VATIKÁNSKA SEDMA: Kňaz proti mafii

Pred týždňom Benedikt XVI. navštívil Sicíliu, ostrov spätý so slovom mafia. Počas jednodňovej návštevy dvakrát poukázal na osobnosť Giuseppeho Puglisiho. Kňaza, ktorý sa nezvyčajne odvážne postavil mafii a zaplatil za to svojím životom.

„Nemajte strach odporovať zlu! Neverte sugesciám mafie, ktorá je cestou smrti nezlučiteľnou s Evanjeliom,“ povedal Benedikt XVI. počas stretnutia so sicílskou mládežou a za príklad im dal práve zavraždeného kňaza. „Povzbudzujem vás, aby ste uchovávali v živej pamäti jeho plodné svedectvo a napodobovali jeho heroický príklad,“ vyzval zas zhromaždených kňazov a rehoľníkov. Kým bol tento kňaz a prečo sa stal tŕňom v oku mafie?

Otravný kňaz

Giuseppe Puglisi, ktorého všetci prezývali don Pino, sa narodil v roku 1937 v palermskej štvrti Brancaccio. Po kňazskej vysviacke v roku 1960 pôsobil ako bežný kňaz vo viacerých farnostiach. Zároveň mal v rámci Palermskej arcidiecézy na starosti pastoráciu bohoslovcov a kňazských povolaní. „Jeho túžbou vždy bolo vteľovať posolstvo Ježiša Krista do miestnych pomerov a brať všetky problémy kresťanského spoločenstva za svoje,“ píše sa na jeho oficiálnej stránke.

Najcitlivejším problémom Sicílčanov je ešte aj dnes život s mafiou. Don Pino bol s ňou konfrontovaný na všetkých svojich pôsobiskách. Posledným miestom, kde pracoval od septembra 1990, bolo jeho rodné Brancaccio, farnosť svätého Gaetana. Začiatkom roka 1993 tu zriadil pastoračné centrum Padre Nostro. To sa stalo útočišťom pre miestne deti, ktoré museli odmala pracovať pre mafiánske klany, kde začínali, ale väčšinou aj končili svoju „kariéru“.

„Bol mojím učiteľom náboženstva na lýceu Viktora Emanuela II.,“ spomína sicílsky novinár Francesco Deliziosi, ktorý o donovi Pinovi napísal knihu Don Puglisi. Život sicílskeho kňaza zavraždeného mafiou. Jeho dielo inšpirovala tvorcov biografického filmu Alla luce del sole (2005), v ktorom sicílskeho kňaza stvárnil známy taliansky herec Luca Zingaretti. Film režiséra Roberta Faenzu získal viacero medzinárodných ocenení, vrátane dvoch cien v Karlových Varoch a začiatkom prázdnin ho pod názvom Vo svetle pravdy vysielala aj Slovenská televízia. „Prvýkrát sme ho videli, keď vstúpil do našej triedy so škatuľou pod pazuchou. Užasnuto sme sa naňho dívali. Položil ju na zem, rozpučil ju nohou a povedal: ,Pochopili ste, kto som? Otrava...´,“ rozvíja svoje spomienky Francesco Deliziosi. „Otravou bol aj v Brancaccie, pretože učil deti ako sa odtrhnúť od Cosa Nostry.“

Trailer k filmu Vo svetle pravdy

„I have a Dream...“

Práve spomínaný film pôsobivo vykresľuje ako sa donovi Pinovi darilo meniť atmosféru v Brancaccie. „Sníval som sen o mieste bez krádeží, kde nie sú drogy, ale ani žiadne prejavy násilia,“ hovorí spoza kazateľnice vynesenej pred kostol filmový don Pino. To, že si otravný kňaz dovolil opustiť múry kostola a povedať mafii „nie“ pred zrakmi miestnych bossov sediacich v priľahlých kaviarňach, bolo ortieľom smrti. Zašliapli ho 15. septembra 1993. V tento deň slávil svoje 56. narodeniny. Jeho vrahovia, Salvatore Grigoli a Gaspare Spatozza, ako aj objednávatelia vraždy, miestni mafiánski lídri Giuseppe a Filippo Gravianovi, boli zatknutí a odsúdení na doživotie. Podľa výpovede oboch vrahov sa guľkami zasiahnutý don Pino na nich usmial a povedal im: „Čakal som to.“

K téme:
Sicília, krajina exorcistov Zdieľať

„Zdvíham svoj hlas, aby som oplakával kňaza zapáleného pre ohlasovanie Evanjelia a pomoc bratom, žijúceho čestne v láske k Bohu a blížnemu, ktorý bol barbarsky odstránený. Vyzývam páchateľov tohto činu, aby sa obrátili a robili pokánie. Nech nevinná krv tohto kňaza prinesie pokoj milovanej Sicílii,“ povedal dva dni po jeho smrti na vrchu Verna, kde bol stigmatizovaný sv. František, pápež Ján Pavol II. Pohrebu antimafiánskeho kňaza sa zúčastnilo okolo 200 000 Sicílčanov.

Päť rokov po smrti dona Pina palermský arcibiskup, kardinál Salvatore De Giorgi otvoril proces jeho blahorečenia. Diecézna fáza síce bola ukončená už v roku 2001, ale vatikánska Kongregácia pre kauzy svätých stále nepovedala rozhodujúce slovo. Aj preto pred minulotýždňovou návštevou katolícke hnutia a miestni obyvatelia zaslali Benediktovi XVI. list, v ktorom ho požiadali, aby bol donovi Pinovi priznaný status mučeníka.

Cirkev proti mafii

Vraždu dona Pina nemožno vnímať len ako dôsledok odvážneho vzdoru jednotlivca, ale ako odkaz celej cirkvi. Kňaz Mario Torcivia, autor tzv. Positio, kľúčového spisu každého beatifikačného procesu konštatuje, že don Pino nebol zavraždený len pre svoju lásku ku Kristovi a spoločenskú angažovanosť, ale aj pre zaslanie odkazu celej cirkvi. Ako pripomína novinár Francesco Deliziosi, len tri mesiace pred jeho smrťou pápež Ján Pavol II. vo Valle dei Templi mafii adresoval veľmi tvrdé slová. V priebehu nasledujúcich týždňov vybuchlo pred rímskymi kostolmi niekoľko bômb. „Mafia ako forma praktického ateizmu, napriek svojej zdanlivej podobe s náboženstvom, ukázala svoj odpor voči kresťanskej viere,“ uzatvára Torcivia.

Imrich Gazda

Foto: padrepinopuglisi.diocesipa.it, www.movieplayer.it (filmová scéna)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo