Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
02. február 2024

Vatikánska sedma

Biskupi majú byť nadstranícki, ale ich verejné vyhlásenie je málo odvážne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu.

Biskupi majú byť nadstranícki, ale ich verejné vyhlásenie je málo odvážne

Foto: Postoj/Adam Rábara

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké sú slabé miesta vyhlásenia KBS k aktuálnej spoločenskej situácii,
  • čím zaujala polemika o úrovni českej teológie,
  • prečo by stálo za to, aby sa poľský film Objekt objavil v našich kinách.

Konferencia biskupov Slovenska vydala vyhlásenie k aktuálnej spoločenskej situácii na Slovensku. Urobila tak v deň, keď sa na námestiach zišlo najviac ľudí od začiatku protestov proti novele Trestného zákona a rušeniu špeciálnej prokuratúry.

K tomu niekoľko poznámok.

Je dobré a dôležité, že katolícki biskupi sa ozvali. O to skôr, že podobné vyhlásenie k dianiu v spoločnosti z ich strany nezaznelo ani v roku 2018, v čase najväčších ponovembrových protivládnych protestov, ktoré viedli k pádu vlády Roberta Fica. Naposledy sa takéto vyhlásenie objavilo ešte v roku 2005 na sklonku druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Keďže KBS ako celok sa k aktuálnemu dianiu vyjadruje zriedka, o to skôr sa očakáva, že keď už niečo biskupi povedia, bude to mať svoju rezonanciu a váhu. Štvrtkové vyhlásenie to však ani zďaleka nenaplnilo. Je plné všeobecných konštatovaní a fráz o upevňovaní stability, posilňovaní dôvery, rozvíjaní potenciálu, vnútornom obrátení, spoločnom dobre či duchovnom blahu. 

Aby bolo jasné: od biskupov nikto neočakáva aktivistický prejav, ktorý by organizátori protestov čítali na tribúne. Členovia cirkvi nie sú voličmi len opozičných, ale aj koaličných strán, preto sa cirkevní predstavitelia majú vyjadrovať a správať nadstranícky.

Takisto však platí, že brániť základné princípy musia na plné ústa, bez servítky. Je preto naozaj zvláštne, že v čase, keď je na Slovensku hlavnou témou hodnota spravodlivosti, zaznieva toto slovo od biskupov len raz – zároveň ide o najsilnejšiu vetu celého vyhlásenia: „Nestraťme víziu krajiny, kde nenávisť, zloba, korupcia a nespravodlivosť nebudú mať svoje miesto.“

Nechcem dávať nevyžiadané rady, ale osobne by som biskupom navrhol začať aktuálne vyhlásenie asi takto:

„My, katolícki biskupi, vyjadrujeme vážne znepokojenie nad súčasnou politickou a spoločenskou situáciou. Obávame sa o osud slobody a zákonnosti v našom štáte. Obyvatelia našej vlasti sú znepokojení, lebo činnosť jednotlivých politických subjektov sa nesústreďuje na spoločné dobro, ale politici svoju energiu mrhajú na presadzovanie vlastných straníckych záujmov.“

Nie, nie je to výsledok môjho mudrovania. Presne takto to biskupi napísali pred 30 rokmi (s. 13) v reakcii na Mečiarovu „noc dlhých nožov“.

Aj to je dôkaz, že sa to dá aj ináč – otvorenejšie a odvážnejšie.

Ďalšie udalosti v skratke

Mních Jonáš Jozef Maxim prijal biskupskú vysviacku a ujal sa vedenia Prešovskej archieparchie. Po Jánovi Babjakovi sa stal druhým metropolitom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Biskupi, kňazi, zasvätené osoby a laici sa stretli v Nimnici, aby spoločne diskutovali na tému Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Denník Postoj na stretnutí zastupoval vedúci redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara.

Novou provinciálnou predstavenou saleziánok sa stala Jana Kurkinová. Vo funkcii po šiestich rokoch vystrieda Moniku Skalovú.

Svätá stolica v priebehu niekoľkých dní oznámila menovanie hneď troch nových čínskych biskupov. „Tieto udalosti signalizujú napredovanie čínsko-vatikánskych vzťahov,“ zhodnotila katolícka tlačová agentúra CNA.

Kritika dokumentu Fiducia supplicans o požehnávaní neregulárnych párov pochádza od „malých ideologických skupín“, vyhlásil pápež František v rozhovore pre taliansky denník La Stampa.

Inzercia

Kanadský kardinál Gérald Lacroix sa dočasne vzdal vedenia arcidiecézy Quebec. Reagoval tak na obvinenie zo sexuálneho napadnutia študentky v 80. rokoch minulého storočia. Kardinál akúkoľvek vinu odmieta.

K nedeľnému útoku na Kostol svätej Márie v Istanbule, pri ktorom zahynula jedna osoba, sa prihlásil Islamský štát. Turecká polícia už zatkla 25 podozrivých osôb vrátane dvoch možných strelcov.

O čom píšu vatikanisti

V januári došlo na stránkach českého internetového magazínu Christnet k zaujímavej polemike o úrovni českej akademickej teológie. „Latentná kríza českého katolícky orientovaného vzdelávania súvisí podľa môjho názoru so spirituálnou, personálnou a kultúrnou krízou,“ napísal v článku Proměna teologie od základů. Nad apoštolským listem papeže Františka teológ Zdeněk A. Eminger.

Pokračuje kritikou provinčnosti, uzavretosti, monotónnosti či odtrhnutosti od každodennej reality, a to všetko na pozadí uvažovania nad nedávnym apoštolským listom pápeža Františka Ad theologiam promovendam.

Na tieto výhrady následne reagoval nový dekan Teologickej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach Michal Opatrný, ktorý v článku Apologie české akademické teologie predkladá dôvody, pre ktoré s Emingerom nesúhlasí. „Tvrdím, že česká akademická teológia už celé roky robí presne to, čo pápež v dokumente zdôrazňuje a požaduje,“ konštatuje Opatrný.

Oba polemické texty možno vnímať aj ako pozvanie k uvažovaniu nad úrovňou teologického bádania a vzdelávania na Slovensku.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Tento týždeň v Bratislave uviedli poľský film Objekt (Figurant) režiséra Roberta Glińského a scenáristu Andrzeja Gołdu. Rozpráva príbeh mladého agenta tajnej polície Bronka, ktorý je nasadený na viacerých kňazov vrátane biskupa Karola Wojtyłu.

„O tom, ako komunistická tajná polícia intenzívne prenasledovala a chcela manipulovať cirkev a ničiť kňazov či veriacich, nebolo asi nič lepšie natočené,“ napísala kolegyňa Eva Čobejová vo svojej recenzii. „Nečakajte jednoduchý evanjelizačný film. Je to veľmi ťažký film. Občas máte pocit, že ľudia v kinosále ani nedýchajú. Také to je občas silné.“     

Či sa pozoruhodný film dostane aj do slovenských kín, zatiaľ nie je známe. Ak by sa to podarilo, bola by to skvelá vec.

Prajem vám radostný víkend!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.