Pápež v Benine: Politici, neberte ľuďom budúcnosť, neožobračujte ich o prítomnosť

Počas víkendu pápež navštívil západoafrický Benin. Africkým katolíkom odovzdal dokument s názvom Africae munus, súhrn výsledkov biskupskej synody o Afrike spred dvoch rokov a navštívil hrob svojho zosnulého priateľa, kardinála Bernardina Gantina. Nezvyčajne kritické slová adresoval politickým a ekonomickým lídrom.

Najkrajším momentom štvrtej a poslednej zahraničnej cesty Benedikta XVI. bolo síce stretnutie s africkými deťmi (video), najdôležitejším však bol podpis posynodálnej exhortácie Africae munus (Africký záväzok) a jej odovzdanie africkým biskupom. „Po prijatí tohto dokumentu sa na miestnej úrovni začína etapa preberania a realizácie teologických, ekleziologických, duchovných a pastoračných faktov, ktoré táto exhortácia obsahuje,“ povedal Benedikt XVI. pri odovzdaní dokumentu, ktorý nadväzuje na posynodálnu exhortáciu Ecclesia in Africa z roku 1995.

Jedna z najchudobnejších krajín sveta s jedným z najvyšších demografických prírastkov hostila pápeža od piatku do nedele. „Benin je krajinou, v ktorej vládne pokoj: vonkajší, ale aj vnútorný. Fungujú demokratické štruktúry... Je tu prítomných viacero náboženstiev, ktoré spoločne nažívajú v pokoji,“ vysvetlil pápež dôvody výberu krajiny, ktorá si v tomto roku pripomína 150. výročie príchodu prvých misionárov a 40. výročie nadviazania diplomatických vzťahov so Svätou stolicou. V krajine dnes žije 34% katolíkov, nasledujú príslušníci tradičných miestnych náboženstiev (29%) – od roku 1992 je oficiálnym náboženstvom aj voodoo, moslimovia (24%) a protestanti (5%). V posledných rokoch sú na vzostupe najmä evanjelické a pentekostálne cirkvi. Členom jednej z nich je samotný prezident Thomas Boni Yayi, ktorý konvertoval z islamu.

V pápežových príhovoroch dominovali najmä slová nádej, zmierenie a odpustenie. „Keď hovorím, že Afrika je kontinentom nádeje, nepoužívam ľahký rétorický prvok, ale vyjadrujem úplne jednoducho moje osobné presvedčenie, ktoré však je aj presvedčením cirkvi,“ uviedol Benedikt XVI. počas stretnutia s politickými a ekonomickými predstaviteľmi. Po ústretových slovách však nasledovala otvorená kritika: „V týchto chvíľach je tu príliš veľa škandálov a nespravodlivostí, príliš veľa korupcie a chamtivosti, príliš veľa neúcty, klamstiev a násilia, ktoré vedú k bezútešnosti a smrti. Tieto zlá istotne postihujú váš kontinent, ale rovnako aj zvyšok sveta.“ Nasledoval jasný apel: „Z tejto tribúny vyzývam všetkých politických a ekonomických predstaviteľov afrických krajín i celého sveta: Neberte vášmu ľudu nádej! Neberte im budúcnosť a neožobračujte ich prítomnosť! Eticky a odvážne sa stavajte k vašim zodpovednostiam a – ak ste veriaci – proste Boha, aby vám dal múdrosť.“

Okrem Cotonou, najväčšieho mesta Beninu, ktoré je administratívnym a ekonomickým centrom krajiny, Benedikt XVI. navštívil aj niekoľko desiatok kilometrov vzdialený Ouidah, kde sa nachádza najstarší kňazský seminár a prvá katedrála západnej Afriky. Toto miesto je neslávne známe aj ako „brána nenávratu“ – od 18. storočia odtiaľ vyviezli okolo 20 000 ľudí na otrocké práce. Práve tu je pochovaný aj pápežov priateľ, kardinál Bernardin Gantin, dodnes najvyššie postavený Afričan v rímskej kúrii – okrem vedenia Kongregácie pre biskupov (1984 – 1998) bol aj dekanom kardinálskeho zboru, na čele ktorého ho vystriedal práve kardinál Ratzinger. „Vždy som ho obdivoval; jeho praktickú a hlbokú inteligenciu; jeho zmysel rozlišovania, schopnosť neupadnúť do obyčajných fráz, ale pochopiť to, čo bolo podstatné a to, čo nemalo zmysel. Jeho skutočný zmysel pre humor, ktorý bol veľmi pekný... Predovšetkým to bol muž hlbokej viery a modlitby,“ zaspomínal si Benedikt XVI.

Najväčším zhromaždením trojdňovej návštevy bola záverečná nedeľná liturgia, ktorej sa na Štadióne priateľstva v Cotonou zúčastnilo asi 30 000 ľudí. "Maj nádej, Afrika, a povstaň!"

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo