Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. 09. 2016, 16:04

Vládnutie nebola moja silná stránka. Benedikt XVI. bilancuje pontifikát (Vatikánska sedma)

V piatok vyšiel dlho očakávaný knižný rozhovor nemeckého novinára Petra Seewalda s emeritným pápežom Benediktom XVI. Nesie príznačný názov Posledné rozhovory a pôvodne vôbec nemal vzniknúť.
Vládnutie nebola moja silná stránka. Benedikt XVI. bilancuje pontifikát (Vatikánska sedma)

Súhlas k vydaniu knihy rozhovorov s Benediktom XVI. dal aj pápež František. Foto - TASR/AP

Prvýkrát v histórii pápež bilancuje vlastný pontifikát, zdôraznilo vydavateľstvo Verlag Droemer & Knaur, ktoré pripravilo nemecké vydanie a koordinuje preklady do ostatných jazykov. Dočkať by sa mali aj slovenskí čitatelia.

V poradí už štvrtý knižný rozhovor Seewalda s kardinálom Josephom Ratzingerom/pápežom Benediktom XVI. opäť ponúka otvorené, prekvapivé a hlboké odpovede. „Znenie abdikácie som napísal ja osobne. Nemôžem upresniť kedy, ale maximálne dva týždne predtým. Napísal som to v latinčine, pretože taká dôležitá vec sa robí v latinčine,“ poodhalil Benedikt XVI. prípravy na svoju rezignáciu. Latinčinu si vybral aj z praktického dôvodu – ovláda ju dokonale a bol si istý, že neurobí chybu tak, ako by sa mu to mohlo stať v taliančine.

Prečítajte si aj
Benedikt XVI. prehovoril o gay loby vo Vatikáne Zdieľať

Emeritný pápež priznal, že jeho pontifikát poznačili aj rôzne kauzy, ako boli sexuálne škandály, Vatileaks či prípad biskupa Williamsona. Vo Vatikáne dokonca narazil na niekoľkočlennú gay loby, ktorú sa snažil potlačiť. Napriek týmto problémom je Benedikt XVI. presvedčený, že sa nedopustil vážnejšieho pochybenia. Priznal však, že vládnutie nebolo jeho silnou stránkou. „Mojím slabým miestom je asi slabá rozhodnosť pri vedení a rozhodovaní. Tu som naozaj skôr profesorom, niekým, kto reflektuje a uvažuje nad duchovnými otázkami. Praktická vláda nie je mojou silnou stránkou,“ povedal Benedikt XVI. Zároveň však odmietol, že rezignoval v dôsledku káuz alebo že by ho niekto vydieral.


Posledné rozhovory vychádzajú paralelne v nemeckom a talianskom jazyku. Postupne pribudnú preklady do ďalších jazykov vrátane slovenčiny. Foto – TASR/AP

Kritici pápeža Františka sa nedočkali potvrdenia svojich názorov zo strany emeritného pápeža. Naopak, Benedikt XVI. niekoľkokrát ocenil svojho nástupcu. „Každý má svoju charizmu. František je mužom praktickej reformy. Bol dlho arcibiskupom, pozná remeslo, bol predstaveným jezuitov a vie sa chopiť vecí organizačného charakteru,“ uviedol pápež Ratzinger.

Benedikt XVI. o voľbe svojho nástupcu (úryvok z knihy)

„Môj nástupca nechcel červenú mozzettu. Táto vec sa ma vôbec nedotkla. Naopak, to, čo ma zasiahlo, bolo, že ešte predtým, ako vyšiel na balkón baziliky, chcel mi zatelefonovať. Ale nezastihol ma, pretože sme boli práve pri televízore. Spôsob, akým sa za mňa modlil, moment sústredenia, srdečnosť, s ktorou pozdravil ľudí, tak, že iskra, obrazne povedané, ihneď preskočila. Nikto neočakával jeho. Samozrejme, poznal som ho, no nemyslel som naňho. V tomto zmysle to bolo veľké prekvapenie. Nemyslel som, že bol v úzkej skupine kandidátov. Keď som začul jeho meno, najprv som bol neistý. Ale keď som videl, ako hovoril na jednej strane s Bohom a na druhej strane s ľuďmi, bol som naozaj spokojný. A šťastný.“

Novinár Seewald, ktorý pre nemecký týždenník Die Zeit opísal pozadie vzniku knihy, prezradil, že Benedikt XVI. pôvodne nesúhlasil s jej zverejnením. Rozhovory mali pôvodne poslúžiť Seewaldovi, aby po smrti emeritného pápeža mohol napísať jeho biografiu. Keď si však nemecký novinár vypočul všetky nahrávky, dospel k presvedčeniu, že ponúkajú omnoho viac, ako len doplnenie rôznych životopisných faktov. Navyše Benedikt v nich vyvrátil rôzne fámy a sprisahanecké teórie, ktoré sa objavili v súvislosti s jeho odstúpením. Napokon Seewald presvedčil emeritného pápeža, aby súhlasil s knižným zverejnením. Splnená bola aj jeho podmienka, aby so zverejnením súhlasil František, ktorý tak urobil bez zaváhania.

Prominentný respondent v knihe priznal, že život v ústraní využíva k príprave na smrť. Aj keď očakával väčší pokoj – menej korešpondencie a návštev, menej pozornosti. „Koniec sa blíži,“ konštatoval Benedikt a dodal, že je dôležité neustále žiť vo vedomí konečného stretnutia s Bohom.


Peter Seewald v roku 2010 počas prezentácie predposlednej knihy rozhovorov s Benediktom XVI. s názvom Svetlo sveta. Foto – TASR/AP 

Zdravotné ťažkosti emeritného pápeža postrehol aj Seewald. Nielen počas prvého stretnutia po odstúpení vyzeral „strašne unavený“, aj neskôr pôsobil tak, že sa novinár obával, aby to nebolo ich posledné stretnutie. Inokedy však pôsobil sviežo a v bavorskom dialekte pokojne zhodnotil: „Tak som sa opäť vzchopil.“ Keď mu nedávno pripomenul, že na budúci rok oslávi deväťdesiatku, s úsmevom odpovedal: „Hádam nie.“

Jednou vetou

Pápež František udelil sviatosť birmovania 16-ročnému chlapcovi, ktorý zápasí s rakovinou.

Svätá stolica zverejnila program apoštolskej cesty pápeža Františka do Švédska, ktorá sa uskutoční 31. októbra až 1. novembra pri príležitosti ekumenickej spomienky na 500. výročie Reformácie.

Po letnej prestávke začal pápež František opäť slúžiť pravidelné ranné omše v Dome sv. Marty.

V jordánskom Ammáne prebieha 11. plenárne zasadanie cirkví Blízkeho východu, na ktorom sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia všetkých kresťanských cirkví z tejto oblasti.

Na Haiti zavraždili španielsku misionárku Isabelu Solu Macasovú, modlil sa za ňu aj pápež František.

Maďarská vláda plánuje vytvoriť zvláštny Úrad pre prenasledovaných kresťanov s ročným rozpočtom tri milióny eur.

Odporúčame