Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. november 2016

Svätá Katarína bola nielen krásna a múdra

Spomienka na svätú Katarínu Alexandrijskú má pevné miesto v latinskom (25. november) i byzantskom (24. november) liturgickom kalendári.
Svätá Katarína bola nielen krásna a múdra

Svätá Katarína Alexandrijská, rytina A. F. Girarda. Foto: wellcomeimages.org/flickr.com

Katarína Alexandrijská patrí k najviac uctievaným ženám medzi svätými. Aj keď jej život je pre historické bádanie rozsiahlo nejasný, predsa len môžeme vychádzať z toho, že v jej postave sa uchovala spomienka na ženu, ktorá disponovala veľkými intelektuálnymi schopnosťami a vedela ich aj použiť. V antike bola Alexandria mestom učencov. Vzdelanie a veda boli vtedy síce privilégiom mužov, ale je ťažko predstaviteľné, že by v duchovnom centre ako Alexandria mohli zostať nedostupné nadanej žene.

Informáciu o Kataríne podáva Synaxár: Katarína sa narodila okolo roku 290 a bola dcérou bohatého aristokrata. Popri bohatstve vlastnila aj výnimočnú krásu a vysokú inteligenciu, bola nadanou žiačkou najslávnejších učiteľov a ovládala viacero jazykov. Vo veku 18 rokov dosiahla taký vysoký stupeň poznania, že sa tešila všeobecnému obdivu. Kvôli jej aristokratickému pôvodu a kráse, bohatstvu a učenosti sa o ňu uchádzali mnohí mladí muži, avšak ona sa chcela vydať len za muža, ktorý by jej bol rovnocenný vo vznešenosti, kráse, bohatstve a múdrosti. Pustovník, ktorého jej matka poprosila o radu, odpovedal, že pozná veľmi dobre jedného muža, ktorého múdrosť je ešte väčšia ako múdrosť jej dcéry a ktorý je kráľom nad celým stvorením.

A Katarína sa nechala pokrstiť. V jednom videní si ju Ježiš vzal za ženu a nechal ju sľúbiť, že na zemi nevstúpi do manželstva so žiadnym iným mužom. V tom čase sa v Alexandrii zdržiaval cisár Maximinus Daia (308 – 313) a vyžadoval od obyvateľstva pod vyhrážkou mučenia a smrti, aby obetovalo rímskym bohom. Katarína šla k nemu, uznala ho ako vládcu, ale ostro odsúdila kult bohov. Cisár bol premožený jej krásou a múdrosťou a sľúbil, že z nej urobí cisárovnú, ak sa vráti k viere v bohov. Cisár dal predvolať päťdesiatich slávnych filozofov, ktorí mali diskutovať s Katarínou. Ona však presvedčila vzdelancov o kresťanskej viere. A keď dokonca prosili o krst, cisár ich dal popraviť, Katarínu však nechal mučiť kolesami.

S pomocou anjela Katarína prestála mučenie, čo malo za následok, že nielen cisárovná, ale aj blízky priateľ cisára a ďalších 200 vojakov sa prihlásilo k viere v Krista. Maximinus Daia nechal všetkých popraviť, ako poslednú Katarínu. Ona ešte povedala ďakovnú modlitbu, potom ju sťali. Z jej hrdla – takto sa informuje – vytieklo mlieko namiesto krvi. Katarínino telo potom anjeli priniesli z Alexandrie na Sinaj.  

Katarína je príkladom toho, akú významnú rolu zohrávali ženy v starovekej cirkvi. V žiadnom prípade neboli donucované k mlčaniu, ale ohlasovali vieru a vystupovali za náboženskú a názorovú slobodu. Katarína a mnohé ďalšie ženy tohto obdobia, ktoré raz uznali vieru ako pravdu, šli cestou nasledovania Ježiša dôsledne až po mučeníctvo. Katarína bola jednou z kresťanov, ktorí sa nebáli tých, ktorí síce môžu zabiť telo, ale nie dušu. Katarína bola jednou z kresťanov, ktorých vláčia po súdoch, ktorým ale Duch vnuká, čo tam budú hovoriť, a ktorí vydávajú svedectvo o viere pred kráľmi, miestodržiteľmi a pohanmi. (Mt 10,28; Mk 13,11; Mt 27,2)

Na ikone vidíme mučenicu stvárnenú ako vznešenú mladú ženu v aristokratickom oblečení. Sebavedome a istá si vo svojej veci stojí s krížom v ruke pred nami a káže Krista, Ukrižovaného, ktorého pohania považujú za bláznovstvo, ktorého bláznovstvo je však múdrejšie ako všetci ľudia. (1 Kor 23nn) Na hlave má Katarína korunu ako odkaz na jej aristokratický pôvod, ale predovšetkým ako poznávacie znamenie tých, ktorí sa osvedčili vo viere. Katarína bola verná až po smrť. Zato dostala korunu života, ktorá je prisľúbená tým, ktorí milujú Boha. (2Tim 4,8; Jak 1,12; Zjv 2,10; Zjv 14,14)

Katarína je príkladom toho, že ženy zohrávali veľkú rolu pri šírení viery. Úctu, ktorú Ježiš prejavoval ženám, prvé spoločenstvá kresťanov nespochybňovali. Katarína si nenechala zakázať ani samostatné myslenie a vlastný názor. Cisár, ktorému išlo o moc, nemal žiadnu šancu voči jej argumentom, preto ju násilím odstránil zo sveta. Avšak učencov, ktorým išlo o poznanie a pravdu, Katarínine slová presvedčili. Uznali, že viera je cennejšia ako pozemská moc, cennejšia aj ako pozemský život.    

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.