Slovensko bude mať viac novokňazov ako pred rokom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Slovensko bude mať viac novokňazov ako pred rokom

Pred rokom vysvätil prešovský arcibiskup Ján Babjak osem novokňazov. Tento rok ich bude o jedného menej. Foto - TK KBS/ Dávid Rybovič

Najviac kňazských vysviacok bude tradične na východe. Medzi budúcimi novokňazmi sú prevažne dvadsiatnici, ale aj lekár po šesťdesiatke.

Najbližšie dva víkendy budú slovenské diecézy a farnosti žiť kňazskými vysviackami a primíciami. Biskupi vysvätia spolu 51 novokňazov, čo je o jedenásť viac ako pred rokom. Popri 41 diecéznych kňazoch prijme kňazskú vysviacku aj desať rehoľníkov.

Vo väčšine diecéz bude vysvätený rovnaký alebo vyšší počet novokňazov ako pred rokom. Pokles o jedného novokňaza zaznamenali len v Prešovskej archieparchii a Nitrianskej diecéze. Aj tento rok však bez novokňaza ostala Bratislavská eparchia, ku ktorej sa pridala Rožňavská diecéza.

Najvyšší počet novokňazov tradične zaznamenávajú východné diecézy – Spišská diecéza, Prešovská archieparchia, Košická arcidiecéza a v tomto roku aj Bratislavská arcidiecéza. Z hlavného mesta zároveň pochádza najviac novokňazov – traja diecézni, jeden redemptorista a jeden verbista.

Výraznejšie sa nemení ani veková štruktúra novokňazov. Viac ako 60 percent z nich má 25 – 30 rokov. Najstarším novokňazom je 64-ročný Štefan Nebesňák (viac v rámčeku nižšie).

Vysviackam, ktorými sa uzatvára šesťročná formácia v kňazských seminároch, predchádzala bezprostredná duchovná, ale aj organizačná príprava. Budúci novokňazi v uplynulých dňoch prežili niekoľkodňové duchovné cvičenia. „Snažil som sa čo najviac pochopiť posvätnosť služobného kňazstva, keď kňaz nekoná vo svojom mene, ale úplne sa stotožňuje s Pánom Ježišom,“ povedal Tomáš Pavlík zo Žilinskej diecézy. Dodal, že človek, ktorý „dostal výsadu držať živého Boha v rukách, si nesmie tento dar nechať len pre seba, ale je povinný ho rozdávať tomuto svetu“.

„Príprava na kňazstvo sa nezačala až tento týždeň, ale už pri vstupe do seminára, ak nie skôr,“ uvažuje diakon Košickej arcidiecézy Marián Jaklovský. „K času vysviacok a primícií patrí aj množstvo organizačných povinností, ktoré však prevzali naši rodičia, súrodenci, širšia rodina či mnoho ďalších známych, aby sme sa my mohli sústrediť na to najpodstatnejšie,“ dodal budúci novokňaz.  

Najstarší novokňaz liečil telo aj dušu

Najstarším novokňazom je tento rok 64-ročný Košičan Štefan Nebesňák. Od roku 1976, keď ukončil štúdium na lekárskej fakulte v Košiciach, pôsobil ako lekár. Život sa mu zmenil pred siedmimi rokmi, keď jeho manželka umrela na nádorové ochorenie. „Dnes si uvedomujem, že tým sa mi otvoril priestor, z ktorého som mohol vykročiť rôznymi smermi. Vnútorne som bol rozhodnutý nejsť cestou hriechu, ale žiť podľa Božích pravidiel. Definitívne rozhodnutie vykročiť na cestu kňazstva nastalo v predvianočnom období roku 2009,“ povedal pred časom budúci novokňaz v rozhovore pre časopis košických bohoslovcov Boromeo.

„Najmä v posledných rokoch lekárskej praxe som sa snažil pacientov povzbudzovať a posúvať dopredu duchovne, zvlášť aj vo viere. Mnohí potrebovali to duchovné omnoho viac ako to telesné,“ zaspomínal si Nebesňák, ktorý je s niektorými pacientmi  dodnes v kontakte. „Nespomínajú na lieky, ktoré som im predpísal, ale na láskavý prístup, na duchovné povzbudenie a hlavne povzbudenie vo viere.“   

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo