Amoris laetitia: revolúcia sa nekoná, dvere ostávajú otvorené

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Amoris laetitia: revolúcia sa nekoná, dvere ostávajú otvorené

Pápež František pozdravuje rodiny na Námestí sv. Petra. Foto - TASR/AP

Apoštolská exhortácia pápeža Františka Radosť z lásky neprináša zmeny v učení cirkvi o rodine a manželstve. Nenaplnili sa tak očakávania liberálov, ani obavy konzervatívcov. Diskusia je naďalej otvorená.  

Vo Vatikáne v piatok zverejnili posynodálnu apoštolskú exhortáciu pápeža Františka Amoris laetitia (Radosť z lásky) s podtitulom O láske v rodine. Svätý Otec v nej zhrnul výsledky, ktoré vyplynuli z diskusií na mimoriadnej a riadnej biskupskej synody o rodine v rokoch 2014 a 2015.

Názov 256-stranového dokumentu, ktorý je rozdelený do deviatich kapitol, kladie dôraz na krásu rodinného života. Zvýrazňuje tiež postoj neodsudzovania, ale sprevádzania ľudí v zložitých životných situáciách. „Cestou cirkvi je nikoho naveky neodsúdiť, ale vylievať Božie milosrdenstvo na všetkých, ktorí oň žiadajú s úprimným srdcom,“ napísal pápež František.

Kasper: Bude to revolúcia. Zvolenský: Zmeny som nenašiel

Dokument Amoris laetitia Svätý Otec vydal ako posynodálnu apoštolskú exhortáciu. Ide o typ dokumentu, ktorý nemá vieroučný charakter, takže ňou nemožno meniť učenie cirkvi. „Viac ako uzavretím dvojročných synodálnych prác je Amoris laetitia príspevkom do diskusie,“ napísal vatikanista Andrea Gagliarducci, podľa ktorého je Františkov dokument zakotvený v tradícii cirkvi, zároveň však necháva otvorené dvere.

Narážal tým na slová pápeža v úvode exhortácie. „Nie všetky vieroučné, morálne alebo pastoračné diskusie musia byť vyriešené zásahom učiteľského úradu cirkvi. V cirkvi je prirodzene nevyhnutná jednota vierouky a praxe, čo však neprekáža rôznym spôsobom interpretácie niektorých aspektov vierouky alebo z nich plynúcich dôsledkov,“ napísal František.

Najväčšiu pozornosť počas obidvoch synod o rodine vyvolala otázka pristupovania rozvedených a znovu zosobášených katolíkov k Eucharistii a postoj k homosexuálnym zväzkom. Liberáli očakávali, že pápež František v dlho očakávanom dokumente naznačí zmeny v tradičnom učení cirkvi, konzervatívci sa toho obávali. Nemecký kardinál Walter Kasper pred časom povedal, že dokument bude znamenať začiatok najväčšej revolúcie v cirkvi za posledných 1500 rokov v oblasti učenia o manželstve a rodine.


Apoštolská exhortácia Amoris laetitia patrí medzi najdôležitejšie dokumenty pápeža Františka. Foto - TASR/AP

„Neobjavil som nejaké zásadné zmeny v náuke cirkvi,“ zhodnotil čerstvý dokument bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský, ktorý sa zúčastnil obidvoch synod. „Pápež sa snaží o vyvážený pohľad. Zdôrazňuje, že posynodálnu exhortáciu pripravil v duchu tradície. Odmieta bezuzdné požiadavky, že všetko sa musí zmeniť. Zároveň odmieta aj strohý, uzavretý, obranný spôsob postupov a riešení. Chce cirkev, ktorá je otvorená,“ myslí si Zvolenský.

Pravidlá nemožno uplatňovať automaticky

Najväčšie diskusie zrejme vyvolá ôsma kapitola, v ktorej Svätý Otec vyzýva biskupov a kňazov, aby všeobecné pravidlá neaplikovali automaticky v každej osobitej situácii, ale citlivo ich rozlišovali. Zároveň však zdôrazňuje, že rozlišovanie nikdy nemôže byť oddelené od požiadavky pravdy a lásky evanjelia a od učenia a tradície cirkvi.

Prečítajte si aj
Pápež o rozvedených: Aj vy ste súčasťou cirkvi Zdieľať

Pápež nenaznačil žiadnu zmenu prístupu cirkvi k homosexuálnym zväzkom, ktoré nemôžu byť kladené na rovnakú úroveň ako kresťanské manželstvo. Zároveň požiadal, aby sa ľudia naučili napodobňovať nepodmienenú Božiu lásku k všetkým osobám bez rozdielu. „Cirkev pripodobňuje svoje správanie Pánovi Ježišovi, ktorý sa v láske bez hraníc obetoval za každého človeka bez výnimky,“ napísal Svätý Otec.

Niekoľko dní pred zverejnením dokumentu Vatikán zaslal všetkým biskupom inštrukciu o tom, ako interpretovať citlivé časti dokumentu. Informoval o tom portál ACI Stampa.


Kardinál Christoph Schönborn predstavuje apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia. Foto - TASR/AP

Pápež František dnes k tomu pripojil vlastnoručne napísaný odkaz adresovaný všetkým biskupom. „Drahý brat, vzývajúc ochranu Svätej nazaretskej rodiny mám to potešenie zaslať ti moju exhortáciu Amoris laetitia pre dobro všetkých rodín a všetkých osôb, mladých i starých, zverených do tvojej pastoračnej služby. Spojení v Pánu Ježišovi, s Máriou a Jozefom, ťa prosím, aby si sa nezabudol za mňa modliť,“ vyzvala biskupov hlava Katolíckej cirkvi. V samotnom dokumente ich pápež vyzval, aby sa neunáhlili s jeho uvádzaním do praxe, ale najprv si ho dôkladne preštudovali a pochopili.

Apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia vo Vatikáne predstavil generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri, viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn a manželia Mianovci z Talianska. Konferencia biskupov Slovenska už pripravuje slovenský preklad.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo