením konkrétneho kardinála.

„Zámerne som neuvádzal mená, pretože nechcem, aby to bolo o zainteresovaných osobách, ale o katolíckom učení, ktoré sa popiera,“ povedal Paprocki.

Inzercia

„Nie je v rozpore s katolíckou vierou, a teda herézou, tvrdenie, že sexuálne hriechy nie sú vážnou záležitosťou? Nie je v rozpore s katolíckou vierou, a teda herézou, tvrdenie, že človek môže prijať sväté prijímanie napriek tomu, že spáchal ťažký hriech bez toho, aby ho oľutoval? Ak áno, aké sú kanonické dôsledky takejto herézy?“ povedal pre CNA.

„Preto má táto esej názov Predstavte si heretického kardinála, a nie Obvinenie heretického kardinála,“ dodal Paprocki.

Pre National Catholic Reporter biskup Paprocki priblížil, že si po uverejnení jeho textu vo First Things s kardinálom McElroyom „vymenili niekoľko e-mailov“. „Dúfame, že budeme pokračovať vo vzájomnom rozhovore,“ povedal Paprocki, pričom odmietol bližšie opísať ich vzájomný rozhovor.

McElroy reaguje: Pastorácia a doktrína musia byť v rovnováhe

Na svojich kritikov reagoval už aj samotný kardinál McElroy. V texte z 2. marca v časopise America zopakoval tri hlavné dôvody, prečo v januárovej eseji navrhol, „aby rozvedení a znovu zosobášení alebo LGBT katolíci, ktorí horlivo hľadajú Božiu milosť vo svojom živote, neboli kategoricky vylúčení z eucharistie“.

V skratke, prvý dôvod spočíva v pápežovom obraze cirkvi ako poľnej nemocnice. Po druhé je tu rola osobného svedomia a po tretie fakt, že eucharistia nie je odmena pre dokonalých, ale milosť a posila slabých.

Kardinálsky klobúk pre biskupa San Diega bol pre mnohých prekvapením. Foto: TASR/AP

Kardinál následne píše o tom, že pastoračné obavy o LGBT ľudí alebo katolíkov rozvedených a civilne znovu zosobášených „nemôžu byť zatienené doktrínou“.

Podľa neho sa kritici jeho eseje zamerali na to, že obmedzenie pristupovania k sviatostiam pre LGBT a rozvedených je doktrinálnou, a nie pastorálnou záležitosťou.

„Odpovedal by som, že pápež František nás práve vyzýva, aby sme si uvedomili dôležitú súhru medzi pastoračnými a doktrinálnymi aspektmi cirkevného učenia práve v takýchto otázkach,“ konštatuje biskup San Diega.

Ďalej opisuje Františkov pastoračný prístup, ktorý podľa McElroya „odmieta pojem práva, ktorý môže byť slepý voči jedinečnosti konkrétnych ľudských situácií, ľudskému utrpeniu a ľudskej obmedzenosti“.

Každý učeník sa stretáva s určitými nesmierne zložitými okolnosťami, ktoré mu neustále bránia žiť učenie cirkvi v plnosti, tvrdí a pokračuje: „Patria k nim aj tí, ktorí sú rozvedení a znovu zosobášení alebo sexuálne aktívni členovia spoločenstiev LGBT,“ uvádza McElroy.

V závere svojho textu uvádza, že „tí, ktorí sa stavajú proti prvkom pastoračného poslania pápeža Františka, často argumentujú, že doktrína nemôže byť nahradená pastoráciou“.

Rovnako dôležité je však podľa kardinála uznať, že pastorácia nemôže byť zatienená doktrínou, a hovorí o vyváženom chápaní cirkvi. „A pastoračná autenticita je rovnako dôležitá ako filozofická autenticita alebo autenticita v oblasti práva, aby sa život cirkvi prispôsobil charte, ktorú nám dal sám náš Pán.“

Čítajte tiež

Americký autor a riaditeľ webu CatholicCulture.org Phill Lawler obhajuje biskupa Paprockého v tom, že sa otvorene a razantne ozval proti myšlienkam kardinála McElroya. Vo svojom komentári sa pýta, kto sa pridá k hlasnému nesúhlasu, ktorý vyjadril tento biskup.

Lawler poukazuje na to, že jednota medzi biskupmi je určite dobrá vec. „Ale za akú cenu by sa mali utlmiť zjavné nezhody? Keď sú zbožní ľudia znechutení, keď vlažní odchádzajú, keď je ohrozená integrita viery, mlčanie sa stáva spoluvinou,“ uvádza autor, podľa ktorého ani v čase prvých kresťanov neboli verejné spory vôbec zriedkavé. „Cirkev sa v tomto období rýchlo rozrastala, spory neodrádzali konvertitov. V skutočnosti boli prudké debaty znakom toho, že ľuďom záležalo na pravdách viery,“ napísal Lawler.

Hoci by sa desiatky ďalších biskupov verejne nepridali do polemiky, ktorú vyvolala esej kardinála zo San Diega, už aj tak je mediálny „pingpong“ medzi ním a biskupom Paprockým ďalším dôkazom, že polarizácia v cirkvi v USA vôbec nepoľavuje v intenzite. Skôr naopak.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.