Vatican Insider – okno do Vatikánu

Taliansky denník La Stampa pred mesiacom spustil doteraz najväčší portál o dianí vo Vatikáne. Zaujímavé témy, kvalitní autori a dostupnosť v troch svetových jazykoch robia z Vatican Insider pozoruhodný a perspektívny projekt.

Keď začiatkom apríla známy vatikanista Andrea Tornielli po pätnástich rokoch opustil denník Il Giornale a prešiel do konkurenčného La Stampa, mnohí sa zamýšľali nad dôvodom tohto rozhodnutia. La Stampa nového vatikanistu nepotrebovala – popri Marcovi Tosattim, ktorý tu pracuje od roku 1970 vyrástol perspektívny, 38-ročný Giacomo Galeazzi.

Po niekoľkých týždňoch však prišla jasná odpoveď. Dvadsiateho tretieho júna denník La Stampa spustil špecializovaný náboženský portál Vatican Insider. „Je možné hovoriť o Vatikáne, a celkovo o Katolíckej cirkvi bez predsudkov, bez potreby škatuľkovať, serióznym a nezávislým spôsobom, usilujúc sa pochopiť jej mechanizmy a opísať jej predstaviteľov? Môžeme poskytovať exkluzívne správy bez pikantných titulkov a skresľovania?“ pýtal sa v úvodnom článku Andrea Tornielli. Mená Tosatti, Tornielli a Galeazzi, ktorých doplnil mladý vatikanista agentúry ASCA Alessandro Speciale dávajú na položené otázky pozitívnu odpoveď. Medzi spolupracovníkmi možno nájsť aj ďalšie známe mená ako Mary Ann Glendon, Guido Hosrt, John L. Allen Jr. či Michael Novak.

„Ide o prvý portál informujúci o Vatikáne, ktorý nie je zviazaný s cirkvou, rehoľou alebo spoločenstvom veriacich, ale s nezávislým, všeobecným a laickým denníkom,“ pochválil sa šéfredaktor La Stampa Mario Calabresi. Od roku 1993 síce vychádza aj kvalitný mesačník Inside the Vatican, ktorý sa však otvorene hlási ku Katolíckej cirkvi. „Pre mnohých pozorovateľov a čitateľov, Talianov aj cudzincov, môže byť komplikované chápať dynamiku rozhodnutí urobených Katolíckou cirkvou, analyzovať ich a umiestniť do správneho kontextu. Brány Vatikánu, ktorý je vnímaný ako miesto rozhodovania, sa často javia ako málo transparentné a ťažko dostupné,“ vysvetľuje šéfredaktor Calabresi a dodáva, že mnohí novinári, od New Yorku cez Berlín až po Hong Kong, mu rozprávali o tom, aké je ťažké získavať čerstvé, ale zároveň spoľahlivé informácie o náboženských a etických témach, ktoré neustále ovplyvňujú životy ľudí.

Aj z tohto dôvodu Vatican Insider okrem všeobecne odstupných informácií ponúka privátnu zónu, v ktorej jeho partneri nájdu exkluzívne informácie. Po 24, resp. 48 hodinách sú však aj tieto verejne prístupné. Zaujímavým bonusom je napríklad infografika predstavujúca voľbu pápeža, aktualizovaný zoznam kardinálov s dôrazom na tzv. papabili či slovník špecifickej náboženskej terminológie.

Vďaka dostupnosti portálu nielen v taliančine, ale aj v angličtine a španielčine dosiahol za prvý mesiac čítanosť 168 000 unikátnych návštevníkov, z ktorých až 40 percent nepochádzalo z Talianska.

Imrich Gazda

Foto: vaticaninsider.lastampa.it

O tejto téme ste si mohli prečítať aj v minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo