V Bologni prebieha generálna kapitula dominikánov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Bologni prebieha generálna kapitula dominikánov

V piatok 15. júla sa v Bologni v konvente sv. Dominika začala v poradí už 276. generálna  kapitula Rehole kazateľov. Mimoriadnosť udalosti podčiarkuje skutočnosť, že dominikáni si v tomto roku pripomínajú 800. výročie od založenia.

Generálna kapitula, ktorá sa v novodobých dejinách rehole koná každé tri roky, je u dominikánov orgán s najvyššou autoritou a spravidla sa na nej zúčastňujú delegáti zo všetkých provincií a jednotlivých zložiek dominikánskej rodiny, teda okrem bratov aj mníšky, kongregačné sestry a laici. Slovenskú dominikánsku provinciu za zhromaždenie zastupuje jej provinciál Reginald Adrián Slavkovský.

Účastníci prichádzali spoločne diskutovať a definovať záležitosti týkajúce sa aktuálnych potrieb celej rehole ako dobra cirkvi a sveta. V prípade, že ide o tzv. volebnú kapitulu, akou je táto v jubilejnom roku, provinciáli a ďalší účastníci zvolia aj nového najvyššieho predstaveného – magistra rehole na obdobie šiestich rokov. Súčasným magistrom rehole je Francúz Bruno Cadoré.

Program generálnej kapituly otvorili slávnostné vešpery v Bazilike sv. Dominika. Po nej sa kapitulári vybrali na kopec nad mestom, kde v 13. storočí stál benediktínsky kláštor. V súčasnosti je na tom mieste už len rotunda. V posledných dňoch života, keď sa zakladateľovi rehole sv. Dominikovi zhoršil v auguste roku 1221 zdravotný stav, ho tam spolubratia vyniesli, lebo klíma na pahorku mala priaznivé účinky na jeho zdravie. Tu účastníci sprievodu vykonali symbolický obrad svetla, prečítali si príbeh posledných dní života sv. Dominika a zaspievali hymnus Jubilea 800. Za spevu a modlitby posvätného ruženca sa potom všetci v sprievode vydali na spiatočnú púť do kláštora.

V sobotu program pokračoval slávnostnou omšou k Duchu Svätému, ktorou sa formálne otvorilo zasadnutie generálnej kapituly. Momentálne majú bratia za sebou prvé organizačné a pracovné stretnutia. Štandardne sa pracuje v jednotlivých skupinách, kde sa témy prediskutujú a pripraví sa ich prezentácia na ďalšiu diskusiu v pléne.

Úvod kapituly patrí aj krátkej duchovnej obnove, ktorú už tradične po celé stáročia vedie najvyšší predstavený františkánov (generálny minister), tentoraz Američan Michael Anthony Perry. Ako poďakovanie za povzbudivé slová a čas strávený v jeho prítomnosti dostal od magistra dominikánov ikonu stretnutia sv. Dominika so sv. Františkom.

Prečítajte si aj
Najvyšší predstavený dominikánov: Ideálny rehoľník? Taký, čo vie, že nie je ideálny Zdieľať

Pozdrav a požehnanie účastníkom zhromaždenia do Bologne zaslal prostredníctvom štátneho sekretára kardinála Pietra Paroliniho aj pápež František. Okrem iného zúčastnených v liste povzbudil, aby rehoľa naďalej nasledovala charizmy sv. Dominika, aby boli bratia apoštolmi milosti a odpustenia, súcitili s chudobnými a boli horlivými ochrancami pravdy. Zároveň Svätý Otec vyzval dominikánov, aby to všetko dosvedčovali milosrdenstvom stelesneným v živote, aby boli znamením blízkosti a láskyplnosti Boha, čím môžu pomôcť dnešnej spoločnosti znovuobjaviť naliehavosť solidarity, lásky a odpustenia.

Kapitula potrvá do 5. augusta a veríme, že dominikánom prinesie v duchu hesla „stredoveká hĺbka a moderná pružnosť“ spolu s novými impulzmi aj všetky potrebné milosti do ich celosvetových aktivít.   

Foto – op.org

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo