Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. január 2017

Strážca katolíckej doktríny k dubiám o rozvedených: Pápeža netreba korigovať

Kardinál Müller prelomil mlčanie k piatim otázkam o pápežovej exhortácii Amoris laetitia.
Strážca katolíckej doktríny k dubiám o rozvedených: Pápeža netreba korigovať

Nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery, prichádza na generálnu audienciu pápeža Františka na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 19. novembra 2014. (Foto: TASR/AP)

Prefekt Kongregácie pre náuku viery, nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, sa vyjadril, že nie je potrebné opravovať pápeža Františka v otázke rozvedených a znovu zosobášených katolíkov, pretože „niet ohrozenie pre vieru“ v tom, čo pápež povedal.

Pritom začiatkom decembra kardinál Müller nechcel do debaty príliš vstupovať a 8. kapitolu exhortácie odmietol komentovať. „V tejto chvíli je pre každého z nás najdôležitejšie nenechať sa vtiahnuť do polemiky a už vôbec nie ju vytvárať,“ vyjadril sa vtedy kardinál Müller pre rakúsku agentúru Kathpress.

V nedeľu však nastal posun a po pápežovi najvyššia autorita pre otázky viery sa k téme vyjadrila v talianskej stanici Tgcom24. „Pápež František nás žiada rozlišovať situáciu ľudí, ktorí žijú v neregulárnych zväzkoch z hľadiska učenia Cirkvi o manželstve, a žiada nás pomôcť týmto ľuďom nájsť cestu pre novú integráciu do Cirkvi podľa podmienok sviatostí, podľa kresťanskej podstaty manželstva,“ povedal kardinál Müller.

Štyria kardináli sa na jeseň obrátili na pápeža Františka s piatimi otázkami o prístupe rozvedených k sviatostiam. Kategorické odpovede na tzv. dubiá mali podľa štvorice prelátov vyjasniť zmätok, ktorý vznikol v niektorých diecézach pre interpretáciu exhortácie Amoris laetitia.

Podľa Müllera mali kardináli právo sa obrátiť na pápeža so žiadosťou o vyjasnenie otázok, ale zverejnenie celej záležitosti napáchalo podľa neho „škody“. „Každý, zvlášť kardináli rímskej Cirkvi majú právo sa obrátiť listom na pápeža. Zostal som však veľmi prekvapený, keďže táto vec sa stala verejnou a nútila Svätého Otca povedať áno alebo nie. To sa mi nepáčilo,“ dodal Müller.

Inzercia

Kardinál Müller: Nevidím v pápežovej exhortácii o rodine žiadny rozpor. (Foto: TASR/AP)

Medzičasom sa americký kardinál Raymond Burke, jeden zo signatárov, vyjadril, že ak pápež neodpovie, zváži iniciovanie tzv. formálnej korekcie pápeža. Ďalší zo štvorice, kardinál Brandmüller, spresnil, že prípadná korekcia by sa v prvom kroku udiala len za zatvorenými dverami, čiže by nešlo o verejný akt.

Podľa kardinála Müllera sme však „veľmi ďaleko“ od korekcie, keďže Amoris laetitia je v úplnej zhode s učením Cirkvi o manželstve. „Nevidím žiadny rozpor. Na jednej strane máme jasné učenie o manželstve a na druhej povinnosť starať sa o týchto ľudí v ťažkostiach,“ uviedol. 

Kardinál Müller ešte v decembri hovoril, že nebude na otázky odpovedať, lebo boli zaslané priamo pápežovi. Svätý Otec však podľa Müllera môže dať dikastériu zadanie vyriešiť napätie.

Nepriamy odkaz nechal médiám samotný prefekt Müller už v decembri, keď dal do pozornosti list nemeckých biskupov z roku 1994, ktorí sa obrátili na Kongregáciu pre náuku viery s podobnými otázkami na rozvedených katolíkov. V odpovedi biskupom vtedajší šéf dikastéria kardinál Joseph Ratzinger odmietol možnosť prístupu k Eucharistii pre spomínané páry.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.