Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synoda o synodalite Svet kresťanstva
05. október 2023

Ženy na synode

Hlasovať bude aj matka piatich detí, študentka či hovorkyňa z Afriky

Ako vnímajú biskupskú synodu o synodalite ženy, ktoré po prvýkrát majú hlasovacie právo?

Hlasovať bude aj matka piatich detí, študentka či hovorkyňa z Afriky

Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Na biskupskej synode v Ríme, ktorá sa začala v stredu, bude mať po prvýkrát hlasovacie právo aj vyše päťdesiatka žien, sú medzi nimi laičky aj zasvätené.

Nie je to až také prekvapivé. Pápež František sa počas svojho pontifikátu snaží dávať viac priestoru ženám a dokonca ako prvý pápež ich  menoval na vysoké pozície v Rímskej kúrii.

Viac priestoru pre ženy presadzuje Argentínčanka

Bolo to pred niekoľkými rokmi, keď pápež František povedal zasvätenej Argentínčanke Marii La Zervinovej, aby bola odvážna pri presadzovaní zmien pre ženy v Katolíckej cirkvi.

František ešte ako kardinál spolupracoval s touto zasvätenou laičkou v rámci argentínskej biskupskej konferencie.

Zervinová radu pápeža vypočula a v roku 2021 mu napísala list, ktorý zverejnila. Žena stojaca na čele katolíckej ženskej organizácie podporovanej Vatikánom tvrdí, že Katolícka cirkev má veľký dlh voči polovici ľudstva a že ženy si zaslúžia byť pri stole, kde sa prijímajú cirkevné rozhodnutia, nie ako obyčajné „ozdoby“, ale ako protagonistky.

Ako píše National Catholic Reporter, zdá sa, že pápež tieto výzvy vzal vážne a na aktuálnej synode sa hlasy žien prvýkrát dostávajú do centra pozornosti.

Zervinová bola medzičasom menovaná do rady Dikastéria pre biskupov a má teda hlas pri výbere nových nástupcov apoštolov. Hlasovanie žien na biskupskej synode považuje pre cirkev za zlomový bod.

Maria Lia Zervino. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Hoci Synodu biskupov zriadil pápež Pavol VI. ešte v roku 1965, až na tohtoročnom zasadnutí dostali hlasovacie právo aj laici. Zo 464 účastníkov biskupskej synody má 356 členov hlasovacie právo a z nich je 54 žien. Spolu ich je na synode vyše osemdesiat.

Generálny relátor synody o synodalite kardinál Jean-Claude Hollerich v apríli na brífingu vysvetľoval, že dať hlasovacie právo laikom bola výslovná požiadavka pápeža spolu so želaním posilniť prítomnosť mladých ľudí.

„Nie je to revolúcia, ale dôležitá zmena,“ myslia si generálny sekretár synody kardinál Mario Grech a spomínaný kardinál Hollerich.

Severnú Ameriku zastupuje mladá Poľka

Jednou zo žien na synode je 22-ročná Julia Oseková z Poľska, ktorá sa na synodu dostala ako reprezentantka Severnej Ameriky.

Podľa Catholic News Agency Julia študuje na St. Joseph's University vo Philadelphii so zameraním na fyziku a teológiu. Na synode bude jedna z desiatich laikov a laičiek z USA a Kanady s hlasovacím právom.

Julia sa na synodu nedostala náhodne. V roku 2022 sa stala študentskou líderkou pre synodalitu katolíckeho vysokoškolského vzdelávania v arcidiecéze Philadelphia.

V apríli 2022 bolo na Univerzite La Salle veľké medziuniverzitné synodálne stretnutie so zástupcami všetkých vysokých škôl a univerzít s arcibiskupom Nelsonom Perezom, po ktorom vybral Osekovú ako jednu z trojice delegátov arcidiecézy Philadelphia na severoamerické kontinentálne synodálne zhromaždenie.

Samotná Julia vníma svoju účasť na synode veľmi pokorne. „Vnímam to ako skutočné znamenie, že cirkev je pripravená a otvorená počúvať ľudí – a pozývať ľudí –, aby boli veľmi aktívni v týchto veľkých rozhodovacích a rozlišovacích procesoch,“ vyjadrila sa poľská rodáčka, ktorá prišla do USA vďaka štipendiu.

Napriek tomu, že sa Julia pripravovala na mesačný synodálny program v Ríme a poskytovala rozhovory médiám, dokázala sa sústrediť aj na školské povinnosti a duchovný život. Hovorí, že denne sa modlí formou ignácianskeho examenu a aj ďalšie modlitby.

Zdieľať

Oseková nebude jediným mladým človekom, ktorý sa zúčastňuje na synode za Severnú Ameriku. V Ríme je aj 30-ročný kňaz Ivan Montelongo z diecézy El Paso v Texase, ktorý bol vysvätený len pred tromi rokmi. Rovnako tak Wyatt Olivas, vysokoškolák na univerzite vo Wyomingu z diecézy Cheyenne, kde pôsobí ako katechéta.

Julia Oseková je presvedčená, že ženy a LGBTI ľudia by mali mať v cirkvi väčšiu úlohu. Počas synodálnych stretnutí si uvedomila, že v cirkvi sú takí, ktorým sa slúži nedostatočne.

„Sú na ‚perifériách‘, ako to nazýva pápež František, týmto ľuďom sa nevenuje veľa pozornosti ani vedenia a verím, že mladí ľudia sú súčasťou tejto skupiny, ako to vyjadrili mnohí moji rovesníci. Želáme si viac priestoru pre nich, aby boli súčasťou cirkvi,“ dodala.

Kanaďanka očakáva otvorenie voči diakonkám

Severoamerický kontinent bude na synode zastupovať aj Kanaďanka, profesorka na St. Paul University v Ottawe Catherine Cliffordová, ktorá je historička a teologička.

Od biskupskej synody očakáva otvorenosť k obnoveniu tradície svätenia žien za diakonky, čo je podľa nej tradícia rannej cirkvi.

Cliffordová pre NCR uviedla, že konsenzus dvojročného konzultačného procesu, ktorý viedol k synodálnemu zhromaždeniu, odhalil „bolesť a zranenie“ mnohých žien, ktoré cítia, že ich práca v službe cirkvi nie je uznávaná.

Inzercia

Podľa nej už dnes mnoho žien vykonáva v cirkvi diakonské úlohy. Kanaďanka priznáva, že keď František naznačil svoj úmysel pozvať celý katolícky svet, aby si sadol a začal tento rozhovor a aby bral pokrstených laikov vážne aj ako súčasť synodálneho procesu, bola najprv trocha skeptická, lebo s týmto nemá cirkev skúsenosť.

Účastníci synody sedia po skupinkách pri okrúhlych stoloch. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Na otázku, čo jej behá mysľou v súvislosti s očakávaniami od synody, najmä pokiaľ ide o úlohu ženskej služby v živote cirkvi a problémy LGBTI ľudí, odpovedá, že na každom kontinente existuje konsenzus, že ide o významné problémy.

„Myslím si, že to, čo počujeme, je bolesť a zranenie mnohých žien, ktoré veľkoryso slúžia, a ich dary nie sú plne integrované do života cirkvi.“

Cliffordová vníma aj bolesť mnohých rodín, ktoré majú v rodine, medzi kolegami, študentmi či priateľmi niekoho z LGBTI komunity a ktorí boli zranení postojmi a jazykom cirkevného učenia.

„Tie hlasy musíme počuť. Nemyslím si, že cieľom synody je definitívne vyriešiť niektorú z týchto otázok, ale treba uznať realitu a určiť kurz, ako budeme v budúcnosti čeliť týmto otázkam. Myslím si, že to je podstatné, aby rozhovor zostal otvorený.“

Cirkev patrí všetkým pokrsteným

Aj africký kontinent bude mať zastúpenie medzi ženami laičkami s právom hlasovať. Do Ríma pricestovala Sheila Piresová z Juhoafrickej republiky, ktorá pracuje pre miestnu biskupskú konferenciu.

„Myslím si, že cirkev práve dospela k bodu, keď si uvedomila, že patrí nám všetkým, všetkým pokrsteným,“ cituje National Catholic Reporter Sheily Piresovú.

Juhoafričanka hovorí, že ženy sú na čele boja za zmenu, aby mali väčší hlas v cirkvi, ale nechce hovoriť o revolúcii. „Ženy chcú, aby ich hlasy boli vypočuté nielen pri rozhodovaní, ale aj počas rozhodovania. Ženy chcú byť toho súčasťou,“ dodáva členka komunikačného tímu synody.

Sheila Piresová. Foto: TASR/AP/Domenico Stinellis

Významným hlasom na synode by mohla byť francúzska rehoľníčka Nathalie Becquartová, ktorú pápež vymenoval za podsekretárku organizačného sekretariátu synody, čo je úloha, ktorú doteraz vždy zastávali muži.

Becquartová sa v mnohých ohľadoch stala tvárou synody počas jej prípravných fáz, keď cestovala po celom svete, aby sa pokúsila vysvetliť Františkovu myšlienku cirkvi, ktorá každého víta a sprevádza.

„Je to o tom, ako by sme mohli byť mužmi a ženami spolu v tejto spoločnosti, v tejto cirkvi, s touto víziou rovnosti, dôstojnosti, reciprocity, spolupráce, partnerstva,“ uviedla Becquartová.

Zastúpenie medzi delegátkami bude mať aj Hongkong, a to v osobe Vanessy Siu-Wai Cheng z Hnutia Fokoláre.

Početné zastúpenie na synode majú laici z Austrálie a Oceánie. Protinožcov zastupuje aj profesorka Kohler Ryanová, ktorá je teologička a matka piatich detí.

Pre The Catholic Weekly priznáva, že ju prekvapilo menovanie na biskupskú synodu. Pripomína, že laici majú kľúčovú úlohu v správe cirkvi a robia nevyhnutnú prácu vo farnostiach, nemocniciach a aj na školách, kde vykonávajú svoje apoštolské poslanie.

„Tento moment vtiahnutia laikov do cirkevných rozhodovacích procesov je jedinečný a znamená, že si laici musia byť plne vedomí nielen toho, že ide o dôležitú vec, ale aj zodpovednosti, ktorú máme, aby sme robili to, čo je správne pre Kristovu cirkev.“

Ryanová prízvukuje, že na synodálnych zasadnutiach v Austrálii si dávali pozor, aby neposlali do Ríma niečo, čo bude v rozpore katolíckym učením, lebo by sa to neratifikovalo a považovalo za zdroj nejednoty.

Ako vysvetľuje National Catholic Reporter, na predchádzajúcich synodách mali ženy len okrajové úlohy ako pozorovateľky alebo expertky. Sedeli v poslednom rade, zatiaľ čo biskupi a kardináli v prvých radoch a hlasovali. Tentoraz budú všetci účastníci spolu sedieť pri hierarchicky neutrálnych okrúhlych stoloch, aby sa uľahčila diskusia.

Skupiny, ktoré sa zasadzujú za ešte väčšie zastúpenie žien v cirkvi, usporadúvajú mimo sály synody sériu podujatí, modlitebných bdení a pochodov, aby ich hlasy boli vypočuté.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.