Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. február 2024

Slovo kňaza

Blízkosť ako liek na osamelosť

Hovorí sa, že čelíme epidémii osamelosti. Máme nekonečné možnosti a prostriedky komunikácie, ale mnohí sa cítia osamelí.

Blízkosť ako liek na osamelosť

Ilustračné foto: yandex.com

Zďaleka nejde iba o starých ľudí. Osamelosťou často trpí mládež a ľudia v produktívnom veku. Je za tým vedomie, že sa nemám s kým deliť o svoj život. Niet osoby, ktorej by som mohol dôverovať. Nemám blízko človeka, ktorému by som sa mohol zveriť. Nebývam s nikým, koho by som mohol objať. Starí ľudia hovoria, že na lepší život im stačí, aby niekoho v domácnosti videli. Stačí, že vedia, že je tam. Niečo robí, upratuje, sem-tam sa ozve. Vedomie blízkosti iného človeka, a zvlášť keď ho milujeme, robí zázraky. Mnohí to však nemajú.

Neprijatie, neláska, strach prejaviť sa, odmietnutie, hendikep, staroba, nezáujem, posmech. Je toľko faktorov, ktoré z nás robia osamelých ľudí. Zdieľať

Osamelosť plodí toľko bolestí a tragédií. Ubolení ľudia ponechaní celé roky napospas svojim démonom, túlajúci sa vo virtuálnom svete a neraz neprijatí v tom skutočnom. Krehké duše trpiace svojou inakosťou akéhokoľvek druhu. Neprijatie, neláska, strach prejaviť sa, odmietnutie, hendikep, staroba, nezáujem, posmech. Je toľko faktorov, ktoré z nás robia osamelých ľudí.

Pritom platí, že problém sa javí vždy väčší, keď o ňom premýšľam sám, a stáva sa menším, keď sa oň podelím. Najhoršie je, že osamelosťou trpia nielen tí, čo žijú sami, ale aj mnohí členovia rodín. Je za tým nedostatok času, niekedy nezáujem a občas nedostatok odvahy otvoriť sa. Výsledok je však vždy rovnaký. Znásobená hrôza z pálivého pocitu na duši. Ustavičný nepokoj, začarovaný kruh, neschopnosť z neho vyjsť.

Osamelosť môže vyliečiť iba blízkosť. Ako kňaz si všímam, že veriaci majú čoraz väčší záujem o duchovný rozhovor. Často nejde o komplikované témy, ale niet nikoho, kto by mal čas toho človeka vypočuť a povzbudiť ho, aby sa nebál. Ľudia sa potrebujú rozprávať, lebo nemajú s kým. Rodičia často netušia, čo sa odohráva v dušiach ich detí. Najmä otcovia si sem-tam myslia, že keď deti nič nehovoria, je všetko v poriadku. Keby sa opýtali a prejavili úprimný záujem, veľa by sa dozvedeli a mohli by pomôcť.

Svätý Otec František často vraví, že Boh je nežný a láskavý. Tieto Božie vlastnosti sa dajú odvodiť aj z príbehu o uzdravení malomocného, ktorého sa Ježiš napriek jeho chorobe nebál dotknúť. Tento smrteľne chorý a roky sociálne izolovaný človek zrazu mohol zažiť, že je človekom. Bez ľudského spoločenstva, ktorého súčasťou je aj fyzická blízkosť a dotyky, sa žiť jednoducho nedá. Ježiš sa ho dotkol. Uzdravil jeho chorobu a odklial jeho osamelosť.

Vari to nie je príbeh o nás? O ľuďoch trpiacich toľkými obavami, bolesťou a osamelosťou? Koľkí svoju osamelosť nevládzu uniesť, nie sú okolím prijatí, nemajú sa komu zdôverovať alebo to nedokážu a vo svojej nezrelosti vytvárajú buď toxické vzťahy, alebo sa správajú sebadeštrukčne. Poznáme mnoho podobných ťažkých príbehov vnútorne opustených, zranených a osamelých ľudí, ktoré sa vždy dobre nekončia. Za nimi zostáva len ťarcha nekonečnej bolesti a nevyslovená výčitka okoliu. Kto odkľaje ich (našu) osamelosť?

Ak sa osamelosť dá vyliečiť len blízkosťou, treba na ňu vytvoriť priestor. Zdieľať

Áno, my ľudia sme často nevšímaví a bezcitní. Iní kvôli nám trpia, aj keď o tom nerozprávajú, aj keď si to neuvedomujeme. Ak sa osamelosť dá vyliečiť len blízkosťou, treba na ňu vytvoriť priestor. Obyčajný záujem o toho druhého, snaha prijať druhých, akí sú, veľa urobí. Žiadna rana sa nehojí ľahko. Malomocný po rokoch živorenia a osamelosti už neveril, že je možné žiť ináč. Ježiš sa ho však dotkol a uzdravil. Akoby nám tento príbeh predostrel návod.

Dôverovať nášmu láskavému a nežnému Bohu, že sa môže dotknúť mojej duše a uzdraviť ma z mojej osamelosti. Vedomie Božej prítomnosti a lásky dokáže zázraky. Je tu však aj druhá výzva. Byť všímavý voči okoliu a nedopustiť, aby niekto zostal sám so svojimi démonmi a ocital sa čoraz viac v začarovanom kruhu osamelosti a izolácie. Je toľko ubolených duší, ktoré nás potrebujú. O chvíľu sa začne pôstne obdobie. Ak sa zriekneme niektorých aktivít, získame čas pre druhých. Aj pre tých osamelých, ktorí potrebujú našu fyzickú i duchovnú blízkosť. Nájdeme ich?

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.