Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. apríl 2016

Moravčík vs. Haľko: Diskusia o stave Cirkvi (video)

Na Bratislavských Hanusových dňoch sa uskutočnila diskusia medzi biskupom Jozefom Haľkom a kňazom Karolom Moravčíkom. Prinášame jej záznam.

Moravčík vs. Haľko: Diskusia o stave Cirkvi (video)


Kniha Radosť evanjelia na Slovensku. Pokus o analýzu situácie katolíckej cirkvi (Hlbiny 2015), ktorej editormi sú František Mikloško a Karol Moravčík, vyvolala vášnivé polemiky a diskusie. Predalo sa vyše tisíc kusov a organizátori BHD k téme zorganizovali prvú verejnú diskusiu. A bol to zážitok.

Kniha má osem kapitol, ale najväčšiu pozornosť vyvolávajú dve kapitoly, prvá je o situácii kňazov a diecéz, ktorá je nosným textom knihy a ktorej autormi sú Karol Moravčík, Július Marián Prachár a Pavol Zaťko, druhá o laických hnutiach a združeniach, ktorej autorom je Pavol Zaťko.

Autori knihy a najmä týchto dvoch kapitol tvrdia, že situácia v Cirkvi je zúfalá, prekáža im tragický stav v seminároch, nízka vzdelanosť, etablovanie novej cirkevnej „nomenklatúry“ či nenapĺňanie Druhého vatikánskeho koncilu na Slovensku. Otvorene sa hlásia k pápežovi Františkovi a kriticky vnímajú jeho dvoch predchodcov, svätého Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Kritici knihy, naopak, hovoria, že autori vo svojich tvrdeniach zavádzajú a preháňajú, že ich neopieriajú o žiadne overiteľné zdroje či prieskumy a sú prehnane kritickí. Až tak, že to nezodpovedá realite a vytvára sa tým falošný obraz o stave Cirkvi u nás.

Karol Moravčík a Jozef Haľko viedli o knihe otvorený a často až vášnivý a kritický dialóg, ktorý sledovalo niekoľko stoviek divákov. Prinášame vám jeho záznam, moderuje Jaroslav Daniška. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.