Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synoda o synodalite Svet kresťanstva
03. október 2023

Biskup Forgáč o synode

Pohľad laikov, obzvlášť žien, môže byť veľmi inšpirujúci

Biskup Marek Forgáč, ktorý bude zastupovať KBS na synode v Ríme, reaguje aj na obavy, že sa prijmú veci v rozpore s učením cirkvi.

Pohľad laikov, obzvlášť žien, môže byť veľmi inšpirujúci

Foto: Postoj/Adam Rábara

Na biskupskej synode o synodalite bude Slovensko zastupovať košický pomocný biskup Marek Forgáč spolu s pomocným biskupom Bratislavskej eparchie Milanom Lachom. Biskupovi Forgáčovi sme pred odchodom do Ríma položili niekoľko otázok, na ktoré odpovedal písomne.

S čím idete na synodu? Budú pre vás smerodajné závery zo Slovenska alebo z Európy?

Na biskupskú synodu o synodalite idem s veľkým rešpektom, očakávaniami a aj so zvedavosťou. Doteraz som nebol na takom veľkom podujatí v cirkvi a uvedomujem si aj zodpovednosť, ktorá mi bola zverená, keď ma plénum Konferencie biskupov Slovenska na túto úlohu vybralo.

Samozrejme, závery synodálneho procesu v rámci Slovenska, ako aj závery kontinentálnej fázy sú pre mňa dôležité. Sám som sa zúčastňoval na stretnutiach na diecéznej úrovni a znova a znova sa vraciam k týmto materiálom, ako aj k materiálom slovenskej a európskej syntézy.

Zároveň si uvedomujem, že proces synody nie je len nejakým „sociologickým experimentom“, ale – ako to pápež František pripomenul – je to predovšetkým modlitba a rozlišovanie v Duchu.

Do tohto dynamického rozlišovania by som chcel vložiť seba samého so všetkou svojou skúsenosťou, poznatkami a prežívaním. Pochopiteľne, výstupy budú výsledkom spoločnej modlitby, uvažovania a konfrontácie, do ktorých autenticky vstupuje každý účastník.

Ako to bude vyzerať v praxi a aký program vás čaká počas troch týždňov?

Ide vlastne o celý mesiac. V sobotu 30. septembra sa konala ekumenická vigília na Námestí sv. Petra v Ríme.

Hneď potom, ešte v ten večer, odišli všetci účastníci synody na duchovné cvičenia, ktoré budú trvať do utorka večera 3. októbra a budú v duchovnom centre Sacrofano neďaleko Ríma. Následne v stredu 4. októbra o deviatej ráno bude slávnostné otvorenie synody svätou omšou na Námestí sv. Petra v Ríme. Potom nasleduje samotná synoda.

Celkový program je veľmi intenzívny. Podľa informácií zo sekretariátu synody budú dva druhy rokovaní – generálne zhromaždenie synody, kde budú všetci účastníci, a potom stretnutia v malých skupinách (približne 12 až 15 účastníkov).

Inzercia

„Komunikácia o tom, ako ísť ďalej, by nemala byť zdrojom strachu alebo obáv, ale naopak, nádejou.“ Zdieľať

Tieto stretnutia sa budú striedať v rámci jednotlivých modulov, respektíve partikulárnych tém, ako je to uvedené v pracovnom materiáli zverejnenom na webových stránkach synody (Instrumentum laboris).

Generálne zhromaždenia sa vzhľadom na veľký počet účastníkov uskutočnia v Aule Pavla VI. Stretnutia v skupinách budú organizované podľa jazykových preferencií. Počas tejto synody je k dispozícii päť svetových jazykov (taliančina, angličtina, španielčina, francúzština a nemčina). Stretnutia budú každý deň pracovného týždňa, ako aj v sobotu.

V rámci programu je pripravená púť, ako aj modlitbové stretnutie za migrantov a utečencov. Všetko vyvrcholí záverečnou slávnostnou svätou omšou v Bazilike sv. Petra v nedeľu 29. októbra.

Čo hovoríte na obavy niektorých prúdov, že synoda môže spôsobiť v cirkvi schizmu alebo sa schvália veci v rozpore s náukou a morálkou cirkvi?

Nie je potrebné znepokojovať sa týmito obavami. Inštrukcie k synode jasne hovoria, že v tomto prípade nejde o diskusiu (alebo presnejšie o rozlišovanie) o dogmatických alebo morálnych otázkach viery. Synoda o synodalite je o tom, aký má byť štýl existencie cirkvi v dnešnom svete.

Komunikácia o tom, ako ísť ďalej, by nemala byť zdrojom strachu alebo obáv, ale naopak, nádejou, že cirkev je zakorenená vo svojej tradícii a zároveň otvorená pre komunikáciu, pre tento svet a pre nové výzvy.

Zaznievajú výhrady, že synoda nie je katolícky spôsob riadenia cirkvi, problémom je pre niektorých hlasovanie laikov či žien.

Z vyjadrení a rozhodnutí pápeža Františka je zrejmé, že mu veľmi záleží na otvorenosti a dynamizme cirkvi. Pohľad laikov, obzvlášť žien, môže byť pre nás veľmi vzácny a inšpirujúci.

Všetci máme krstné kňazstvo. Aj tu treba znova pripomenúť, že pri synode nejde len o nejaké štatistické výsledky hlasovania, ale predovšetkým o modlitbu a komunikáciu v Duchu, ktoré môžu byť vzácnou skúsenosťou vedúcou k novým formám ohlasovania evanjelia. A tie dnes tak veľmi potrebujeme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.