Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. jún 2017

Odchádza biskup, ktorý bude chýbať

Prečo prešovský pomocný biskup Milan Lach končí na Slovensku a odchádza do USA?
Odchádza biskup, ktorý bude chýbať

Foto - facebook.com/milan.lach.1

Keď 19. apríla 2013 prišla z Vatikánu správa, že pápež František vymenoval za pomocného biskupa Prešovskej archieparchie ani nie 40-ročného jezuitu Milana Lacha, nevzbudila väčšiu pozornosť. Zaujala insiderov, ale určite nie širšiu verejnosť. Lach bol síce zaujímavou, ale mimo prostredia gréckokatolíckej cirkvi pomerne neznámou osobou.

V čom bola jeho nominácia pozoruhodná? Prvé biskupské menovanie nového pápeža Františka pre Slovensko pôsobilo tak trochu ako rehoľné „rodinkárstvo“. Pápež – jezuita vymenoval jezuitu za pomocného biskupa archieparchie, ktorú viedol arcibiskup – jezuita. A za všetkým stál sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ, taktiež jezuita.

Nízky vek nového biskupa napovedal, že bude jednou z hlavných tvárí gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku po niekoľko desaťročí. Aj keď rekordérom je niekto iný. Milan Chautur sa stal v roku 1992 pomocným biskupom Prešovskej eparchie vo veku len 34 rokov.

Prečítajte si aj
Milan Lach končí v pozícii pomocného prešovského biskupa, bude pôsobiť v USA Zdieľať

Pozornosť priťahovalo aj Lachovo životné smerovanie, spôsob, akým prepájal svoj intelektuálny potenciál s pastoračnými aktivitami. Pôsobil medzi internátnou mládežou, ale mal aj doktorát z prestížneho Pápežského východného inštitútu v Ríme. Bol akademickým funkcionárom, ale aj aktívnym skautom.  

„Keď je kňaz s mladými štrnásť dní a prší naňho rovnako ako na ostatné deti, keď chodí s nimi po kolená v blate, keď je z ešusu na zemi ako ostatní, tak vtedy si povedia – ten chlap to nehrá a záleží mu na nás,“ naznačil kedysi v rozhovore pre Postoj svoje vnútorné nastavenie.   

Ten, čo kritizoval Fica a finančné skupiny

Ľuďom, ktorí Milana Lacha bližšie poznali, bolo od začiatku jasné, že z neho bude dobrý biskup – nebude sa pohybovať v mocenskom zákulisí ani nadbiehať potľapkávaniu salónnych intelektuálov, ale bude šíriť evanjelium a žiť radosťami a starosťami svojich veriacich.

„Mne je jedno, či je niekto ľavičiar, pravičiar alebo komunista, ja som ako biskup povolaný ohlasovať Božie slovo všetkým bez rozdielu. To hovorí, že Boh stojí na strane maličkých a Božie kráľovstvo je ohlasované predovšetkým chudobným, odsoteným a utláčaným. O toto mi ide, o ľudí, o spásu ich duší,“ povedal Lach pre Postoj začiatkom minulého roku, keď verejnosť prekvapil nezvyčajne jasnou podporou štrajkujúcich zdravotných sestier.

„V mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!“ apeloval Lach na finančné skupiny pohybujúce sa v slovenskom zdravotníctve.

Prečítajte si aj
Utvorte koridor, o slovo sa hlási biskup Lach Zdieľať

Premiéra Fica a ministra zdravotníctva Čisláka zároveň vyzval, aby „bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva a okamžite zastavili zastrašovanie tých, ktorým jasne leží na srdci dobro pacienta a ich profesijná povinnosť a česť“.

Pre Fica štylizujúceho sa do polohy ochrancu chudobných to bol šok. Niečo také zo strany predstaviteľa katolíckej cirkvi, pri ktorej si vždy potrpel na formálne dobrých vzťahoch, nečakal.

Kým verejnosť odvážnemu biskupovi tlieskala a veriaci sa tešili, že od niektorého z ich predstaviteľov opäť zaznel prorocký hlas, viacerí biskupi Lachovo počínanie neschvaľovali, považovali ho za nerozvážne a dali mu to aj najavo.

Inzercia

Odlišné pohľady na vedenie diecézy

So svojím šéfom, prešovským arcibiskupom Babjakom, mal Milan Lach dlhodobo zložitý vzťah. Vzájomne sa síce rešpektovali, ale ich pohľady na spôsob vedenia archieparchie sa výrazne rozchádzali.

Keď sa pred dvoma rokmi objavila informácia, že arcibiskup Babjak požiadal Kongregáciu pre východné cirkvi o zriadenie novej eparchie na východe Slovenska, o Lachovi sa prirodzene začalo hovoriť ako o novom eparchovi. Obaja biskupi by tak mohli svoju víziu riadenia realizovať samostatne a po svojom.

Kongregácia pre východné cirkvi však doteraz o zriadení novej eparchie nerozhodla, a hoci túto možnosť ani nezamietla, momentálne nie je na programe dňa. Arcibiskup Babjak preto pristúpil aspoň k čiastočnému riešeniu a v rámci svojich kompetencií zriadil v Humennom vikariát. Do jeho čela vymenoval farára humenskej gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky Martina Zlackého.


Prešovskí gréckokatolícki biskupi Ján Babjak (vpravo) a Milan Lach. Foto – TASR/Milan Kapusta

Medzičasom sa objavila možnosť obsadiť viac ako rok uprázdnené miesto v Parmskej eparchii Ruténov v americkom štáte Ohio, kde sa ku gréckokatolíckej cirkvi hlásia prevažne potomkovia Rusínov z východného Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Nie náhodou Kongregácia pre východné cirkvi navrhla pápežovi, aby do tohto úradu vymenoval biskupa Lacha.

Sekretár kongregácie Cyril Vasiľ je nielen blízkym priateľom Milana Lacha, ale aj najvyššie postaveným Slovákom v Rímskej kúrii, takže jeho slovo je dôležité nielen vo veciach gréckokatolíckej, ale aj rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. V podstate tým prebral štafetu od kardinála Jozefa Tomka.

Za tým, že Lach bol menovaný len za apoštolského administrátora a nie priamo za eparchu, netreba hľadať žiadnu kalkuláciu. Ide o štandardný postup, ktorým prešiel aj iný slovenský gréckokatolícky biskup pôsobiaci v zahraničí. Milan Šášik bol v roku 2002 menovaný za apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie, pričom eparchom sa stal až po viac ako štyroch rokoch.

Jedno je isté – Slovensko prišlo o schopného biskupa. Možno na dlhšie, možno navždy. A možno práve preto bude Lachov hlas zaznievať silnejšie, vážnejšie, slobodnejšie...

Lebo ten chlap to nehrá.

Odporúčame

Pamäť: ľudská a Božská

Pamäť: ľudská a Božská

Pamätať si v istom zmysle znamená sprítomniť si tu a teraz čosi z minulosti. Chceme si uchovať minulosť v prítomnosti, lebo vieme, že nás tieto udalosti majú ovplyvňovať i dnes.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.