Tisícky Slovákov sú už v Poľsku. Pripravujú sa na Svetové dni mládeže

Hlavnému programu Svetových dní mládeže, ktoré sa uskutočnia už na budúci týždeň, predchádzajú Dni v diecézach.

Na predprograme Svetových dní mládeže (SDM), ktorý sa začal v stredu, sa v štyridsiatke poľských dicéz zúčastňuje asi 115-tisíc mladých zo 135 krajín. Približne 3 500 Slovákov zavítalo do diecéz Gliwice, Sosnowiec, Bielsko-Biała a Tarnów.


Poľské mesto Skawina neďaleko Krakova sa už pripravuje na príchod tisícok slovenských pútnikov. Foto – Komunikačný tím SDM

„Vo väčšine prípadov sú ubytovaní v rodinách, ktoré im zabezpečujú nocľah, stravu i dopravu. Hosťujúce diecézy, mestá a obce pre nich pripravili špeciálny program. Počas neho spoznajú kuchyňu a atmosféru krajiny,“ priblížil obsah týchto dní Komunikačný tím SDM.

Dni v diecézach sú súčasťou SDM od roku 1997, keď sa prvýkrát konali v Paríži. V Poľsku potrvajú do nedele. Mladí Slováci sa po nich presunú do 40-tisícového mesta Skawina, ktoré sa nachádza 16 km od Krakova, kde bude ich hlavný stan počas SDM.

„Slávime Svätý rok milosrdenstva. Preto program Slovákov v Skawine bude venovaný milosrdenstvu. Nadväzovať bude na posledné momenty Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade v roku 2015, kde sa nielen začala príprava do Krakova, ale aj špeciálna celoročná duchovná príprava s názvom Milosrdný rok,“ uviedol vedúci slovenského organizačného tímu SDM Ondrej Chrvala.

Slovenský program v Skawine sa začne v pondelok 25. júla 2016 veľkým otváracím ceremoniálom v mestskom parku. Program vyvrcholí svätou omšou, ktorú bude celebrovať predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. V utorok 26. júla čaká Slovákov spoločná púť do Sanktuária Božieho milosrdenstva v Krakove-Lagiewnikach a účasť na večernej otváracej svätej omši s kardinálom Stanislawom Dziwiszom. Potom sa mladí Slováci pripoja k hlavnému programu.

Slovenská príprava na Svetové dni mládeže

Slováci sa na Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove pripravujú od vlaňajšieho Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade. Keďže SDM sa uskutočnia v rámci Svätého roka milosrdenstva, aj duchovná príprava niesla názov Milosrdný rok. Zložená bola z deviatich katechéz, ktorých názvy predstavujú začiatočné písmená slova MILOSRDNE (Matka, Ilúzia, Liek, Odpustenie, Stôl, Radosť, Domov, Náklonnosť, Evanjelium).

V júli prišli na Slovensko aj relikvie patróna mladých, blahoslaveného Pier Giorgia Frassatiho, ktorý je spolu so sv. Jánom Pavlom II. a sestrou Faustínou patrónom SDM. K verejnej úcte boli vystavené vo františkánskom kostole Zvestovania Pána v Bratislave.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo