Salezián, ktorého pred rokom uniesli islamisti, opäť prosí o pomoc (video)

Väznený salezián už prosil o pomoc vládu, cirkevných predstaviteľov aj samotného pápeža. Pomoci sa mu však stále nedostalo.

Už je to štrnásť mesiacov, čo islamskí radikáli držia v zajatí saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalila. Krátko po Vianociach sa na internete objavila videonahrávka, v ktorej prosil o pomoc priamo pápeža Františka.

Jeho únoscovia teraz zverejnili ďalšie video, kde väznený kňaz opätovne prosí o pomoc. Uzhunnalil v ňom hovorí, že vo veci jeho prepustenia bola niekoľkokrát kontaktovaná indická vláda, rovnako ako biskup z Abú Dhabí. Ich reakcia, ako vraví, bola však „veľmi, veľmi žalostná“. Rovnaké sklamanie vyjadril aj v predchádzajúcej nahrávke.

„Dostali sa ku mne prejavy vášho záujmu, moja drahá rodina. Veľmi vám za ne ďakujem,“ hovorí salezián vo videu, ktorého autenticita podľa médií nie je potvrdená.

V nahrávke, počas ktorej drží kartónik s dátumom 15. apríl 2017, pripomína aj svoj zhoršujúci sa zdravotný stav. „Moje zdravie sa prudko zhoršuje, nutne potrebujem hospitalizáciu,“ hovorí Uzhunnalil, ktorý pôsobí veľmi zoslabnuto. „Prosím, urobte, čo sa dá. Pomôžte mi, prosím, na slobodu. Boh vám za to žehnaj,“ dodáva v závere.

Toma Uzhunnalila islamisti zadržiavajú od marca 2016, keď vtrhli do starobinca sestier Matky Terezy v jemenskom Adene. Džihádisti zavraždili 16 ľudí vrátane štyroch rehoľníčok. Saleziánskeho kňaza uniesli a odvtedy ho držia v zajatí.

Počas minuloročnej Veľkej noci sa objavili správy, že radikáli ho plánujú na Veľký piatok ukrižovať. Neskôr sa ukázalo, že informácie boli falošné a kňaz je v poriadku. Indická vláda a tamojší biskupi deklarujú, že podnikajú kroky k jeho prepusteniu.  

O záchranu uneseného saleziána požiadal aj pápež František. „Pokračujem vo svojej výzve na oslobodenie všetkých unesených v ozbrojených konfliktoch. Špeciálne chcem pamätať na saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalilho, ktorý bol unesený v Adene,“ vyzval ešte v apríli minulého roku Svätý Otec.

Prečítajte si aj
Posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene Zdieľať

Po niekoľkých mesiacoch sa na Vianoce objavilo video, kde Uzhunnalil adresuje svoje slová priamo hlave cirkvi. „Drahý pápež František, prosím vás ako otca, postarajte sa o môj život. (...) Keby som bol Európan, môj prípad by sa bral vážnejšie. Som z Indie, možno nie som považovaný za takého hodnotného,“ povedal v decembrovej nahrávke. Podľa niektorých však mohlo video vzniknúť pod nátlakom únoscov.

Uzhunnalil pôsobil v Jemene štyri roky. Katolícku misiu tu založil jeho strýko – salezián Matteo, pričom saleziáni boli jedinými katolíckymi kňazmi v tejto arabskej krajine. Po vyhrážkach radikálov sa z päťčlennej komunity rozhodli zostať len dvaja, jedným z nich bol Tom. Saleziáni v Jemene pôsobia od roku 1987 a venujú sa najmä malej kresťanskej komunite, ktorú tvoria prisťahovalci z Indie, Filipín či Indonézie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo