Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2023, 19:10

Kauza Marka Rupnika

Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku

Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku

Foto: wikipedia.org; Flickr.com

Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.

Rehoľná sestra Ivanka Hosta, ktorá pred 30 rokmi zakladala v Slovinsku komunitu s bývalým jezuitom Markom Rupnikom, bola disciplinárne potrestaná.

Stalo sa tak v júni v tichosti, keď ju odvolali z vedenia komunity, dostala zákaz kontaktovať súčasné alebo bývalé sestry počas troch rokov a takisto jej nariadili vykonávať každý mesiac počas jedného roka púť do mariánskej svätyne, aby sa modlila za Rupnikove obete.

Píše o tom Catholic News Agency s odvolaním sa na portugalský web Sete Margens. Ten informuje o dekréte, ktorý 21. júna poslal sestre Hosta pomocný biskup Rímskej diecézy Daniele Libanori SJ.

Libanori bol v roku 2019 vyslaný do Komunity Loyola v Slovinsku na základe sťažností na Ivanku Hosta, a pritom odhalil aj obvinenia voči Rupnikovi, ktorý údajne sexuálne a duchovne zneužíval zasvätené ženy v tejto komunite.

Biskup Libanori vydal teraz „formálne pokarhanie“ voči Ivanke Hosta za „štýl vedenia, ktorý poškodzuje dôstojnosť a práva každého z rehoľníkov, ktorí tvoria komunitu“.

Spoluzakladateľka komunity má zakázané zastávať akúkoľvek pozíciu alebo funkciu v riadení alebo vykonávať akékoľvek duchovné vedenie v komunite. Na jej čele stála od roku 1994.

Teraz sa generálna predstavená komunity Loyola podľa portugalského webu zdržiava v kláštore v Brage na severe Portugalska.

Inzercia

Ako poznamenáva CNA, ide o neobvyklé disciplinárne opatrenia, ktoré vyvolávajú otázky o záveroch vyšetrovania komunity Loyola zo strany Rímskej diecézy, vrátane toho, prečo by mala sestra Hosta robiť pokánie za Rupnikove obete.

Obvinenia zo sexuálneho a psychického zneužívania žien, ktorého sa údajne Rupnik dopúšťal, uzavrel Vatikán vlani na jeseň ako premlčané skutky.

Okrem toho bol Rupnik krátky čas v roku 2020 exkomunikovaný za zneužtie spovede, čo potvrdil Vatikán a informoval o tom aj generálny predstavený jezuitov.

Rímska diecéza sa tento rok pustila preverovať aj Rupnikovo umelecké Centrum Aletti v Ríme, závery jej vizitácie centrum očisťujú a pôsobia tak v ostrom kontraste s dekrétom voči predstavenej komunity v Slovinsku.

 

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.