Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. december 2016

Miesta, ktoré by ste vo Vatikáne nehľadali (Vatikánska sedma)

Mesto pápežov, to nie je len bazilika, námestie a rozľahlé záhrady. Nájdete tam aj obchod, heliport či ubytovňu pre bezdomovcov. A čoskoro možno aj McDonald´s.
Miesta, ktoré by ste vo Vatikáne nehľadali (Vatikánska sedma)

Jednou z turistických atrakcií sa čoskoro možno stane pojedanie hamburgerov s výhľadom na Vatikán. Foto - TASR/AP

Čo by bol Vatikán za štát, keby sa v ňom nenachádzal aspoň jeden poriadny obchod? Vo vatikánskom obchode, ktorý sa nachádza neďaleko vstupnej brány sv. Anny, môžu nakupovať len zamestnanci svätého mesta, poprípade ich rodinní príslušníci a priatelia. Výber tovaru je široký, nechýba ani alkohol, ale najmä ekonomicky výhodný, keďže podlieha colným a daňovým úľavám.

Železnica sa neujala

Ďalší obchod, v ktorom sa dajú nakúpiť už aj šaty, elektronika či tabak, sa nachádza na vatikánskej železničnej stanici. Železnica, ktorá je dlhá len osemsto metrov, spája pápežovo mesto s neďalekou rímskou stanicou sv. Petra. Jej výstavba bola súčasťou Lateránskych dohôd. Prvá lokomotíva vošla do Vatikánu v apríli 1932. K naplneniu plánov, podľa ktorých mala železnica slúžiť najmä pri doprave významných hostí, nikdy nedošlo. Nevyužívali ju dokonca ani samotní pápeži.

Prvým pasažierom bol až Ján XXIII., ktorý v roku 1962 absolvoval apoštolskú cestu do Loreta a Assisi práve vlakom. Aj jeho nástupcovia využívali tento spôsob prepravy len sporadicky. Nečudo, že dodnes vatikánski železničiari prehadzujú výhybku ručne. Vatikánska železnica tak slúži predovšetkým pri dovoze tovaru a materiálnom zabezpečení.


Územie v tieni Baziliky sv. Petra skrýva veľa zaujímavých miest. Foto – TASR/AP

Vo Vatikánskych záhradách sa okrem železničnej stanice nachádza aj heliport, ktorý je situovaný na úplnom okraji. Postavili ho v roku 1976 počas pontifikátu Pavla VI., ktorý bol prvým pápežom – cestovateľom. Dodnes je využívaný pri presunoch pápeža v rámci Talianska či na rímske letisko Ciampino, odkiaľ pápež zvykne odlietať na apoštolské cesty. Pamätné sú najmä zábery z 28. februára 2013, keď helikoptéra na palube s Benediktom XVI. opustila Vatikán a zamierila do pápežského letného sídla v Castel Gandolfo, kde večer vstúpila do platnosti jeho nečakaná rezignácia.

Napriek tomu, že Vatikán má heliport, nemá žiadnu helikoptéru, ale využíva služby talianskych vzdušných síl. Rovnako pri letoch na apoštolské cesty využíva lietadlá talianskeho národného prepravcu Alitalia.

Bezdomovec na vatikánskom cintoríne

Privilegované miesto vo Vatikáne majú bezdomovci. Pápež Ján Pavol II. pozval sestry Matky Terezy z Kalkaty, ktoré v roku 1988 otvorili na okraji Vatikánu 50-miestnu ubytovňu pre ženy s názvom Dar Márie. Mužskú nocľaháreň otvorili na podnet pápeža Františka v jeseni roku 2015. Okrem toho nechal pápež pre bezdomovcov vybudovať holičstvo a sprchy.

Prečítajte si aj
Čo sa skrýva za dverami Vatikánu? Zdieľať

Osobitnej pocty sa dostalo bezdomovcovi Willymu, ktorý celé roky pravidelne navštevoval kostol sv. Anny. Po svojej smrti začiatkom roku 2015 ho pochovali na cintoríne Campo Santo teutonico. Nachádza sa medzi Aulou Pavla VI. a Bazilikou sv. Petra a jeho pôvod siaha až do 8. storočia k cisárovi Karolovi Veľkému. Práve naňho, ako aj na nemeckých pútnikov, ktorí v 15. storočí cintorín opravili, odkazuje názov teutonico (germánsky). Zaujímavosťou je, že na tomto cintoríne nie sú pochovávaní vatikánski obyvatelia. Túto výsadu majú len kňazi a zasvätené osoby z Nemecka, ktoré pôsobia v Ríme. V komplexe sa nachádza aj knižnica s viac ako 30-tisíc knihami prevažne z oblasti kresťanskej archeológie a cirkevnej histórie či rovnomenný kostol.

Prichádza McVatican

Vzbura kardinálov alebo búrka v pohári vody? Podľa portálu Vatican Insider skôr to druhé. Reč je o príchode reťazca McDonald´s do tesného susedstva Vatikánu. Nový nájomník, ktorému už prischla prezývka McVatican, by mal za priestory s výhľadom na Apoštolský palác, platiť 30-tisíc eur mesačne.


„Osobne by som nikdy nič z McDonaldu nezjedol,“ vyhlásil 88-ročný kardinál Elio Sgreccia. Foto – TASR/AP

Téma by možno ostala bez povšimnutia, keby v rozľahlej budove vo vlastníctve Svätej stolice, do ktorej sa má McDonald´s nasťahovať, nebývali niekoľkí dôležití kardináli – prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu Giuseppe Versaldi, predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi, emeritný prefekt Kongregácie pre klérus Darío Castrillón Hoyos a ďalší. V minulosti na rovnakej adrese býval dokonca aj kardinál Joseph Ratzinger.

Prečítajte si aj
Kardináli sa sporia. Pre kontrolu vatikánskych účtov Zdieľať

„Vôbec sa nerešpektuje architektonická tradícia jedného z najtypickejších námestí, kde denne prichádzajú tisícky turistov,“ vyhlásil kardinál Elio Sgreccia, bývalý predseda Pápežskej akadémie pre život, ktorá sídli v tej istej budove. Podľa neho ide o zvrátené a čisto ekonomické rozhodnutie, ktoré neberie ohľad na gastronomické tradície Ríma a neprospieva zdravému stravovaniu ľudí. „Osobne by som nikdy nič z McDonaldu nezjedol,“ nekládol si servítku pred ústa taliansky kardinál.

Kto pozná okolie Vatikánu, vie, že je preplnené hotelmi, reštauráciami, kaviarňami či obchodmi so suvenírmi, medzi ktorými sa McDonald´s stratí, myslí si Vatican Insider.

Inzercia

„Každý má právo na svoj názor. Nemusíme všetci súhlasiť so všetkým,“ reagoval na kritiku kardinál Domenico Calcagno, ktorý predsedá Správe dedičstve Apoštolskej stolice zodpovedajúcej za vatikánske nehnuteľnosti. „Všetko je v súlade so zákonom, neurobí sa nič, čo by narušilo záujmy a tradície Svätej stolice. Ponuka od amerických manažérov bola poctivá, nie je dôvod, aby sme ju rušili,“ dodal Versaldi. 

Jednou vetou

Pápež František prijal najúspešnejších podnikateľov sveta podľa amerického magazínu Time.

Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa začal každoročnú sériu adventných kázní pre pápeža a členov Rímskej kúrie.

Svätý Otec prijal prezidenta Uruguaja Tabaré Ramóna Vázqueza Rosasa, stretol sa aj s írskym premiérom Endom Kennym a s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym (na fotografii TASR/AP).

Pápež František prijal piaristov, ktorí tento rok slávia 400. výročie založenia rehole a 250 rokov od svätorečenia svojho zakladateľa Jozefa Kalazanského.

Svätý Otec potvrdil dekréty týkajúce sa viacerých procesov blahorečenia.

Na návštevu Vatikánu pricestoval Tamás Török, šéf zvláštneho úradu maďarskej vlády na pomoc prenasledovaným kresťanom vo svete.

Vatikánska delegácia sa zúčastnila na oslavách sviatku svätého Ondreja, ktorý je patrónom Konštantínopolského patriarchátu.

Pápež František sa stretol s britským astrofyzikom Stephenom Hawkingom a s americkým režisérom Martinom Scorsesem.

Vo veku 87 rokov zomrel bývalý generálny predstavený jezuitov Peter-Hans Kolvenbach.

Prvá časť článku je prebratá z publikácie Imricha Gazdu Za dverami Vatikánu, ktorá vyšla v rámci edície Viera do vrecka vo Vydavateľstve Don Bosco.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame