Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
05. september 2023

Kauza prepusteného Petráčka

Český teológ dostal výpoveď, Graubner to obhajuje, Halík hovorí o normalizácii

Kritizoval Alianciu za rodinu. Dekan, ktorý ho prepustil z teologickej fakulty, čelil silnej kritike a neskôr skončil v nemocnici.

Český teológ dostal výpoveď, Graubner to obhajuje, Halík hovorí o normalizácii

Teológ, kňaz a cirkevný historik Tomáš Petráček. Foto: profimedia.sk

Kým na Slovensku sme v závere augusta prežili malú „búrku“ pre aktivity tradicionalistov, v susednom Česku rieši cirkev spor, v ktorom je hlavnou postavou progresívny teológ.

Kňaz Tomáš Petráček (51) je profesorom cirkevných dejín, vyučuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Hradec Králové, kde je tiež akademickým kaplánom a vikárom v Kostole Nanebovzatia Panny Márie. Pôsobil aj na Katolíckej teologickej fakulte (KTF) Univerzity Karlovej v Prahe. Je tiež postulátorom blahorečenia umučeného kňaza Josefa Toufara.

Postavil sa proti Aliancii za rodinu

Uznávaný cirkevný historik je známy svojimi liberálnymi názormi, prejavilo sa to aj v tomto období, keď vystupoval zmierlivo voči návrhu na zavedenie tzv. manželstiev pre všetkých a verejne kritizoval českú Alianciu pre rodinu.

Ako pripomína Echo24, Tomáš Petráček bol na začiatku leta jedným z iniciátorov výzvy vláde, aby Aliancia pre rodinu nebola súčasťou štátnych štruktúr.

Predstavitelia Aliancie totiž spolupracujú ako poradný orgán s ministerstvami práce a spravodlivosti, šéfka združenia Jana Jochová je zároveň asistentkou poslanca Václava Krála z ODS, dodáva iDnes.cz.

Autori výzvy tvrdia, že ciele Aliancie, hoci sa odvoláva na náboženské hodnoty, idú proti zmyslu a hodnotám ich náboženstva a tiež proti princípom demokratického štátu. Aliancia takéto výhrady odmieta.

Výzva, ktorá vznikla v čase, keď česká Snemovňa schvaľovala uzákonenie manželstva aj pre páry rovnakého pohlavia, vyvolala v cirkvi polemiku. Na stranu Aliancie sa pritom verejne postavila veľká časť českých a moravských biskupov.

„To, čo robí Aliancia pre rodinu, je slepý a neúspešný historický model, ktorý spätne škodí cirkvám a kresťanstvu, pretože z nich robí politického hráča,“ povedal Petráček Deníku N v rozhovore s titulkom Nevidím dôvod, prečo by kresťania mali bojovať proti manželstvu pre všetkých, hovorí kňaz Petráček.

Petráček kritizoval spôsoby Aliancie a to, že sa snaží ovplyvňovať vládnu politiku, čo je vlastne jej podstata. „Nikto ich nikdy nechcel vylučovať z verejnej debaty, naopak, práve tam ich pôsobenie patrí, hoci o metódach by sa dalo debatovať,“ napísal Petráček v českých Hospodárskych novinách 31. júla v článku s titulkom Neochota cirkví zmieriť sa s manželstvom pre všetkých je šokujúca.

„Ale hlavne to, čo som hovoril verejne, je, že si nemyslím, že je správne a nutné, aby sa (v diskusii o manželstvách párov rovnakého pohlavia) cirkvi angažovali ako nejaký štít a meč hnutia, ktoré je proti. Apeloval som na isté rozlišovanie, že ide o štátne zákonodarstvo a že to nie je jednoduché,“ povedal Petráček pre médiá už v čase po výpovedi z pražskej teologickej fakulty.

Výpoveď pre „nadbytočnosť“

Krátko pred začiatkom akademického roka Petráčka prepustili z pražskej teologickej fakulty, píše Echo24 s odvolaním sa na český Deník N. Kňaz mal na fakulte menší úväzok, viedol len doktorandov.

Podľa Petráčka len niekoľko hodín po tom, čo sa dozvedel o svojej výpovedi, dostali jeho doktorandi správu, že on ako ich školiteľ končí a oni s ním nemôžu pokračovať.

„Bolo im povedané, že ak chcú pokračovať v štúdiu, bude im pridelený iný školiteľ. To je taký neštandardný krok, že to nemá veľmi obdoby,“ vyhlásil Petráček. Podľa neho keď napríklad človek odchádza do dôchodku, zostane mu malý úväzok, aby mohol podobné úlohy dokončiť.

Petráček považuje krok vedenia školy za osobnú pomstu. Pre ČTK sa prepustený kňaz vyjadril, že za tým vidí tlak niektorých českých biskupov, ktorým sa jeho verejné vystupovanie nepáči.

Podľa neho ide o dlhodobú záležitosť, tvrdí, že vedenie mu niekoľkokrát tlmočilo, že tlak zo strany niektorých biskupov je veľký. „Pochádza to ešte z času, keď sa začalo bojovať o Istanbulský dohovor v roku 2018,“ doplnil Petráček.

Tomáš Halík: Ako za normalizácie

Dekan teologickej fakulty Vojtěch Novotný svoj krok vysvetľuje úsporami. „Je to štandardná pracovnoprávna záležitosť, ktorú bežne nekomentujem, pretože ide o zamestnancov fakulty. Cieľom je efektivizácia hospodárenia fakulty,“ citoval dekana Deník N.

Na dekana Novotného prišla kritika z viacerých strán. Ozval sa napríklad riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied profesor Jan Konvalinka, ktorý bol do minulého roka prorektorom Univerzity Karlovej. Prípad označil za škandál a upozornil, že nariadenie o zmene školiteľa, ako to urobilo vedenie fakulty, nemá oporu v zákone.

Inzercia

Budova KTF v pražských Dejvicích. Foto: wikipedia.org (CC)

Výpoveď teológa Petráčka tvrdo skritizoval profesor Tomáš Halík, ktorý ju prirovnal k normalizačným procesom v bývalom Československu.

„Zažil som už komunistickú normalizáciu na FF UK začiatkom sedemdesiatych rokov (za protest voči nej som do roku 1989 nemohol pôsobiť na žiadnej vysokej škole) i klerikálnu normalizáciu na KTF na začiatku deväťdesiatych rokov, ktorej som bol jednou z obetí,“ napísal na svojom webe Halík s tým, že aj vtedy sa perzekúcia akademických pracovníkov za slobodné vyjadrovanie nepohodlných názorov maskovala „organizačnými dôvodmi“.

Podľa Halíka by dekan fakulty mal zvážiť odstúpenie.

Arcibiskup Graubner na strane dekana

Dekana fakulty Novotného sa v tomto prípade zastal pražský arcibiskup Jan Graubner, ktorý je zároveň veľký kancelár Katolíckej teologickej fakulty UK a predseda Českej biskupskej konferencie.

stanovisku mu vyjadril svoju podporu, „bez toho, aby som zasahoval do verejných diskusií. V úrade dekana fakulty máte svoje povinnosti a právomoci, medzi ktoré patrí i prijímanie a prepúšťanie pracovníkov fakulty“.

„Vyprosujem Vám od Boha dar múdrosti i statočnosti pri všetkých konaniach a rozhodovaniach a zároveň vnútornú slobodu od vonkajších tlakov,“ dodal arcibiskup.

Po tomto Graubnerovom vyjadrení zverejnil Halík ku kauze komentár na portáli Christnet, kde ironicky podpichol predsedu biskupskej konferencie.

Halík podľa vlastných slov ocenil stanovisko arcibiskupa Graubnera, ktorý vyzval dekana Novotného k statočnosti pri odolávaní vonkajším tlakom na fakultu, pričom „to boli zrejme práve vonkajšie tlaky, ktoré viedli dekana k škandalóznemu rozhodnutiu prepustiť popredného odborníka fakulty Petráčka pod zámienkou ,nadbytočnosti‘ a nutnosti šetrenia. Toto zdôvodnenie pôsobilo podobne vierohodne ako nedávne tvrdenie ministra Blažka, že ho k rokovaniu s proruským lobistom Nejedlým prinútil strach z búrky a dažďa“.

Skončil v nemocnici

Kritika dekana Vojtěcha Novotného napokon zrejme spôsobila, že skončil hospitalizovaný. Jeho prodekan Jakub Jinek sa 28. augusta pre Deník Echo24 vyjadril, že Novotný ťažko niesol útoky z posledných dní v súvislosti s prepustením profesora Petráčka.

„Dostával kontinuálne veľmi nepriateľské emaily, správy a výzvy na odstúpenie. To sa, samozrejme, ako celok podpísalo na jeho stave,“ uviedol Jinek s tým, že dekan už mal zdravotné problémy, ktoré mu táto situácia len zhoršila.

Práve spomínaný text Tomáša Halíka na Christnete bol podľa prodekana Jinka pomyselným posledným klincom do rakvy. „Áno, ten druhý text veľmi bolel, bolo to skutočne už za hranicou slušnosti,“ dodal.

O prípad sa zaujíma aj rektorát Univerzity Karlovej. V posledný augustový deň sa vedenie fakulty stretlo s rektorkou Milenou Králičkovou. Vo zverejnenej správe sa píše o tom, že stretnutie prinieslo konsenzus na potrebe riešenia situácie s doktorandmi profesora Tomáša Petráčka a ešte jedného profesora – Jaroslava Čechuru.

„Fakulta chce doktorandom umožniť dokončiť štúdium pod ich súčasnými školiteľmi. V súčasnosti hľadá optimálne riešenie tohto problému a usiluje sa o dohodu s oboma profesormi,“ uvádza vedenie univerzity.

O konkrétnej podobe budúcej spolupráce sa má rokovať tento týždeň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.