Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. február 2017

Kresťania v Sýrii a Iraku: Potrebujeme vlastnú bezpečnú enklávu

Často sa cítime tak, akoby nás obetovali pri pokuse priviesť zmenu režimu a prekresliť mapu regiónu, hovorí patriarcha Sýrskej pravoslávnej cirkvi Ignatius Efrem II. Karim.
Kresťania v Sýrii a Iraku: Potrebujeme vlastnú bezpečnú enklávu

Ilustračné foto: wikimedia

Patriarcha Sýrskej pravoslávnej cirkvi Ignatius Efrem II. Karim žiada silnejšiu podporu pre kresťanskú menšinu v Sýrii a Iraku. „Ako kresťania si myslíme, že naše prosby nie sú dosť udomácnené v agende európskych krajín,“ povedal v utorkovom rozhovore pre Heilbronner Stimme.

Práve kresťania dostávajú pocítiť následky stroskotanej blízkovýchodnej politiky Západu. „Často sa cítime tak, akoby nás obetovali pri pokuse priviesť zmenu režimu a prekresliť mapu regiónu,“ kritizoval najvyšší predstaviteľ cirkvi, ktorá má celkovo štyri milióny veriacich, pričom mnohí z nich dnes žijú v diaspóre na Západe. Keď nebudú podniknuté reálne kroky, aby sa skutočne čelilo pretrvávajúcemu odchodu kresťanov zo Sýrie a Iraku, čoskoro tam už nebude žiadna kresťanská existencia. Ignatius Efrem II. doslovne varoval: „Toto nebezpečenstvo je veľmi reálne.“

Patriarcha sa zúčastňuje na 53. ročníku prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá sa v tomto roku koná od 17. do 19. februára za účasti stoviek vrcholových politikov, podnikateľov, zástupcov vedeckej komunity a ľudskoprávnych organizácií z celého sveta.

Návrat do oblastí oslobodených od teroristických milícií samozvaného Islamského štátu je ešte stále veľmi nebezpečný, zdôraznil Ignatius Efrem II. Aby sa kresťanom opäť umožnil bezpečný život, je nutná medzinárodná ochrana. „Myslíme si, že kresťania a ďalšie menšiny by mali dostať vlastnú medzinárodne chránenú enklávu. Platí to predovšetkým o Ninivskej planine.“ 

Aby sa umožnilo spolunažívanie medzi náboženstvami, patriarcha žiada široký medzináboženský dialóg. Hnať dopredu by ho mali predovšetkým mladí ľudia. „Má to existenčný význam, aby sme preniesli dialóg z akademickej roviny do každodenného života.“

V súvislosti s bojom proti radikalizácii patriarcha hovoril o povinnosti moslimských duchovných. „Najskôr musí zaznieť jasné odsúdenie ideológie samozvaného Islamského štátu zo strany islamských centier, napríklad káhirskej univerzity Al-Azhar a ďalších inštitúcií. Ako ďalší krok je nutná revízia učebných textov islamského náboženstva, aby sa zabezpečilo, že sa v nich nebude nachádzať taká interpretácia posvätných islamských textov, ktorá podporuje ideológiu samozvaného Islamského štátu.

Inzercia

Odporúčame

Do kostola sa dostanete aj vďaka mobilnej aplikácii

Do kostola sa dostanete aj vďaka mobilnej aplikácii

Internet je najrýchlejším spôsobom, ako získať aktuálne informácie – aj o cirkvi. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sa skupina dobrovoľníkov v roku 2004 rozhodla spustiť portál, kde postupne sústredila dôležité informácie zo slovenských farností.