Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. júl 2017

Výmenu strážcov katolíckej doktríny sprevádzajú otázniky

Aktívneho Nemca vystrieda na čele najvýznamnejšieho vatikánskeho úradu tichý Španiel.
Výmenu strážcov katolíckej doktríny sprevádzajú otázniky

Arcibiskup Louis Ladaria (73) strieda v úrade prefekta Kongregácie pre náuku viery kardinála Gerharda Müllera (69) Foto: TASR/AP

Z pohľadu vatikanistov to mohlo byť celkom pokojné leto, no nebude to tak. Kauza kardinála Pella a výmena na čele najdôležitejšieho vatikánskeho dikastéria to nedovolia. 

Vatikán v sobotu oznámil, že novým prefektom Kongregácie pre náuku viery bude doterajší sekretár kongregácie a jezuitský arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer. Tento 73-ročný Španiel tak nahradí vo funkcii nemeckého kardinála Gerharda Müllera, ktorému sa v nedeľu skončilo päťročné funkčné obdobie prefekta. 

Zmena na čele bývalého Posvätného Ofícia v sebe nesie dva zásadné otázniky. Prečo pápež František nepredĺžil kardinálovi Müllerovi mandát a kto je arcibiskup Ladaria? 

Nezvyčajný krok 

Rozhodnutie pápeža Františka nepredĺžiť kardinálovi Müllerovi mandát mnohých prekvapilo. Je to pomerne nezvyčajný krok, keďže išlo len o prvé funkčné obdobie pomerne mladého kardinála, ktorý má 69 rokov. 

Za takýchto okolností zvyknú pápeži prefektom funkciu predĺžiť, hoci sa stávajú aj výnimky. Pápež Benedikt XVI. v roku 2006 nepredĺžil mandát kardinálovi Crescenziovi Sepemu, ktorého po piatich rokoch poslal z čela Kongregácie pre evanjelizáciu národov za arcibiskupa Neapolu.

Prečítajte si aj 
Strážca katolíckej doktríny k dubiám o rozvedených: Pápeža netreba korigovať Zdieľať

No v prípade Kongregácie pre náuku viery je takýto prístup celkom netradičný, ako ukazuje pohľad do nedávnej minulosti. Müllerov predchodca, americký kardinál William Joseph Levada, skončil v úrade prefekta po siedmich rokoch pre dosiahnutie kanonického veku 75 rokov. 

No a Levadov predchodca Joseph Ratzinger bol prefektom od roku 1981 až do zvolenia za pápeža v roku 2005.

Ako však upozorňuje vatikanista Andrea Tornielli, prefekti sa medzi sebou líšili napríklad verejným vystupovaním. Kým Američan Levada takmer vôbec neposkytoval mediálne rozhovory, Ratzinger tak urobil zriedkavo, hoci boli o to významnejšie. 

Odchádzajúci kardinál Müller sa postavil k svojej funkcii značne odlišne. V médiách vystupoval často, pričom pôsobil skôr ako odborník na danú oblasť než šéf úradu v službách pápeža. 


Budova Kongregácie pre náuku viery vo Vatikáne. Post jej prefekta zahŕňa aj funkciu prezidenta Pápežskej komisie Ecclesia Dei, Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej teologickej komisie. Foto - wikimedia.org

Podľa Tornieliho môže byť práve mediálne pôsobenie kardinála Müllera jedným z dôvodov, prečo nedošlo k jeho potvrdeniu vo funkcii. Ako ďalšie dôvody sa ponúkajú ťažkopádna spolupráca s dikastériom a tiež vzťahy vo vnútri kongregácie. Je známe, že kardinálovi Müllerovi sa nepáčilo, keď pápež František nedávno odvolal troch jeho spolupracovníkov. 

Spomenul to aj v čerstvom rozhovore pre nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktoré ho odchytili cez víkend na vysokoškolskej stretávke v rodnom Mainzi. 

Nehádali sme sa

Podľa Müllera mu pápež povedal, že odteraz nemá v pláne vo všeobecnosti predlžovať funkčné obdobia a „ja som bol prvý, ktorého sa tento plán dotkol,“ prezradil Müller. 

František vraj neudal pre svoje rozhodnutie žiadny iný dôvod a takisto Müller podľa vlastných slov nevie o žiadnom dôvode, prečo ho pápež nenechal v úrade. „Medzi mnou a Svätým Otcom nebol žiaden rozkol,“ tvrdí nemecký prelát s tým, že ani o exhortácii Amoris laetitia nemali hádku.

Kardinál Müller však priznal, že ho zamrzelo, keď mu František odvolal troch blízkych spolupracovníkov. „Boli to kompetentní ľudia,“ uviedol. 

Keďže Vatikán neoznámil, čo bude robiť kardinál Müller, k svojmu ďalšiemu pôsobeniu sa vyjadril v Mainzi: „Budem sa venovať akademickej práci a pokračovať v úlohe kardinála a starať sa o duše. Mám čo robiť v Ríme,“ dodal. Výmena strážcov katolíckej doktríny preto zostáva zahalená tajomstvom. 

Je pravdou, že najprv sa ponúkala lacná teória o tom, že za všetkým je konzervatívny postoj Müllera k otázke prístupu rozvedených a znovuzosobášených k sviatostiam. Lenže ako poznamenáva Tornielli, na spochybnenie tejto hypotézy stačí pohľad na to, kto je Müllerovým nástupcom. „Ladariu teda určite nemožno nazvať ‘progresivistom’,“ napísal.  

Takmer neviditeľný

Podľa Vaticanu Insider je to rezervovaný, v médiách takmer neviditeľný muž. Arcibiskup Luis Francisco Ladaria Ferrer sa narodil v roku 1944 v meste Manacor na španielskom ostrove Malorka. 

Inzercia

Po skončení univerzity v Madride vstúpil k jezuitom. „Študoval som právo, ale uvedomil som si, že to nebolo to, po čom som túžil. Chcel som byť kňazom a Spoločnosť Ježišova, ktorú som poznal, sa mi páčila,“ povedal kedysi v rozhovore pre magazín 30Giorni. 


Arcibiskup Luis Ladaria je odborník na patristiku. Foto - TASR/AP

Neskôr študoval filozofiu a teológiu v španielskom meste Comillas a tiež vo Frankufrte nad Mohanom. V roku 1973 bol vysvätený za kňaza, po dvoch rokoch získal doktorát z teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, kde neskôr vyučoval dogmatiku a pôsobil ako vicerektor.  

Prvý kontakt s Kongregáciou pre náuku viery mal v roku 1995, keď ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za konzultora. V roku 2004 sa stal generálnym sekretárom Medzinárodnej teologickej komisie. 

Za sekretára Kongregácie pre náuku viery ho v roku 2008 menoval pápež Benedikt XVI. a pápež František ho v auguste 2016 postavil na čelo Komisie pre štúdium diakonátu žien.

„Ide o objektívne štúdium, nie s cieľom nejakého rozhodnutia, ale pre bádanie raného obdobia kresťanstva,“ vyjadril sa v čase nominácie arcibiskup Ladaria s tým, že cieľom je dať Svätému Otcovi vecné poznatky a nič viac. „Jasná reflexia bez tlaku a naliehania k rýchlemu rozhodnutiu,“ dodal odborník na patristiku. 

Kryl pedofilného kňaza? 

Hneď po menovaní Ladariu do čela kongregácie sa v Taliansku začalo hovoriť o jeho údajnej zodpovednosti za krytie sexuálnych deliktov istého kňaza. Malo ísť o prípad pedofilného kňaza Gianniho Trottu, ktorého riešil Vatikán už v roku 2009.

Taliansky ľavicový denník La Repubblica zverejnil v pondelok text, v ktorom píše, že Ladaria ako sekretár Kongregácie pre náuku viery spolu s vtedajším prefektom kardinálom Levadom podpísali v roku 2012 dekrét, ktorý kňaza Trottu potrestal najprísnejším možným trestom – laicizovaním. 

Ladaria s Levadom podľa novinárov zároveň nariadili, aby sa cirkevný trest pre Trottu vyriešil spôsobom, pri ktorom „nedôjde k pohoršeniu veriacich“. Čo malo znamenať, že prípad nebol nahlásený štátnym orgánom. Don Trotta tak síce prišiel o reverendu, ale zostal vo svojej obci, kde začal deti trénovať futbal a počas dvoch rokov mal obťažovať ďalšie deti v oblasti Foggie. 

V roku 2015, teda po troch rokoch od cirkevného trestu, polícia Trottu zatkla na základe výpovede jedného z mladistvých. Vlani v lete dostal Trotta osemročný trest a onedlho sa má začať ďalší proces pre iné zneužitia.

La Repubblica tvrdí, že o prípade pedofilného kňaza Trottu vie od februára, ale až teraz vyšli najavo súvislosti spojené s priamou zodpovednosťou Ladariu. Ak by sa informácie potvrdili, téma by sa s arcibiskupom zrejme tiahla celé funkčné obdobie. 

Mnohých bude okrem týchto skutočností zaujímať aj to, aký názor má nový prefekt na diskutovanú exhortáciu pápeža Františka Amoris laetitia. 

V roku 2008 dal Ladaria rozhovor pre magazín 30Giorni, kde sa vyjadril, že nemá rád „extrémne pozície, či už progresivistické, alebo tradicionalistické“, ale že verí v „zlatú strednú cestu“. To by mohlo svedčiť jeho prístupu aj k citlivej téme manželstva a rodiny, hoci veľa o tom doteraz nevieme. 

Ako uvádza americký vatikanista Edward Pentin, španielsky prelát toho verejne veľa o apoštolskej exhortácii nepovedal. Hoci jeho podpis stojí pod stanoviskom kongregácie k otázke o prijímaní pre rozvedených, ktoré je v zhode s doterajším učením pápežov. 

Možno pre jezuitskú príslušnosť Ladariu niektorí očakávajú menej tvrdé vyjadrenia k interpretácii Amoris laetitia, než mal doterajší prefekt Müller. No to ukáže až čas. 

Nateraz je isté len to, že výberom arcibiskupa Ladariu pápež František nevystavil kľúčovú kongregáciu zásadným zlomom.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.