Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. júl 2016

Reforma liturgickej reformy? Kardinál Sarah vyzval, aby sa od adventu slúžili omše k východu

Kardinál Robert Sarah, ktorý ma vo Vatikáne na starosti liturgiu, prišiel s konkrétnou výzvou pre kňazov.
Reforma liturgickej reformy? Kardinál Sarah vyzval, aby sa od adventu slúžili omše k východu

Vatikánsky "minister" pre liturgiu Robert Sarah navrhuje, aby sa kňazi otočili na východ, respektíve k hlavnému oltáru. (Foto: Flickr.com/Bowsk)

Netají svoj názor, že po Druhom vatikánskom koncile sa objavili v liturgii nešváry. Čoraz častejšie spomína, že by sme mali prehodnotiť, ako sa slávi liturgia Eucharistie. Hovoril o tom pred pár týždňami aj na Slovensku. Ale až teraz prišiel s konkrétnou výzvou pre kňazov na celom svete.

Prefekt vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí Robert Sarah vyzval kňazov, aby začali slúžiť omše ad orientem, teda tvárou k východu, a nie k zhromaždeniu.

Navrhovanú zmenu označil britský magazín Catholic Herald za najväčšie vyhlásenie k liturgii od roku 2007, keď pápež Benedikt XVI. vydal dokument k sláveniu tradičnej predkoncilovej omše.

„Je veľmi dôležité, aby sme sa čím skôr vrátili k spoločnej orientácii, aby kňazi a veriaci boli otočení rovnakým smerom – na východ alebo aspoň k apside – k prichádzajúcemu Pánovi,“ povedal guinejský kardinál v utorok na liturgickej konferencii v Londýne.

„Žiadam vás, aby ste zaviedli túto prax, kdekoľvek je to možné,“ vyhlásil. Podľa kardinála Saraha by mali zmeny sprevádzať miernosť a tiež katechéza, kňazov však ubezpečil, aby mali dôveru, že pôjde o dobro Cirkvi aj ľudí.Kardinál Robert Sarah slúži omšu v kostole Svätej Rodiny v Petržalke 13. júna (Foto: P. Rábara) 

Kardinál nechce kňazom nanucovať, kedy majú zmeny zaviesť. „Váš vlastný pastoračný úsudok rozhodne, ako a kedy je to možné, ale myslím, že začať by sa s tým mohlo na prvú advetnú nedeľu tohto roku, keď budeme očakávať „Pána, ktorý príde a nebude meškať“.

Inzercia

Catholic Herald píše, že po týchto slovách sa v konferenčnej sále ozval mohutný a dlhý potlesk.

Biskup Dominique Rey z francúzskej diecézy Fréjus-Toulon sa na konferencii vyjadril, že hoci je iba biskupom jednej diecézy, bude v katedrále slúžiť omšu ad orientem a napíše kňazom svojej diecézy list, kde ich povzbudí, aby spravili to isté.

K téme:
Africký kardinál v Petržalke: Mali by sme opäť sláviť omšu tvárou k Bohu
Musíme napraviť nešváry v liturgii Zdieľať

Vo svojom prejave kardinál Sarah tiež povedal, že pápež František ho požiadal, aby začal študovať „reformu reformy“, teda čo spraviť s liturgickými zmenami, ktoré nasledovali po Druhom vatikánskom koncile. Podľa kardinála sa objavili za posledných 50 rokov „vážne dezinterpretácie liturgie“, ktoré súvisia s tým, ak sa do stredu liturgie postaví človek namiesto Boha.

O liturgických zmenách hovoril kardinál Sarah aj počas svojej nedávnej návštevy Slovenska. „Pri liturgii slova je v poriadku, ak je kňaz otočený k ľuďom, ale pri druhej časti by mal byť obrátený k Bohu. Kňaz aj ľud by mali pri liturgii Eucharistie hľadieť na Pána, na jeho kríž,“ povedal v polovici júna v petržalskom kostole Svätej Rodiny.

Kardinál tiež naznačil potrebu preskúmať liturgickú prax po koncile. „Teraz po 50 rokoch sa musíme nad tým zamyslieť, urobiť analýzu, aké ovocie to prinieslo. Vidíme napríklad, že na Západe sa kostoly skôr vyprázdnili,“ povedal najvyššie postavený Afričan vo Vatikáne.

Omšu smerom k Bohu slúžil aj pápež František. Bolo to na jeseň 2013 pri hrobe svätého Jána Pavla II. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.