Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. júl 2016

Hovorca Vatikánu: Žiadna reforma reformy, kardinála Saraha zle pochopili

Cirkev nechystá nové liturgické predpisy, odkázal odchádzajúci pápežov hovorca Federico Lombardi.
Hovorca Vatikánu: Žiadna reforma reformy, kardinála Saraha zle pochopili

Vatikánsky hovorca Federico Lombardi reagoval na vyhlásenia kardinála Saraha. (Foto: TASR/AP)

Kto sa tešil, že od jesene sa začnú s oficiálnym schválením Vatikánu slúžiť omše „tvárou k Bohu“, musí byť sklamaný. Hovorca Vatikánu Federico Lombardi oznámil, že slová kardinála Saraha z minulého týždňa neboli dobre pochopené.

„Žiadne nové liturgické predpisy sa od adventu neočakávajú, ako niektorí dedukovali zo slov kardinála Saraha, a je lepšie nepoužívať výraz ,reforma reformy´,“ vyjadril sa Lombardi.

Guinejský kardinál a prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí Robert Sarah minulý utorok na liturgickej konferencii v Londýne vyzval, aby „sme sa čím skôr vrátili k spoločnej orientácii, aby kňazi a veriaci boli otočení rovnakým smerom – na východ alebo aspoň k apside – k prichádzajúcemu Pánovi“. Zároveň kňazom navrhol, že s novou praxou môžu začať od prvej adventnej nedele.

K téme: 
Reforma liturgickej reformy? Kardinál Sarah vyzval, aby sa od adventu slúžili omše k východu Zdieľať

„Kardinálovi Sarahovi vždy záležalo na tom, aby sa omše slúžili úctivo, a to s adekvátnym vyjadrením postoja rešpektu a adorácie eucharistického tajomstva,“ dodal Lombardi. Podľa neho však treba niektoré slová kardinála objasniť, keďže boli pochopené, ako keby mali prísť nové pravidlá odlišné od terajších noriem.

Lombardi v stanovisku tiež poukázal na to, že stále platí článok 299 Všeobecných smerníc Rímskeho misála: „Hlavný oltár treba postaviť oddelene od steny, aby ho bolo možné ľahko obchádzať a aby sa mohla bohoslužba na ňom konať tvárou k ľudu, a je potrebné tak urobiť všade, kde je to možné. Oltár však nech je na takom mieste, aby bol skutočne stredom, na ktorý sa upútava pozornosť celého zhromaždenia.“

Lombardi ešte dodal, že pápež František urobil v tejto oblasti jasné stanovisko pri návšteve Sarahovej kongregácie, keď uviedol, že štandardná forma slávenia omše je tá z misálu Pavla VI., kým 'mimoriadnu' dovolil pápež Benedikt XVI. v motu proprio Summorum Pontificum a táto druhá nesmie nahradiť štandardnú.

InzerciaKardinál Sarah spomínal slúženie omše ,tvárou k Bohu' aj počas svojej nedávnej návštevy Petržalky. (Foto: autor)

Ako upozorňuje Catholic News Agency, sám kardinál Sarah však vo svojom londýnskom prejave povedal, že na slúženie omše ad orientem netreba nové predpisy.

„Túto prax povoľujú súčasné liturgické pravidlá,“ povedal prefekt Kongregácie pre Boží kult s tým, že by to bolo „úplne legitímne v modernom ríte“.

Kardinál tiež spomenul, že zmeny by mali prichádzať s miernosťou a potrebná bude tiež katechéza, kňazov však ubezpečil, aby mali dôveru, že pôjde o dobro Cirkvi aj ľudí. „Váš vlastný pastoračný úsudok rozhodne, ako a kedy je to možné, ale myslím, že začať by sa s tým mohlo na prvú advetnú nedeľu tohto roku, keď budeme očakávať ,Pána, ktorý príde a nebude meškať´," povedal pred týždňom.

Lombardiho stanovisko síce jasne hovorí, že žiadne oficiálne zmeny v liturgii sa konať nebudú, no zároveň sa ukazuje, že hlas tradicionalistov naberá na sile. Ako sa uplatní výzva kardinála Saraha v praxi, ukážu možno už najbližšie mesiace. 

Odporúčame

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Novým hovorcom Vatikánu bude Greg Burke, v tíme bude aj prvá žena

Pápež František vymenoval za svojho nového hovorcu amerického novinára Grega Burkea, ktorý na poste po desiatich rokoch nahradí talianskeho jezuitu Federica Lombardiho. Zastupujúcou hovorkyňou bude španielska novinárka Paloma García Ovejerová, ktorá je vôbec prvou ženou vo vatikánskom hovorcovskom tíme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.