Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
26. máj 2023

Vatikánska sedma

Vzťah biskup a kňazi: odkaz Alojza Tkáča a nového šéfa Dikastéria pre biskupov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Vzťah biskup a kňazi: odkaz Alojza Tkáča a nového šéfa Dikastéria pre biskupov

Vľavo arcibiskup Robert Prevost na snímke z roku 2014, arcibiskup Alojz Tkáč. Foto: commons.wikimedia.org a Postoj/Tomáš Puškáš

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.

Na postavu zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča sa, pochopiteľne, ponúkajú rôzne pohľady v závislosti od oblasti života – počnúc jeho statočnou minulosťou počas totality až po obnovu cirkvi po zmene režimu.

Určite však zaujme aj čisto ľudský náhľad a práve ten ponúkli viacerí kňazi, ktorých spomienky na nebohého arcibiskupa zozbieral kolega Pavol Hudák. V texte dominuje jedno posolstvo: mal rád kňazov.

„Veľmi sa zaujímal o kňazov, aj keď bol v aktívnej službe, aj keď bol emeritným biskupom,“ povedal dekan vo Vranove nad Topľou Štefan Albičuk. Medzi spomienkami sa objavuje aj fakt, že arcibiskup Tkáč vždy prežíval veľkú bolesť, keď niektorý kňaz odišiel z kňazstva.

 

Podľa bývalého dlhoročného rektora seminára v Spišskej Kapitule Jozefa Jaraba košický arcibiskup o tejto téme vravieval, že je tam síce „dišpenz, milosť, oslobodenie, Rím to dá, ale pripomínal, že ,ty si kňaz naveky podľa radu Melchizedechovho‘ a to zostane v človekovi cez celú večnosť“.

Je možno aj symbolické, že košický emeritný arcibiskup odišiel do večnosti „v predvečer“ menovania viacerých nových biskupov. Cirkev na Slovensku totiž očakáva vymenovanie minimálne dvoch nových biskupov (Spiš, Prešovská archieparchia) už v tomto roku, pričom v nasledujúcich troch rokoch dosiahnu kánonický vek 75 rokov ďalší štyria diecézni biskupi (Košice, Žilina, Bratislavská eparchia a vojenský ordinariát).

Aký má byť biskup? V tejto súvislosti sa diskutuje o tom, aké kritériá má biskup spĺňať v 21. storočí, aké nástrahy ho čakajú a podobne.

K téme hľadania nových biskupov pre slovenské diecézy sa vyjadril nedávno aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli v rozhovore pre portál Nové Mesto:

„Naším úsilím spolu so zapojením biskupov, ale aj kňazov a laikov je nájsť kandidátov na biskupov, ktorí by mali skúsenosti a kompetencie tak z oblasti inštitucionálno-kánonickej (čo je veľmi dôležité, pretože Slovensko má veľmi veľké a administratívne komplexné diecézy), ako aj z pastoračnej oblasti. Potrebujeme pastierov, ktorí dokážu byť s ľudom a vedia s ním kráčať. Pre túto cestu, na ktorej sa nachádzame, je potrebných veľa modlitieb.“

Okrem profilu zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča môže byť pre kompetentných, ktorí vyberajú nových biskupov, povzbudením aj rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov Robertom Prevostom, ktorý pripravil edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli. Prečítať si ho môžete aj v slovenčine.

Vyberáme z neho dve silné myšlienky.

Podľa rodáka z amerického Chicaga potrebuje biskup „schopnosť počúvať blížneho a hľadať radu, ako aj psychologickú a duchovnú zrelosť“. „Základným prvkom identikitu je byť pastierom schopným byť blízko členom spoločenstva, počnúc kňazmi, pre ktorých je biskup otcom a bratom,“ hovorí augustiniánsky rehoľník Prevost, ktorý bol najprv misionárom a potom biskupom v Peru.

Biskup sa nesmie skrývať za predstavu autority, ktorá dnes už podľa arcibiskupa Prevosta nemá zmysel. „Autorita, ktorú máme, je slúžiť, sprevádzať kňazov, byť pastiermi a učiteľmi. Často sa zaoberáme učením doktríny, spôsobom, ako žiť vieru, ale riskujeme, že zabudneme, že našou prvou úlohou je učiť, čo znamená poznať Ježiša Krista, a svedčiť o našej blízkosti s Pánom.“

Zosnulému arcibiskupovi Tkáčovi vyprosujeme večnú blaženosť, aby tak mohol byť orodovníkom za nových pastierov v našej krajine.

Ďalšie udalosti v skratke

Pohreb košického emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča sa uskutoční v utorok 30. mája o 10.30 h v Košiciach. Pochovaný bude pri kardinálovi Jozefovi Tomkovi v krypte Dómu sv. Alžbety pod oltárom.

Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko sa so slovenským biskupom pôsobiacim na Islande Dávidom Tencerom zúčastnili ako delegáti na zasadnutí Talianskej biskupskej konferencie.

Inzercia

Predseda Talianskej biskupskej konferencie kardinál Matteo Zuppi na plenárnom zasadnutí konferencie v Ríme. Foto: TASR/AP

Vatikán potvrdil misiu, ktorá má prispieť k mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Na pápežovu žiadosť ju povedie 67-ročný bolonský arcibiskup Matteo Zuppi. Termíny ani ďalšie detaily nie sú známe.

Ukrajinská pravoslávna cirkev oznámila prechod na nový juliánsky kalendár. Znamená to, že Vianoce bude sláviť 25. decembra namiesto doterajšieho 7. januára a že sa presúvajú aj ďalšie sviatky s pevným dátumom.

V Mexiku zavraždili ďalšieho katolíckeho kňaza, už deviateho za štyri roky. Vražda sa odohrala len deň po tom, čo Konferencia biskupov Mexika odsúdila útok proti arcibiskupovi štátu Durango Faustinovi Jimenézovi, ktorého sa pokúsil v katedrále bodnúť starší muž.

Vatikán sťahuje kontroverznú známku Svetových dní mládeže, kde je v pozadí pamätník v Lisabone odkazujúci na kolonializmus. Známka bola kritizovaná ako politicky nekorektná.

Muža, ktorý násilne prenikol autom do Vatikánu, poslal vatikánsky sudca na povinné psychiatrické liečenie.

O čom píšu vatikanisti

John L. Allen Jr. v článku pre The Atlantic píše o tom, prečo pápež František nemá k vojne na Ukrajine totožný prístup ako Západ. „Jeden z dôvodov geopolitického usporiadania Vatikánu za pontifikátu Františka je biografický. František ako prvý pápež z Latinskej Ameriky nastúpil do úradu s rovnakým pocitom rozpoltenosti voči Spojeným štátom a ďalším západným mocnostiam ako mnohí latinskoamerickí lídri vzhľadom na históriu amerického zasahovania do regiónu,“ poznamenal Allen.

Sandro Magister na svojom blogu komentoval mierovú misiu kardinála Zuppiho. Podľa talianskeho vatikanistu zverením „misie“ bolonskému arcibiskupovi dáva František najavo, že chce viac ako s Ukrajinou obnoviť dialóg s Ruskom, ako aj s Moskovským patriarchátom, s ktorým Komunita Sant’Egidio (s ktorou je Zuppi silne spätý) vždy pestovala priateľské vzťahy.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Hoci závery zo synodálneho procesu na Slovensku poznáme a máme k dispozícii syntézy za jednotlivé diecézy aj jednu celonárodnú, niektorí veriaci išli svojou cestou. Na mojom stole v redakcii sa mi tento týždeň objavila kniha s názvom To, čo sme nemali kde povedať…

Ide o zozbierané odpovede z dotazníka, ktorý vytvorila skupina veriacich v Bratislave počas vlaňajšieho pôstu. Na rozličné otázky o živote cirkvi (spolu 80) im odpovedalo 316 ľudí, väčšinou laikov.

Autori publikácie, ktorú vydali svojpomocne ako „neformálne spoločenstvo bývalých Céčkarov“, vybrali z odpovedí aj niekoľko konkrétnych návrhov, ktoré poslali diecéznej autorite. Rozhodli sa však aj formou knižky podeliť so všetkými názormi, ktoré odzneli v rámci ich „synodálneho dotazníka“.

Prajem vám požehnaný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.