Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Svet kresťanstva
19. november 2016

Odkaz Fatimy v čase konfliktov

Časy, v ktorých dnes žijeme, nás nútia hľadať užitočné poučenia v minulosti.
Odkaz Fatimy v čase konfliktov

Fatimská Panna Mária. Foto: thecatholicthing.org

Vždy som bol presvedčený, že počas podpisovania dohôd v Camp Davide, ktoré sprostredkoval prezident Jimmy Carter v roku 1978, sa odohrala fascinujúca – a poučná – udalosť. Menachem Begin z Izraela a Anwar Sadat z Egypta boli dvaja starí vojaci a protivníci. V rámci prestávky v napätých mierových rokovaniach ich Carter vzal na neďaleké Gettysburské bojisko. Kráčali po trase Pickettovho útoku, ktorý sa odohral v posledný deň bitky. Pickettov hrdinský čelný útok na armádu Únie, ktorý sa uskutočnil na rozkaz generála Roberta E. Leeho, sa ukázal ako čistá katastrofa. Vojaci Konfederácie boli nútení ustúpiť a zanechali za sebou tisíce mŕtvych.

Na konci tejto prechádzky sa Sadat rozplakal a vystrel k Beginovi ruku so slovami: „Dosť bolo vojny!“ Ako sa prechádzali týmto kedysi krvavým bojiskom, hrôza celého útoku v Sadatovej predstavivosti ožila. Blízky východ ešte stále čaká na mier, no aspoň na chvíľu sa obyčajné historické rozprávanie zmenilo na živý a transformačný zážitok.

Rovnaký účinok môžu mať i púte na posvätné miesta. Mnohí katolíci vyrastali s príbehom zjavení Panny Márie vo Fatime. Keď som bol dieťa, i na mňa urobil celý tento fenomén hlboký dojem – zvlášť videnie pekla – no časom sa zmenil len na akúsi komiksovú spomienku.

Niekto možno pripíše fatimské zjavenia prebujnenej fantázii detí a masovej hystérii, po ktorej nasledovali dejinné zhody okolností. No množstvo historických udalostí, ktoré zjavenia potvrdzujú, je až zarážajúce. Zdieľať

Fatimská úcta je napokon „ľudová“ zbožnosť, ktorú Cirkev vyhlásila za „vierohodnú“. No ak bola možná viera, azda bol i skepticizmus. Spoľahlivejšiu cestu k pochopeniu Kristovho učenia ponúka štúdium teológie a pravoverné praktizovanie viery.

Púť do Fatimy však vo mne znovu oživila záujem a umožnila mi opäť si poskladať jej pozoruhodné súčasti. V roku 1916 – presne pred storočím – sa deťom zjavil strážny anjel Portugalska. Zo strachu pred výsmechom si toto zjavenie nechali pre seba. V roku 1917 sa deťom pravidelne zjavovala Panna Mária v 13. deň v mesiaci od mája do októbra.

Zverila im jednoduché posolstvo: modlite sa ruženec a neustále obetujte skutky pokánia za obrátenie hriešnikov a pokoj vo svete – lebo inak... Zverila im tri „tajomstvá“, ktoré boli napokon odhalené: videnie pekla pre nekajúcich hriešnikov (najčastejšie za hriechy pohlavnej nečistoty), novú svetovú vojnu, po ktorej malo nasledovať šírenie „omylov Ruska“, a že Svätý Otec bude veľa trpieť.

Niekto možno pripíše zjavenia prebujnenej fantázii detí a masovej hystérii, po ktorej nasledovali dejinné zhody okolností. No množstvo historických udalostí, ktoré zjavenia potvrdzujú, je presvedčivé, priam až zarážajúce.

Tisícky ľudí boli 13. októbra svedkami „zázraku slnka,“ o ktorom rýchlo a podrobne informovali sekulárne noviny, no veda ich nikdy presvedčivo nevysvetlila. Deti, ktoré úzkostlivo túžili vedieť, či „sa dostanú do neba“, sa dozvedeli, že dve z nich, František a Hyacinta, zomrú skôr než Lucia. Obaja zomreli za prejavov mimoriadnej svätosti, František v roku 1919, Hyacinta v roku 1920. Lucia podľa prísľubu žila ďalej, aby šírila fatimské posolstvo, a zomrela v pokročilom veku v roku 2005 ako karmelitánka.

„Zázrak slnka“ zachytený 13. októbra 1917 vo Fatime v Portugalsku. Foto: wikipedia.org

Druhej veľkej vojne predchádzali „veľké svetlá“, ktoré predpovedala Panna Mária. Táto mimoriadna a tajomná udalosť („Polárna žiara vystrašila Európu“, hlásili titulky v New York Times 26. januára 1938) sa odohrala len pár mesiacov predtým, ako Nemecko anektovalo Sudety, čím prakticky začalo 2. svetovú vojnu.

Portugalsko nebolo do tejto vojny nikdy zatiahnuté vďaka oddanosti svojho ľudu, presne ako sľúbila Panna Mária. V roku 1942 Portugalci s radosťou prispeli svojimi šperkami a vytvorili pre jej sochu zlatú korunu.

Inzercia

V 70. rokoch 20. storočia sa Portugalsko nevydalo na cestu komunizmu, napriek politickým otrasom a mnohým hlasom, ktoré predpovedali opak, presne ako sľúbila Panna Mária.

Tajomné a hrozné „tretie tajomstvo“ sa (pravdepodobne) vyplnilo atentátom na pápeža Jána Pavla II. Svoje prežitie pripísal Panne Márii a atentátnikovu strelu poslal do Fatimy. Možno ju tam vidieť zasadenú do koruny Panny Márie Fatimskej.

„Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým“ (Mt 11,25). Zdieľať

Ako vravím, nad týmito historickými faktami možno mávnuť rukou ako nad zhodami okolností, no dávajú zmysel. Keď som tak počas púte kráčal po stopách týchto malých detí, fatimský príbeh pre mňa ožil. Keď vidíte tie deti, ich krehký vek (7, 9 a 10 rokov), ich jednoduchú vieru a tvrdohlavú čestnosť, ich „miniatúrne“ farmárske domčeky (podľa mojich meradiel) a ich silné posolstvo, spomeniete si na Pánov štandardný pracovný postup: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým“ (Mt 11,25).

Naše časy sú ťažké a budú ešte ťažšie. Omyly Ruska sa rozšírili. Bezbožné komunistické chápanie človeka ako kolieska v službách štátu sa podobá na naše bezbožné chápanie nenarodených detí: títo maličkí sú postrádateľné kolieska v službách sebeckého konzumizmu. Matka Tereza si pospájala súvislosti. Pohodlné zlo potratu pohodlne vedie k vojne:  „Potrat je jadrová vojna.“

Naozaj je však možné, aby svet zmenila armáda ružencov?

Predstavte si, že rodičia každý deň vedú doma modlitbu ruženca, hoci len jeden desiatok. (Už samotná predstava spoločnej modlitby mimo kostola môže dnes predstavovať výzvu dokonca i pre tých katolíkov, čo chodia do kostola). Ak sa každý deň modlíte ruženec, nemôžete zabudnúť na Božiu milosť („Zdravas’, Mária, milosti plná…“). Pobožnosť svätého ruženca udržala v Japonsku vieru nažive i počas stáročí po vyhnaní kňazov v roku 1620. Pri úprimnej ružencovej pobožnosti nemôže byť človek za potraty – „a požehnaný je plod života tvojho, Ježiš.“

Rok milosrdenstva sa blíži ku koncu. Čo ďalej? Prečo nie rok modlitieb a pokánia ku cti Panny Márie Fatimskej z príležitosti jej stého výročia? Naša núdza je veľká a vhodné prostriedky poruke. Urobme si predsavzatie, že sa budeme každý deň modliť ruženec a že k tomu všade budeme povzbudzovať i rodiny.

P. Jerry J. Pokorsky
Autor je kňazom arlingtonskej diecézy. Je pastorom farnosti sv. Kataríny Sienskej v Great Falls v štáte Virginia.

Pôvodný text: In a Time of Strife.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.