Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
03. november 2023

Svätec týždňa

Marcel, vojak a mučeník

Keď vyznal jediného Boha kresťanov, previezli ho pred súd do Tangeru, kde ho Agricolanus po krátkom procese dal sťať – spolu s jeho manželkou Nonou a dvanástimi synmi.

Marcel, vojak a mučeník

Zdroj: Wikipedia

Marcel bol stotníkom, ktorý pôsobil v dnešnom meste Tanger na severozápade Maroka. Z náboženských dôvodov odmietol priniesť obetu cisárovi Maximiánovi pri príležitosti osláv jeho narodenín. Dôstojník zdôraznil svoj odpor voči nábožensky nadradenému štátu sňatím zbroje, odložením zbraní a zahodením hodnostného označenia.

Sudca Fortunatus sa rozhodol vydať Marcela priamo do Ríma, ale prípadu sa zmocnil provinciálny vikár Aurelius Agricolanus. Keď Marcel znovu odmietol obetovať, bez okolkov ho sťali mečom.

Podľa neskôr vzniknutého príbehu Marcel pochádzal z územia dnešného Leónu a slúžil ako stotník v tamojšej Legio VII Gemina Pia Felixa. Keď sa zriekol zbraní a hodnostného odznaku a vyznal jediného Boha kresťanov, previezli ho pred súd do Tangeru, kde ho Agricolanus po krátkom procese dal sťať – spolu s jeho manželkou Nonou a dvanástimi synmi.

Na mieste, kde Marcel verejne vyznal vieru, bola v Leóne postavená kaplnka a kráľ Ramiro I. Astúrsky dal v roku 850 na Marcelovu počesť postaviť kostol. V roku 1493 za kráľa Ferdinanda II. Katolíckeho tam boli z Tangeru prenesené Marcelove predpokladané pozostatky. Marcel je patrónom mesta a provincie León.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.