Novým prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov je arcibiskup Filoni

Dnes napoludnie Svätá stolica oznámila menovanie arcibiskupa Fernanda Filoniho za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Doterajší substitút vatikánskeho Štátneho sekretariátu nahradil 75-ročného indického kardinála Ivana Diasa. Na doterajšiu Filoniho pozíciu nastúpil 63-ročný arcibiskup Giovanni Angelo Becciu, ktorý bol doteraz nunciom na Kube.

Meno 65-ročného arcibiskupa Filoniho bolo s novou funkciou spájané už niekoľko mesiacov. Za hlavného favorita však bol považovaný 68-ročný arcibiskup Giuseppe Bertello, momentálne nuncius v Taliansku. Každopádne, neboli žiadne pochybnosti o tom, že novým prefektom bude Talian. Dôvodom je skutočnosť, že čerstvým sekretárom („dvojkou“) tejto dôležitej kongregácie, ktorú v rokoch 1985 – 2001 viedol aj slovenský kardinál Jozef Tomko, je čínsky arcibiskup Savio Hon Tai-Fai. Obsadenie pozície prefekta je automaticky spojené s menovaním za kardinála počas najbližšieho konzistória.

Arcibiskup Filoni má za sebou bohatú diplomatickú kariéru. Predtým, ako sa v júni 2007 stal substitútom Prvej sekcie Štátneho sekretariátu („ministrom vnútra“ Katolíckej cirkvi) bol nunciom v Iraku, Jordánsku a na Filipínach. Je považovaný za odborníka na Blízky východ a Čínu, teda na citlivé oblasti, ktoré v poslednom období priťahujú pozornosť celého sveta v súvislosti s atakmi na kresťanov. Vatikanista denníka Corriere della Sera Gian Guido Vecchio uvádza, že nový „červený pápež“, ako býva prefekt misijnej kongregácie prezývaný, bude mať v správe tretinu (1 077 z 2 883) cirkevných jednotiek a nehnuteľný majetok vo výške asi 9 miliárd eur, z ktorého sú podporované misie po celom svete.

Filoniho predchodca kardinál Dias, ktorý musel abdikovať z dôvodu dosiahnutia kanonického veku 75 rokov, odchádza zo svojej funkcie s pošramotenou povesťou. „Kongregácia prechádza dosť nepokojným obdobím. Chyby v správe veľkého nehnuteľného majetku vyvolali rôzne nespokojné reakcie vnútri Vatikánu,“ napísal vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari.

Povýšenie substitúta do funkcie prefekta niektorej z rímskych kongregácií je v poslednom čase bežným javom. Prefektmi sa stali aj obaja Filonovi predchodcovia: kardinál Leonardo Sandri dnes vedie Kongregáciu pre východné cirkvi a kardinál Giovanni Battista Re je emeritným prefektom Kongregácie pre biskupov. V 20. storočí sa pápežmi stali dvaja kardináli, ktorí predtým zastávali funkciu substitúta: Benedikt XV. a Pavol VI.

Imrich Gazda, Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo